vinegret.cz

Deputaţii cehi au adoptat o rezoluţie care califică regimul din Rusia drept terorist

Camera Deputaților din Cehia (camera inferioară a Parlamentului) a adoptat o rezoluție prin care numește actualul regim rus – „terorist”. În rezoluție se condamnă atacul Rusiei asupra Ucrainei, în special atacurile asupra instalațiilor de infrastructură și nu se recunoaște rezultatele așa numitor referendumuri în baza cărora autoritățile ruse „au anexat” teritoriile ocupate ucrainene. 

„Sunt condamnate atacurile pe scară largă asupra populației civile, a obiectelor civile și a infrastructurii energetice cheie, care reprezintă o încercare evidentă de a atinge obiective politice prin intimidarea populației civile”, se arată în rezoluție, scrie currenttime.tv.

Pentru adoptarea rezoluției au votat 129 din 156 de deputați prezenți. Ceilalți 14 deputați care au votat împotrivă sunt din opoziție.

În plus, deputații cehi au susținut ideea creării unui tribunal special pentru urmărire penală a crimelor de agresiune și să fie pedepsiți responsabilii de crime de război și crime împotriva umanității.

După războiul declanșat de Rusia în Ucraina, rezoluții prin care Federația Rusă este declarat „regim terorist” au adoptat Adunarea Parlamentară a Consiliului Europei, Parlamentele Lituaniei, Letoniei, iar cel mai recent – al Poloniei.

***

Pe 20 noiembrie, deputatul Partidului Acțiune și Solidaritate Dumitru Alaiba a propus în cadrul ședinței plenare a Legislativului recunoașterea Rusiei, de către Parlamentul Republicii Moldova, drept un „regim terorist”. Potrivit parlamentarului, motivul de bază ar fi „atrocitățile” pe care armata rusă le comit în războiul pe care îl duce în Ucraina din primăvara acestui an.

Președintele Parlamentului Igor Grosu a comentat propunerea deputatului Dumitru Alaiba. Speakerul a menționat că subiectul urmează să fie discutat și că orice parlamentar poate veni cu propuneri.

„Am văzut că asta a deranjat. A spus și purtătoarea de „vorbe” (Maria Zaharova, nota redacției). Vom discuta acest lucru în parlament și la momentul potrivit, atunci când vom avea o decizie, vom veni și o vom afișa. Lăsați că avem noi grijă. Este încă o dovadă în plus pentru cei din Federația Rusă care nu vor să înțeleagă că orice membru al unei fracțiuni, în special ai fracțiunii noastre, pot să vină cu o propunere”, a precizat Igor Grosu în cadrul unei emisiuni la TVR Moldova. Grosu a adăugat că asupra inițiativei lui Alaiba „se va reveni”.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Nicanor Ciochină rămâne deocamdată primar de Boldurești? Precizările CEC

Comisia Electorală Centrală (CEC) a anunțat că a luat act de hotărârea Judecătoriei Ungheni privind anularea rezultatelor turului doi al alegerilor locale noi din comuna Boldurești, raionul Nisporeni, precum și invalidarea mandatului de primar al lui Nicanor Ciochină. Totuși, instituția subliniază că decizia instanței poate fi pusă în aplicare doar după ce va fi emisă o hotărâre definitivă.

„CEC a luat act de dispozitivul hotărârii instanței de judecată. Atragem atenția că aceasta poate fi pusă în executare doar după emiterea unei hotărâri definitive”, precizează instituția.

Amintim că Judecătoria Ungheni a anulat rezultatele turului doi al alegerilor locale noi din comuna Boldurești, raionul Nisporeni, precum și validarea mandatului de primar al lui Nicanor Ciochină, învinuit de moartea unui copil.

Decizia poate fi atacată cu apel în termen de trei zile la Curtea de Apel Nord.

Dumitru Buliga, avocatul lui Nicanor Ciochină, a declarat că decizia Judecătoriei Ungheni cu privire la anularea hotărârii Consiliului Electoral al Circumscripției Electorale Boldurești privind confirmarea turului doi de scrutin din 1 iunie și validarea mandatului de primar obținut de clientul său este una „neîntemeiată”. Avocatul a spus pentru TVR Moldova că va contesta hotărârea la Curtea de Apel Nord.

***

Nicanor Ciochină, învinuit că ar fi accidentat mortal un copil și a fugit de la locul accidentului, a obținut cele mai multe voturi în turul al doilea al alegerilor locale din comuna Boldurești, raionul Nisporeni. Acesta a fost reales primar cu o diferență de 13 voturi – a obținut 615 voturi, iar contracandidatul său, 602.

Pe 1 iunie a avut loc turul doi al alegerilor locale noi pentru funcția de primar în comuna Boldurești din raionul Nisporeni, satul Tabani din raionul Briceni, comuna Chiperceni din raionul Orhei și satul Talmaza din raionul Ștefan Vodă. În turul doi de scrutin, se consideră ales candidatul care a obținut cel mai mare număr de voturi.










Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: