Calitatea aerului în Chișinău: Analizele realizate cu noul laborator mobil, confirmă încadrarea în limite normale (FOTO)

Parametrii de calitate a aerului din centrul Chișinăului se încadrează în limitele admisibile, conform primelor analize realizate cu ajutorul laboratorului mobil pentru monitorizarea aerului, recent donat de România Agenției de Mediu a Republicii Moldova. Acest echipament de ultimă generație permite obținerea rezultatelor în doar o oră, marcând un progres semnificativ față de cele 24 de ore necesare anterior.

Laboratorul mobil este dotat cu aspiratoare performante care analizează compuși organici volatili precum benzenul, toluenul și etilbenzenul, parametri ce nu puteau fi măsurați anterior din cauza lipsei de echipamente specifice.

În plus, laboratorul dispune de o sursă alternativă de energie, asigurând funcționarea continuă chiar și în condiții de întrerupere a alimentării cu energie electrică.

Mobilitatea laboratorului oferă posibilitatea monitorizării directe în teren, fie că este vorba despre zone urbane, rurale sau industriale, facilitând intervenții rapide în situații critice de poluare.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Foto: Vasile Tarlev, Igor Dodon, Vladimir Voronin

„Frontul Putin”: Grosu, prima reacție după ce opoziția a anunțat că merge la alegeri cu un „bloc patriotic”

Igor Grosu, președintele Parlamentului și liderul Partidului de guvernământ Acțiune și Solidaritate (PAS), a declarat că politicieni care de-a lungul timpului au fost în funcții de conducere a Republicii Moldova „au fost scoși de la naftalină la comanda Kremlinului” și vor „să captureze” statul după alegeri, pentru a-l preda Rusiei. Potrivit lui, acești politicieni sunt „un pericol foarte mare” pentru viitorul țării noastre. Precizările au fost făcute pe 22 iulie, într-un mesaj pe Facebook, după ce Igor Dodon, Irina Vlah, Vladimir Voronin și Vasile Tarlev au comunicat că partidele pe care le conduc intenționează să creeze un bloc electoral pentru alegerile parlamentare din toamnă.

Alternativele lui Putin se înmulțesc. Politicieni obosiți, care s-au tot perindat la guvernare și au ținut Moldova în sărăcie și în zona gri, au fost scoși de la naftalină la comanda Kremlinului. De-a lungul anilor, ei au lucrat împotriva Moldovei. Acum vor să captureze iarăși țara noastră după alegeri și s-o dea pe tavă stăpânilor lor. Ce îi unește pe toți acești politicieni obosiți în frontul Putin? Aceeași sacoșă de bani și același stăpân. Frontul Putin, manifestat în diverse personaje, partide, blocuri, fiecare cu rol prestabilit, chiar dacă ascunși după măști diferite, este un pericol foarte mare pentru viitorul țării noastre”, a declarat Igor Grosu.

Politicianul a mai spus că PAS are „datoria” de a duce Republica Moldova înainte în Uniunea Europeană.

Afirmațiile lui Igor Grosu vin după ce, pe 22 iulie, într-o conferință de presă, președintele Partidului Socialiștilor din Republica Moldova, Igor Dodon, președinta Partidului Republican „Inima Moldovei”, Irina Vlah, președintele Partidului „Pentru Viitorul Moldovei”, Vasile Tarlev, și președintele Partidului Comuniștilor din Republica Moldova, Vladimir Voronin, au anunțat că planifică să formeze un bloc electoral, pe care l-au catalogat drept „patriotic, în vederea participării la alegerile parlamentare. Dodon a declarat că cele patru formațiuni sunt unite de poziții comune, printre care suveranismul și dorința de a restabili relațiile cu Federația Rusă, care de mai bine de 3 ani își continuă invazia la scară largă din Ucraina. Politicienii au lansat, de asemenea, mai multe acuzații la adresa PAS, precum faptul că ar fi „acaparat” statul. Totodată, Irina Vlah a spus că rămânerea Partidului Acțiune și Solidaritate va fi „o amenințare reală” la adresa Republicii Moldova.

***

Alegerile parlamentare vor fi organizate în data de 28 septembrie.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: