Captură de ecan

Cazul locuitorului regiunii transnistrene răpit din Chișinău: suspecții au fost transferați în arest la domiciliu

Cele trei persoane învinuite de răpirea unui locuitor al regiunii transnistrene din Chișinău au fost transferate în arest la domiciliu. Decizia a fost luată de Judecătoria Chișinău, sediul Ciocana. Informațiile au fost confirmate pentru NM de purtătoarea de cuvânt a Procuraturii Generale, Violina Moraru.

Instanța a dispus aplicarea măsurii preventive – arest la domiciliu. Procurorul de caz a contestat cu recurs soluția”, a declarat Violina Moraru.

Amintim că, pe 6 februarie, un cetățean al Republicii Moldova, cu domiciliul în regiunea transnistreană, a fost răpit din sectorul Centru al capitalei, după ce ar fi comis o tâlhărie la Rîbnița. Oamenii legii au reținut trei suspecți. Doi sunt cetățeni ai R. Moldova, care locuiesc în stânga Nistrului, iar în cazul celui de-al treilea se stabiliește identitatea, întrucât acesta nu figurează în registrele de evidență ale populației țării.

Pe caz a fost deschis un dosar penal pentru răpire.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

VIDEO Rusia schimbă regulile pentru moldoveni/ Carburanți, mai ieftini/ Biserică confiscată în nordul țării?

Cele mai importante știri din Moldova și din lume în noua ediție NewsMaker!

Subiectele ediției:

— Moldova începe screeningul pe mediu și schimbări climatice, la Bruxelles
— Maia Sandu a semnat decretele: Serebrian și Kulminski – oficial ambasadori
— „Atac raider religios”: acuzații PSRM la adresa Mitropoliei Basarabiei
— Transportatorii au anunțat când vor protesta în fața Guvernului
— Acces în Rusia – numai cu notificare prealabilă
— S-a născut în cămașă: băiat de 15 ani, salvat după ce a căzut într-o fântână
— Cod galben de vânt puternic. De joi temperaturile cresc
— Bătrân agresat în propria casă pentru 900 de lei. Făptașii – la închisoare
— Contrabandă cu mașini din UE de aproape 3 milioane de lei
— Incendiu devastator în provincia Izmir din Turcia
— Permise și buletine false, vândute ca la târg: un bărbat reținut la Bălți
— Deținutul evadat din Penitenciarul Bender, prins după ce a jefuit o femeie
— Primă de 3.000 de lei pentru tinerii care se angajează. Sandu a semnat legea
— Carburanții se ieftinesc în Moldova
— Ce și-au dorit chișinăuienii pentru oraș, de ziua de naștere a lui Ion Ceban

Abonați-vă la NewsMaker – cele mai actuale știri fără cenzură.
Nu uitați să apăsați pe clopoțel pentru a nu rata noile ediții: zilnic, la 15:00 și 19:00, de luni până vineri.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: