Candidatul PSRM, Ștefan Gațcan, a câștigat alegerile electorale uninominale noi care s-au desfășurat duminică, 15 martie, în circumscripția nr. 38, municipiul Hâncești. După procesarea a 44 din 44 de procese verbale, acesta a obținut 5539 de voturi.
Pe locul doi după numărul de voturi obținute s-a clasat candidata Partidului Acțiune și Solidaritate, Olesea Stamate. Pentru ea au votat 4554 dintre alegători.
Candidatul Partidului Democrat din Moldova, Ion Mereuță a adunat 1810 voturi, iar candidatul independent Grigore Cobzac – 1792 de voturi.
Pe candidatul Blocului electoral UNIREA, Dorin Chirtoacă, l-au susținut 346 de alegători.
Amintim că, potrivit CEC, prezența la urne a constituit 23,3% sau 14 401 alegători dintre cei 61 571 înscriși în listele electorale.
Comisia Electorală Centrală a stabilit pentru data de 15 martie desfășurarea alegerilor parlamentare noi în Hâncești, după ce deputatul democrat Alexandru Botnari a renunțat la mandatul câștigat în această circumscripție, în favoarea celui de primar al municipiului Hâncești, obținut în urma turului doi al alegerilor locale din 3 noiembrie.
Pe 12 iunie, în mai multe localități din Republica Moldova s-au înregistrat ploi abundente. Acestea au inundat beciuri, precum și subsoluri ale unor centre comerciale. În același timp, mai multe mașini au rămas blocate. Totodată, s-a înregistrat vânt puternic, care a doborât crengi. În urma acestor fenomene, mai multe porțiuni de drum au fost afectate.
Ce spun salvatorii
Potrivit IGSU, cele mai multe intervenții ale angajaților instituției au fost în raionul Telenești – 25 de misiuni. Dintre acestea, 16 au fost pentru pomparea apei din beciuri, gospodării și subsolurile unor centre comerciale. Totodată, au fost efectuate lucrări de tractare a autovehiculelor blocate din cauza apelor.
Misiuni de pompare a apei și înlăturarea consecințelor ploilor au avut loc și în localitățile din raioanele Edineț, Drochia, Strășeni, Sîngerei și Ocnița.
Potrivit Inspectoratului, în localitatea Trinca din raionul Edineț a fost inundat beciul unei gospodării. În orașul Drochia și în municipiul Strășeni au fost inundate subsolurile unor clădiri.
IGSUIGSUIGSUIGSU
Ce spun drumarii
Administrația Națională a Drumurilor a declarat că, în mai multe raioane ale țării, inclusiv Călărași, Nisporeni, Telenești, Ocnița, Sîngerei, Briceni, Edineț și altele, muncitorii desfășoară lucrări de curățare a carosabilului și de înlăturare a depunerilor de nămol. Totodată, se asigură scurgerea apelor pluviale, curățarea rigolelor și înlăturarea materialului aluvionar depus pe drumuri.
Potrivit Administrației, pe unele sectoare de drum, în urma intensificării vântului, au fost semnalate căderi de crengi, iar drumarii intervin pentru înlăturarea acestora.
Totodată, instituția a prezentat o listă a porțiunilor de drum afectate, pe care se intervine: G9, km 18-19, localitatea Ruseni; G4, km 23,700-25,00, satul Trinca; R11, km 32, orașul Ocnița; R8, km 33,000-37,800, Dondușeni; G117, km 13-15, sectorul Căușeni; G9, km 13, localitatea Bârlădeni; G9, km 14-15, satul Paladea; R11, km 40, sectorul Ocnița; R21, km 39-43, localitatea Meleșeni; G89, km 35-36, tronsonul dintre localitățile Grozești și Zberoaia; G8, G5 și alte drumuri naționale.
andsa.mdandsa.md
Pe 12 iunie, începând cu ora 09:00 și până la ora 21:00, întreaga țară se află sub cod galben de instabilitate atmosferică. Au fost prognozate ploi de scurtă durată, însoțite de descărcări electrice, iar izolat – averse puternice cu grindină și vijelii.