Ceban, despre demiterea nașului său și a altor rude din structurile municipale: „N-am angajat nicio rudă”

Primarul capitalei, Ion Ceban, a comentat în premieră demiterea nașului său, Ruslan Garbalî, din funcția de funcția de consilier al directorului general interimar al Apă-Canal Chișinău, și a altor rude care activau în instituții municipale. Edilul a declarat că nu a angajat nicio rudă, iar deciziile privind demisiile au fost luate colegial, împreună cu subdiviziunile responsabile. Declarațiile au fost făcute în cadrul ședinței operative a Primăriei de luni, 5 mai. Primarul, însă, a evitat să ofere detalii despre „suspiciunile” care au stat la baza concedierilor.

Fiind întrebat de presă care totuși au fost „suspiciuni rezonabile” depre care primarul a scris anterior, acesta nu a vrut să ofere detalii, menționând doar că „au fost transmise rapoartele respective organelor competente”.

Totodată, Ceban a declarat că „nu a angajat nicio rudă în funcții de conducere sau neconducere în instituții”. „Unele au fost angajate până, altele în proces, dar fără participarea mea”, a menționat Ceban. Întrebat de presă cum se explică faptul că, deși susține că nu a angajat nicio rudă, el a fost cel care le-a demis, primarul a declarat că decizia a fost una colegială.

„Există abordare colegială în acest sens și am considerat, împreună cu subdiviziunile respective, că trebuie să fie luate măsuri”, a subliniat acesta.

În ceea ce privește demisia nașului său, Ruslan Garbalî, edilul a refuzat să comenteze, afirmând doar: „Să se expună organele competente.”

***

Pe 22 aprilie, Ion Ceban a anunțat că a dispus concedierea nașului său de la Apă-Canal Chișinău, invocând „suspiciuni rezonabile”. „Anterior, a fost destituită nașa surorii mele și fratele mamei. Pentru aceleași suspiciuni. Toată conducerea întreprinderii „Spații Verzi” pentru aceleași suspiciuni”, a adăugat primarul de Chișinău.

Ziarul de Gardă l-a contactat telefonic pe Ruslan Garbalî pentru a afla motivul demiterii sale din funcția de consilier al directorului Societății pe Acțiuni „Apă-Canal Chișinău” — funcție pe care o deținea, potrivit sursei citate, din 2020, adică din timpul primului mandat de primar al finului său de cununie, Ion Ceban.

„Eu am depus cerere de demisie, iar astăzi (nota red. pe 22 aprilie) este ultima mea zi de lucru. Nu vizează încălcări economice sau de altă natură, nu e vorba despre niciun dosar penal, nu e corupție”, a comunicat Garbalî pentru sursa citată.

Întrebat despre ce alte „suspiciuni rezonabile” este vorba, dacă nu este vorba despre corupție, el a spus că nu consideră necesar să continue discuția: „Nu cred că trebuie ceva de continuat după o decizie de a primarului. Nu cred că va fi corect”.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Ministerul Educației, reacție la acuzațiile Comratului privind limba de instruire de la Colegiul moldo-turc „Recep Tayyip Erdoğan”

Ministerul Educației și Cercetării (MEC) a venit, pe 1 august, cu o reacție după ce Comitetul Executiv al Găgăuziei l-a acuzat că a declarat unilateral româna drept limba de instruire în cadrul Colegiului moldo-turc „Recep Tayyip Erdoğan” din Comrat, fapt care, potrivit acestuia, ar urma „să limiteze” accesul la învățământ în limba maternă sau într-una accesibilă. MEC a spus că română este limba de instruire din cadrul colegiului, în conformitate cu documentele semnate de autoritățile Republicii Moldova și ale Turciei. Totodată, ministerul a subliniat că găgăuza sau turca va figura ca disciplină obligatorie, iar anumite discipline vor fi predate și în engleză.

Limba de instruire în această instituție este limba română. Prevederea se conține în Protocolul de cooperare în domeniul învățământului profesional tehnic, semnat între Guvernul Republicii Moldova și Guvernul Republicii Turcia. Documentul mai stabilește că limba găgăuză sau turcă va figura ca disciplină obligatorie în planul de învățământ al colegiului. Totodată, anumite discipline pot fi predate și în limba engleză”, a transmis MEC într-un comunicat.

Ministerul a mai menționat că încurajează toți cetățenii Republicii Moldova să învețe limba română. Instituția a precizat că cei interesați pot participa la cursurile gratuite de limba română organizate în cadrul Programului național privind învățarea limbii române (2023–2025), inclusiv persoanele adulte.

MEC apreciază rezultatele obținute de absolvenții clasei a IX-a din UTA Găgăuzia la examenul de limba română și are încredere că aceștia se vor adapta cu succes parcursului educațional în cadrul colegiului. Pentru cei care vor avea nevoie de sprijin suplimentar, ministerul va asigura cursuri de limba română adaptate nevoilor lor”, a spus instituția.

Precizăm că, pe 31 iulie, Comitetul Executiv al Găgăuziei a publicat un mesaj în care afirmă că autonomia a fost „practic exclusă” din procesul de elaborare a modelului educațional a Colegiului „Recep Tayyip Erdoğan” de către autoritățile centrale, deși a fost implicată în construcția acestuia. Comitetul Executiv a spus că, prin decizia Ministerului Educației și Cercetării, româna a fost declarată drept singura limbă de predare în instituția de învățământ vizată, catalogând hotărârea ca fiind „în totală contradicție cu realitățile regiunii și fără a ține cont de mediul lingvistic al Găgăuziei”. Comitetul Executiv a spus că hotărârea nu ar fi fost coordonată cu autoritățile autonomiei și că aceasta „va limita” accesul tinerilor din Găgăuzia la învățământ tehnic de calitate în limba lor maternă sau într-una accesibilă. „Poziția ministerului este cu atât mai cinică în contextul în care, în multe colegii din Chișinău și din alte regiuni ale țării, se păstrează grupe cu predare în limba rusă”, a declarat instituția.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: