Ce îi deranjează cel mai mult pe moldoveni atunci când caută de muncă? Răspunsurile candidaților

Peste 83% dintre candidați sunt descurajați să răspundă la o ofertă de muncă unde salariul nu este specificat. Rabota.md a realizat un sondaj cu participarea vizitatorilor ai Târgului de Cariere, care a avut loc între 27-28 octombrie la Chișinău, și a descoperit ce alte motive împiedică oamenii să trimită un CV.

Conform rezultatelor sondajului, atunci când își caută de lucru, candidații moldoveni sunt mai predispuși să răspundă la o ofertă cu un salariu mic decât la una unde salariul nu este specificat: patru din cinci respondenți au avut o reacție negativă la formularea «salariu negociabil».

A doua cauză pentru care oamenii își pierd interesul față de o ofertă de muncă este programul neconvenabil. Peste 60% dintre participanții la sondaj au menționat acest motiv. În plus, pentru fiecare al doilea participant este important ca biroul sau compania să fie cât mai aproape de casă. Femeile au indicat acest aspect mai des decât bărbații.

Lipsa perspectivelor de avansare în carieră ar descuraja 56% dintre participanții la sondaj să aplice la o ofertă de muncă. Posibilitatea de dezvoltare în cadrul companiei este deosebit de importantă pentru studenți și tineri specialiști.

Sondaj Rabota.md

Conform rezultatelor sondajului, companiile moldovenești ar trebui să acorde mai multă atenție la transparența posturilor vacante, să ofere informații despre salariu și oportunitățile de creștere profesională.

Din observațiile moderatorilor Rabota.md, există schimbări pozitive în acest sens, dar ele au loc lent. Acum, candidații își pot facilita căutarea unui post de lucru folosind diverse instrumente, inclusiv filtrul de pe Rabota.md cu care puteți selecta salariul dorit.

Rabota.md a fost unul dintre partenerii Târgului de Cariere de la Chișinău din 27-28 octombrie.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Noi instrumente împotriva escrocheriilor: Guvernul ratifică un protocol internațional și pregătește obligativitatea actului de identitate pentru cumpărarea cartelelor sim

Cetățenii moldoveni vor fi mai bine protejați împotriva escrocheriilor online, după ce Guvernul a aprobat pe 11 iunie ratificarea unui protocol internațional care va permite autorităților să obțină mai rapid probe electronice și să colaboreze mai eficient cu furnizorii de servicii din alte țări în investigarea infracțiunilor cibernetice. Totodată, ministra Afacerilor Interne, Daniela Misail-Nichitin, a anunțat că săptămâna viitoare Guvernul va vota obligativitatea prezentării unui act de identitate la cumpărarea cartelelor preplătite, pentru a reduce utilizarea acestora la comiterea de infracțiuni.

Ministra Afacerilor Interne, Daniela Misail-Nichitin, a explicat după ședința Guvernului că protocolul va obliga furnizorii să prezinte probele necesare investigațiilor, ceea ce va accelera semnificativ anchetele în cazuri de infracțiuni cibernetice, în condițiile în care infractorii se află adesea în alte state.

„Urmare a implementării acestui protocol, vom asigura un schimb mai operativ de informații, inclusiv furnizorii vor fi obligați să prezinte acele probe care sunt foarte importante pentru viteza investigației, ținând cont de faptul că, de multe ori, infractorii sunt departe de stătoarele unei țări”, a declarat Misailă-Nichitin.

Ministra a mai anunțat că în ședința de guvern din săptămâna viitoare urmează să fie votat un proiect de lege care va obliga cumpărătorii de cartele preplătite să se identifice cu un act de identitate, pentru a reduce riscul utilizării acestora la comiterea de infracțiuni.

„Ne propunem să votăm proiectul de lege care vine să aducă modificările, urmarea cărora cartelele preplătite vor fi achiziționate exclusiv în baza unui act de identitate, astfel încât să reducem riscul celor care utilizează cartelele preplătite o singură dată și doar pentru a comite infracțiuni”, a precizat ministra.

Misail-Nichitin a îndemnat totodată cetățenii să nu ofere date personale la telefon, indiferent cum se prezintă apelantul, și să sesizeze imediat poliția sau să sune la 112.

Amintim că escrocheriile telefonice au crescut semnificativ în ultima perioadă, provocând pierderi tot mai mari cetățenilor. Pe 10 iunie, Poliția a avertizat că moldovenii au pierdut peste 1,5 milioane de lei într-o singură zi, după 13 cazuri de escrocherie înregistrate în mai multe localități ale țării. Escrocii acționează prin apeluri și mesaje false, prezentându-se drept angajați ai băncilor sau ai instituțiilor statului, pentru a obține bani, date bancare sau informații personale.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

(VIDEO) Grosu îndeamnă Rusia să se „salveze”/ Dodon îi va demasca pe toți?/ Premierul român va face unirea?

Cele mai importante știri din Moldova și din lume în noua ediție NewsMaker!
— Dodon promite dezvăluiri interesante în dosarul „Kuliok”
— Grosu, către Tiraspol: să nu încerce răbdarea și să lase cetățenii în pace
— CRJM cere pauză în reforma anticorupție. Ce spun deputații?
— Premierul desemnat al României, gata să-și asume unirea cu Moldova
— Moldova, sub Cod Galben și portocaliu de vreme rea
— Veniturile freelancerilor din Moldova au fost de 36 mln lei în mai
— PSRM și PCRM îl apără pe Alexei Petrovici, suspectat de propagandă de război
— Gherasimov, ținta unei farse telefonice: vor să submineze eforturile Moldovei
— Rezina – al treilea raion în care agricultorii vor ieși la protest
— Junghietu: primii megawați vor trece pe linia Vulcănești–Chișinău până la sfârșitul verii
— Incendiu și explozii la un depozit din Chișinău: nu sunt victime
— Bărbat suspendat pe un cablu la spitalul din Ștefan Vodă, salvat
— Tatal Irinei Gutnic a părăsit fracțiunea MAN din Durlești
— Îndemn la Ialoveni: nu consumați apa din fântâni după inundații
— Dodon, după criticile lui Grosu: situația se schimbă
— Costiuc întreabă despre petele de pe Nistru. Hajder: Nu sunt motive de panică
— Copil de 5 ani, bolnav de varicelă, decedat după internare
— Grosu către Moscova: în ce hal a ajuns această țară…
Nu uitați să apăsați pe clopoțel pentru a nu rata noile ediții: zilnic, la 15:00 și 19:00, de luni până vineri.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

Ministrul Culturii despre minusul de 580 de milioane constatat de Curtea de Conturi: „Nu e subevaluare, e lipsa efectivă a evaluării. Nu avem specialiști”

Ministrul Culturii, Cristian Jardan, a explicat constatările Curții de Conturi privind minusul de 580 de milioane de lei în patrimoniul ministerului prin „lipsa specialiștilor” și volumul enorm de muncă pe care îl presupune inventarierea. Acesta a precizat că problema nu ține de subevaluare intenționată, ci de lipsa efectivă a evaluării, și că situația nu este specifică doar Republicii Moldova, ci se regăsește și în alte state din regiune, inclusiv în România.

„Nu e vorba despre subevaluare. Este, efectiv, lipsa evaluării, care, bineînțeles, se duce la partea de minus. Avem în muzee peste un milion de exponate. Acum Curtea de Conturi cere ca toate să fie contabilizate. Trebuie să vină un evaluator să vadă fiecare piesă din muzeu, cât costă. Vă dați seama ce volum de muncă iese”, a declarat Jardan.

Ministrul a subliniat că problema nu este specifică doar Republicii Moldova, ci se regăsește și în alte state din regiune, inclusiv în România, și că ministerul are toată deschiderea față de Curtea de Conturi.

„Noi avem toată deschiderea și colaborarea față de Curtea de Conturi. Noi le-am explicat această situație. Sunt anumite probleme încântabile, pe care noi le vom rezolva. Urmează să elaborăm niște planuri ciclice, în care în câțiva ani poate să reușim inventarierea lor și să nu mai avem astfel de probleme”, a adăugat Jardan.

Ministrul a explicat că problema este una sistemică și complexă, vizând atât patrimoniul mobil — exponatele din muzee — cât și cel imobil, inclusiv clădirile aflate în proces de delimitare și monumentele istorice, în special bisericile, care revin treptat în posesia statului și trebuie evaluate de specialiști care lipsesc atât la nivel de minister, cât și la nivel național.

***

Amintim că pe 9 iunie Curtea de Conturi a publicat un raport de audit care a constatat mai multe nereguli la Ministerul Culturii. Cea mai mare abatere vizează patrimoniul public raportat cu 579,9 milioane de lei mai puțin decât valoarea reală. Totodată, din cele 914.400 de bunuri culturale mobile inventariate, doar 1,2% au fost evaluate și contabilizate, ministerul nu a contabilizat 130 de clădiri și nu a înregistrat prejudiciile aduse unor monumente de arhitectură, în valoare totală de 25,5 milioane de lei. Curtea de Conturi a mai constatat că din cele 15 recomandări formulate anterior, doar 3 au fost implementate integral, nivelul general de implementare fiind de 44%.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

Chiveri, despre condițiile impuse de Tiraspol pentru reparația podurilor peste Nistru: „Declarații aberante, care nu au nimic comun cu realitatea”

Chișinăul va continua demersurile pentru a efectua evaluarea tehnică a podurilor peste Nistru, indiferent de condițiile impuse de Tiraspol, a declarat vicepremierul pentru Reintegrare, Valeriu Chiveri, pentru NewsMaker după ședința Guvernului din 11 iunie. Acesta a calificat drept „declarații aberante, care nu au nimic comun cu realitatea” informațiile potrivit cărora autoritățile separatiste ar condiționa politic reparația celor șapte poduri, cerând control total asupra experților moldoveni, a lucrărilor și a documentației.

„Nu comentăm nicicum niște declarații aberante, care nu au nimic comun cu realitatea. Condițiile în care este asigurat traficul peste Nistru trebuie verificat. Este vorba de securitatea cetățenilor noștri, indiferent de locul unde locuiesc, și vom continua să promovăm demersurile pentru a avea acces la podurile peste Nistru și a efectua evaluarea tehnică”, a declarat Chiveri.

Amintim că autoritățile de la Chișinău intenționează să efectueze în lunile iunie-iulie inspecția tehnică a podurilor de pe râul Nistru pentru a evalua starea acestora și a planifica eventualele lucrări de reparație. Subiectul a fost abordat în cadrul ședinței Comisiei Unificate de Control din 4 iunie, desfășurată la Bender, unde reprezentanții Republicii Moldova au solicitat ca specialiștii implicați în verificări să nu întâmpine obstacole din partea structurilor transnistrene.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
screenshot

Chiveri, despre sancțiunile Tiraspolului pentru utilizarea termenului „Transnistria”: „o acțiune propagandistică”

Vicepremierul pentru Reintegrare, Valeriu Chiveri, a calificat drept o „acțiune propagandistică” inițiativa autorităților nerecunoscute de la Tiraspol de a interzice utilizarea termenului „Transnistria” în orice limbă și de a aplica sancțiuni. Chiveri a subliniat că termenul este consacrat lingvistic, geografic și istoric, și a acuzat că inițiativa face parte dintr-un proces mai larg de rusificare și limitare a dreptului la liberă exprimare în regiune. Declarația a fost făcută pentru NewsMaker după ședința Guvernului din 11 iunie.

„Până la inițierea acestei inițiative, nu aveam cunoștință că inițiatorii sunt specialiști în toate domeniile, nu numai în blocarea și funcționarea procesului de reglementare. Iar dacă să vorbim mai concret, vedem acest lucru prin prisma unor acțiuni propagandistice. Este limitarea dreptului la libera expresie, este un proces de rusificare continuă a spațiului public din regiune„, a declarat Chiveri.

Amintim că Tiraspolul a anunțat că pregătește sancțiuni pentru utilizarea sintagmei „Transnistria” în orice limbă, după ce un proiect de lege în acest sens a fost înregistrat în organul legislativ local, la inițiativa liderului de facto al regiunii, Vadim Krasnoselski. Documentul prevede amenzi cuprinse între 210 și 420 de ruble transnistrene (aproximativ 13—26 de dolari) sau arest administrativ de până la 15 zile pentru persoanele fizice, amenzi între 210 și 840 de ruble pentru funcționari și între 2.100 și 10.500 de ruble pentru persoanele juridice.

Autorii inițiativei susțin că actuala versiune a legii permite sancționarea doar a utilizării cuvântului „Transnistria” scris în limba rusă și că aceasta creează dificultăți în aplicarea legislației — motiv pentru care propun extinderea interdicției la toate limbile.

Utilizarea termenului „Transnistria” a fost interzisă în regiune încă din septembrie 2024, fiind echivalată de Tiraspol cu promovarea nazismului. Interdicția are la bază faptul că în istoriografia sovietică și rusă termenul desemnează administrația civilă instituită de România în perioada 1941—1944 pe teritoriile ocupate dintre Nistru și Bug, considerată unul dintre locurile unde s-a desfășurat Holocaustul. În limba română, termenul are însă un sens geografic și istoric neutru, similar cu termenul rusesc „Приднестровье”, și nu este perceput cu aceeași încărcătură negativă pe care i-o atribuie autoritățile de la Tiraspol.

Biroul politici de reintegrare a declarat anterior că inițiativa „demonstrează, repetat, că factorii regimului autoproclamat continuă aprofundarea cenzurii locale, rusificarea și autoizolarea regiunii, precum și dezvoltarea tehnologiilor secesioniste”.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Больше нет статей для показа
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: