Cel mai frumos loc e acasă, iar cea mai bună ipotecă e la maib

Sărbătorile sunt magice și se transformă în clipe de neuitat, atunci când le petreci în propria casă. Dacă ai luat deja decizia importantă de a cumpăra o locuință, maib te ajută să parcurgi ușor și rapid drumul până la primul Crăciun acasă.

Fie că activezi în ţară sau în străinătate, la maib ai cea mai comodă şi avantajoasă soluţie de finanțare:

  • până la 2 200 000 de lei;
  • până la 30 de ani;
  • DAE – de la 8%;
  • finanțarea până la 100% din costul locuinței.

Iar ca mutarea la casă nouă să fie o plăcere, în perioada 1-31 decembrie 2021 toate creditele ipotecare includ un cadou: certificat în valoare de 2000 de lei pentru servicii de mutare.

Certificatul poate fi valorificat timp de un an pentru angajarea unei firme specializate, care îți va oferi toate cele necesare pentru transportarea în siguranță a lucrurilor, te va ajuta cu demontarea și montarea mobilierului, transportatul mobilierului și a lucrurilor personale.

Vino la maib și împreună cu specialiștii băncii îți vei îndeplini cea mai mare dorință într-un termen restrâns, astfel încât Anul Nou să îl întâmpini deja acasă.

Cel mai frumos loc e acasă, iar cea mai bună ipotecă e la maib.

Aplică online. Pentru mai multe detalii despre promoție accesează Programul campaniei.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

(VIDEO) Transnistria: Krasnoselski îl acuză pe Dodon/ Rusia promite gaz/ Starea de urgență în energie, prelungită

Cu ce probleme se confruntă locuitorii regiunii transnistrene, care nu este controlată de autoritățile oficiale? Ce inițiative sunt promovate la Tiraspol și cum poate Chișinăul influența evenimentele care au loc acolo?

NewsMaker prezintă principalele știri din regiune, din 10 februarie:

— Krasnoselski îl acuză pe Dodon de eșecul negocierilor în formatul „5+2”
Liderul nerecunoscut de la Tiraspol, Vadim Krasnoselski, susține că fostul președinte al țării, Igor Dodon, ar fi „compromis” formatul de negocieri „5+2”. Potrivit lui Krasnoselski, în octombrie 2019 reprezentantul politic al fostului șef de stat ar fi refuzat să semneze documentul final al „Conferinței Permanente” de la Bratislava, iar peste o lună — și pe cel de la München. Contactat de NewsMaker, Igor Dodon a respins acuzațiile. Fostul șef de stat a declarat că a susținut constant formatul „5+2”, atât în perioada mandatului său, cât și ulterior, din opoziție.

— Ozerov: Rusia va sprijini livrările de gaz către Transnistria
Federația Rusă va continua să sprijine livrările de gaze naturale către regiunea transnistreană. Mesajul a fost transmis de ambasadorul desemnat al Rusiei în Republica Moldova, Oleg Ozerov, către așa-zisul minister de externe din stânga Nistrului.

— Tiraspolul a prelungit starea de urgență în economie
Starea de urgență în economie în regiunea transnistreană a fost prelungită până pe 17 martie. Motivul îl constituie criza energetică și lipsa resurselor.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

Noi detalii despre stadionul național, promis de PAS: până la 25 000 de locuri și 5 locații luate în considerare

Construcția noului stadion național în Republica Moldova, anunțat de deputații PAS la sfârșitul anului 2025, ar putea dura aproximativ 4–5 ani, dacă vor fi respectate toate etapele legale și administrative. Declarația a fost făcută de deputatul PAS, ex-fotbalistul Maxim Potîrniche, în ediția din 10 februarie a emisiunii „Есть Вопросы” de la NewsMaker. Potrivit parlamentarului, înainte de demararea lucrărilor este necesară elaborarea unui studiu de fezabilitate, care ar urma să dureze între 6 și 8 luni.

Documentul va stabili capacitatea arenei, locația optimă, costurile totale, sursa finanțării și perioada de recuperare a investiției.

„Care este calitatea solului? Cât de repede ți se poate recupera investiția? Din ce se construiește? Peste câți ani este posibilă returnarea investiției? Este posibil ca statul să contribuie singur la construcția stadionului  sau își va angaja și un partener privat?  Sunt multe date care se colectează în acel studiu de fezabilitate și se înaintează organelor de conducere, iar acestea iau decizia cum se va construi, pe cine se va angaja, care va fi forma de construcție și dacă statul își va asuma construcția sau va merge cu un partener privat”, a explicat parlamentarul.

La etapa studiului de prefezabilitate, realizat de Federația Moldovenească de Fotbal, s-a stabilit că viitorul stadion ar putea avea o capacitate între 20.000 și 25.000 de locuri. Costurile estimate pentru construcție se ridică la aproximativ 85 de milioane de euro, potrivit datelor preliminare.

În ceea ce privește amplasamentul, în studiul de prefezabilitate au fost analizate cinci locații: zona de lângă Arenă Chișinău (Stăuceni), un teren pe bulevardul Dacia, un teren în apropiere de comuna Băcioi, unul în zona Gării de Sud (Codru) și terenul actual al Universității Tehnice din Moldova. Ulterior, a apărut și varianta orașului Sângera, propusă de primarul localității.

Întrebat dacă există susținere politică pentru proiect, pentru că o asemenea inițiativă are deja 3 ani vechime, deputatul a răspuns:

„Dacă discutăm la momentul actual despre acest stadion național, înseamnă că există voință politică. Și trebuie să mergem pe această cale”, a încheiat deputatul.

Amintim că, pe 24 decembrie, deputații PAS au depus un amendament în Parlament la Legea bugetului de stat, care prevede alocarea a 12 milioane de lei pentru realizarea studiului de fezabilitate al proiectului. Studiul de fezabilitate reprezintă o condiție obligatorie pentru demararea investiției și pentru atragerea finanțărilor externe, inclusiv din partea UEFA, FIFA și a fondurilor europene.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
ziar.md

Permis temporar și interdicția de a conduce noaptea: Moldova pregătește reguli noi pentru șoferii începători

În R. Moldova se lucrează la unele modificări care vizează șoferii începători. Printre acestea se numără anumite restricții, precum interdicția de a conduce pe timp de noapte sau cu mașini cu o putere mai mare de 150 de cai. Totodată, ca șoferii începători să primească un permis temporar pentru o perioadă de doi ani. Informațiile au fost comunicate de șeful adjunct al Inspectoratului Naţional de Securitate Publică din cadrul IGP, Grigore Guzun, la ediția din 10 februarie a emisiunii „Obiectiv Comun” de la TVR Moldova.

„Lucrăm asupra unor modificări sau propuneri privind comportamentul conducătorilor tineri care numai primesc permisul. Mă refer la anumite restricții”, a spus șeful adjunct al Inspectoratului, adăugând că acestea sunt „la etapa de elaborare și transmitere spre discuții publice”. Întrebat dacă este real ca aceste inițiative să devină un proiect de lege votat până la sfârșitul acestui an, Guzun a răspuns: „Eu cred că da. Dacă este voință se reușește să se facă orice”.

„Noi propunem ca conducătorii auto să nu aibă dreptul de a conduce mai mult de 70 km la oră cum este stipulat, dar să avem și sancțiune pentru aceasta. (…) Este o propunere la ASP ca conducătorii să primească un permis provizoriu temporar, pe o perioadă de doi ani de zile. În cazul când nu au încălcări, să fie valid și dat ca un permis permanent. Noi propunem ca conducătorii tineri să nu conducă cu o mașină cu o performanță mai mare de 150 cai putere, ca exemplu. Sau anumite momente ca să nu conducă în condiții de noapte. (…) Analizăm și practicile care sunt în țările europene ca să armonizăm și să aducem o disciplină la acei șoferi tineri care se încadrează pe drumurile publice”, a adăugat Grigore Guzun.

Amintim că, zilele trecute, directorul ASP, Mircea Eșanu, a declarat într-un interviu pentru Ziarul de Gardă că „în următorul an” autoritățile sunt obligate să transpună noua directivă pe transport și pe examinarea conducătorilor auto. „Noua directivă prevede, de exemplu, că vor fi permise provizorii. Pentru primul an sau doi, persoana va avea un fel de permis temporar. Un fel de perioadă de testare. Dacă în această perioadă sunt accidentări grave sau încălcări consecutive, nu va obține permisul permanent. Frecvența verificărilor medicale va crește. (…) Eu cred că se va întâmpla până la finele acestui an”, a spus Eșanu.

Episcopia de Ungheni și Nisporeni

„Poate fi organizat un plebiscit local” vs „Să folosească biserica împreună”. Reacții la cazul din Dereneu

Noile tensiuni de la biserica din Dereneu, soldate cu rețineri, au stârnit mai multe reacții pe rețelele de socializare. Unii au declarat că cel mai indicat era ca un reprezentant al Guvernului să se deplaseze imediat la fața locului și să rezolve amiabil situația, totodată au vorbit despre organizarea unui plebiscit local. În același timp, potrivit unor opinii, soluția pe care ar trebui să o aplice statul este ca ambele comunități religioase să folosească biserica în comun. Alții au cerut „eliberarea imediată” a persoanelor reținute. De asemenea, s-a făcut apel „la calm și reținere din partea tuturor părților implicate”. NM a făcut o sinteză a reacțiilor la acest subiect.

Liderul Partidului Socialiștilor, Igor Dodon, a declarat că „cel mai indicat era ca un reprezentant al Guvernului să se deplaseze imediat la locul cu pricina și să rezolve amiabil situația cu localnicii”. „Eventual, poate fi organizat un plebiscit local în următoarele săptămâni pentru ca locuitorii din s. Dereneu să decidă soarta bisericii din localitate. (…) E grav când autoritățile statului dau foc la casa noastră comună. Libertate oamenilor. Implicarea Guvernului în identificarea unui compromis. Plebiscit local”, a mai spus Dodon.

Cazul de la Dereneu a fost comentat și de partidul său, PSRM. Reprezentanți formațiunii au menționat că „situația de la biserica din Dereneu a scăpat complet de sub control din cauza incapacității autorităților de a gestiona un conflict sensibil prin dialog”. „Mai mulți preoți și enoriași au fost reținuți pentru „vina” de a-și apăra biserica și dreptul constituțional la credință. (…) Reținerea preoților și a enoriașilor este un act de intimidare politică. Vorbim despre oameni pașnici, nu despre infractori periculoși, nu despre contrabandiști de arme sau traficanți de droguri”, au declarat reprezentanții partidului.

Totodată, PSRM a făcut apel „la calm și reținere din partea tuturor părților implicate”. „Solicităm eliberarea imediată a tuturor persoanelor reținute. Totodată, cerem autorităților centrale să înceteze presiunile și să inițieze o platformă de dialog care să includă reprezentanți ai comunității locale, ai Guvernului și ai ambelor părți implicate, pentru a identifica o soluție pașnică, echitabilă și respectuoasă față de voința enoriașilor”, se mai arată în declarația partidului.

„Că tare creștini mai suntem… Ne-ar mai trebui niște mitropolii în țara asta, măcar cât partide. Rușine de noi și păcat de țară”, a scris deputatul Blocul „Alternativa”, Ion Chicu.

„De ce s-a ajuns cu BDS “FULGER” în curtea Bisericii din Dereneu? Al cui joc (periculos) politic este? Întrebări cu carul. Răspunsuri zero”, a scris comentatorul politic Ilian Cașu.

Vicepreședintele fracțiunii MAN în Consiliul municipal Chișinău, Grigore Bejenaru, a declarat că „credincioșii sunt puși în fața unei false dileme: biserică „subordonată Rusiei” sau biserică „subordonată Mitropoliei Basarabiei””. „Se ajunge la întrebări absurde, dar firești pentru omul de rând: când ne rugăm lui Dumnezeu, rugăciunea noastră ajunge la El prin Moscova sau prin București? (…) O lupă care nu are nimic de-a face cu credința, am impresia că fug după like-uri pe TikTok unde live curge 24/24h. (…) Biblia pe care mulți o citesc, chiar dacă încă n-am finalizat-o din mai multe tentative, nu cred că vorbește despre mitropolii, jurisdicții sau centre administrative. (…) În loc să apropie oamenii de Dumnezeu, astfel de conflicte îi îndepărtează”, a adăugat consilierul municipal.

Activistul civic Vitalie Sprînceană a spus că „un trib creștin, cu căpetenia la Moscova, e pornit la bătaie cu un alt trib creștin, cu căpetenia la București”.

„Stau mascații de la Fulger și au grijă ca, din prea multă iubire pentru aproape, niște creștini să nu spargă capul altor creștini. (…) E un mic război civil purtat pentru fantezia de a controla un spațiu (în numele lui Dumnezeu, desigur) zis sacru și de a-i interzice vecinului să acceseze acest spațiu. (…) În loc să caute să taie granițele între cele două comunități, statul trimite miliție ca să păzească aceste frontiere… Soluția pe care trebuie să o aplice statul e la suprafață: ambelor comunități trebuie să li se zică să-și ia rămas bun de la ideea că vreuna din ele va controla vreodată biserica și că trebuie să se învețe să se acomodeze reciproc: să folosească biserica împreună, adică să slujească simultan sau alternativ. (…) Oamenii din Dereneu nu trebuie arestați, nici păziți ca să nu-și scoată ochii, ci trebuie învățați să trăiască împreună. După ce va fi pilotat la Dereneu, modelul poate fi extins pe toată țara”, a adăugat activistul.

Președinta Alianței Liberalilor și Democraților pentru Europa, Arina Spătaru, a spus că, în 2024, a primit un ordin la biserica din Dereneu.

„Ordinul „Sfânta Cuvioasa Paraschiva” – ordin al jertfei și al iubirii față de aproapele – pentru contribuția la consolidarea credinței și a coeziunii sociale în cadrul Bisericii lui Hristos. (…) Sunt soție de preot de 29 de ani. Soțul meu a fost hirotonit în Mitropolia Moldovei și slujește până astăzi acolo. Am trăit aproape trei decenii în interiorul Bisericii, cunosc durerile, frământările, dar și frumusețea acestei slujiri. Am primit acest ordin nu împotriva cuiva, nu pentru dezbinare, nu pentru a crea tabere. (…) Durerea mea astăzi nu ține de o jurisdicție sau alta. Durerea mea este pentru violențele care au avut loc noaptea trecută la biserica din Dereneu. Biserica nu este câmp de luptă. Altarul nu este tribună politică. Credința nu se apără cu forța. (…) Chem la calm, la discernământ și la rugăciune”, a menționat Arina Spătaru.

Scandalul își are începutul în 2017, după ce, după 25 de ani de slujire sub jurisdicția Mitropoliei Moldovei, preotul Florinel Marin și credincioșii activi au decis să adere la Mitropolia Basarabiei, scrie portalul Anticorupție.md. Ministerul Culturii, care deține biserica, a încheiat cu Mitropolia Basarabiei un contract privind dreptul de folosință gratuită asupra acesteia pentru 50 de ani, în noiembrie 2019. Acest lucru a a generat un conflict între cele două structuri bisericești, soldat cu mai multe litigii în instanță.

În iunie 2025, Curtea Supremă de Justiție a respins recursul Mitropoliei Moldovei împotriva Agenției Servicii Publice (ASP), prin care revendica dreptul de folosință asupra bisericii. Litigiul a pornit de la faptul că ASP a schimbat titularul, după ce comunitatea religioasă a decis să treacă la Mitropolia Basarabiei.

Situația s-a acutizat la sfârșitul lunii ianuarie 2026, în contextul încercărilor reprezentanților Mitropoliei Basarabiei de a prelua efectiv biserica. Presa a relatat că exponenții Mitropoliei Moldovei din Dereneu, în frunte cu primarul localității, socialistul Vasile Revenco, s-au opus fizic preluării legale a bisericii. Iar Alexandru Popa, numit de Mitropolia Moldovei în calitate de preot al bisericii, s-a baricadat împreună cu soția și trei copii minori în interiorul lăcașului.

De la intensificarea tensiunilor din jurul bisericii la sfârșitul lunii trecute, mai mulți deputați socialiști au fost văzuți la fața locului, sprijinind reprezentanții Mitropoliei Moldovei. Liderul PSRM, Igor Dodon, a declarat că Mitropolia Basarabiei ar încerca să preia „forțat” biserica și a calificat situația drept un „act de raiderism bisericesc”.

Pe 9 februarie, ministrul Culturii, Cristian Jardan, a acuzat politicienii că ar exploata politic acest scandal, fără a da, însă, nume. Jardan a precizat că Ministerul Culturii a dat biserica în folosință Mitropoliei Basarabiei, iar instituția pe care o conduce este interesată ca lăcașul să fie „cât mai bine păstrat”.

În seara zilei de 10 februarie, poliția a anunțat că un grup de preoți ai Mitropoliei Moldovei, însoțiți de alți cetățeni organizați de primarul localității, în număr de aproximativ 150 de persoane, au rupt cordonul poliției și au pătruns forțat în biserică. Ulterior, poliția a anunțat reținerea primarului localității și a avocatului preotului, reprezentant al Mitropoliei Moldovei. Potrivit poliției, în acțiunile coordonate de aceștia au fost ultragiați carabinierii, au fost sustrase stațiile de comunicare ale forțelor de ordine și infiltrate femei pentru a rupe cordonul. Mai târziu, poliția a anunțat că încă patru persoane au fost reținute.

Alexandru Munteanu/Facebook

NM Espresso: Munteanu a vorbit în ucraineană, Moldova a coborât în clasamentul global al corupției, ANRE a explicat facturile mari din ianuarie

Munteanu la Kiev

Primul ministru Alexandru Munteanu a efectuat prima sa vizită oficială la Kiev. După depunerea de flori la Zidul Memoriei soldaților ucraineni, Munteanu a avut o întrevedere cu prim-ministra Ucrainei, Iuliia Svîrîdenko.

La conferința de presă comună de la finalul întâlnirii, Munteanu și-a început discursul în limba ucraineană, amintind că «a petrecut în Ucraina mai bine de 20 de ani».

În timpul vizitei lui Munteanu, Moldova și Ucraina au semnat mai multe acorduri bilaterale, inclusiv un acord privind dreptul membrilor familiilor diplomaților de a munci în statul de reședință, un protocol privind crearea unui nou punct de trecere a frontierei «Cosăuți—Iampol» și construcția unui pod peste Nistru.


ANRE despre facturile din ianuarie

Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică (ANRE), comentând nemulțumirea cetățenilor față de facturile mari la utilități din luna ianuarie, a explicat majorarea sumelor prin vremea rece, obiceiurile de consum și datoriile acumulate anterior.

La ANRE au mai declarat că unele fotografii ale facturilor, distribuite pe rețelele sociale, sunt falsificate și sunt răspândite pentru a «semăna panică».


Știri din Transnistria: stare de urgență, gaz, online

În Transnistria a fost prelungit până la 17 martie regimul de stare de urgență în economie, instituit în decembrie din cauza reducerii livrărilor de gaze, pe care autoritățile locale le-au explicat prin dificultățile achitării la timp a operațiunilor de decontare pentru gaze pe teritoriul Uniunii Europene.

În același timp, Centrala Electrică de la Cuciurgan a revenit, din 9 februarie, la producerea energiei electrice pe bază de gaze naturale. Și combinatul «Tirotex» și-a reluat activitatea. Elevii din Transnistria continuă însă, deocamdată, să învețe online din cauza condițiilor meteo. Mai multe detalii găsiți în selecția video NM.


Krasnoselski vs Dodon

Liderul PSRM, Igor Dodon, a respins acuzațiile liderului transnistrean, Vadim Krasnoselski, potrivit cărora Dodon, în perioada în care a fost președinte, «a perturbat funcționarea formatului de negocieri «5+2». Dodon a declarat că dialogul dintre Chișinău și Tiraspol «a avut loc în mod regulat», subliniind că formatul «5+2» este «singurul mecanism pentru soluționarea conflictului, recunoscut la nivel internațional».


Corupția în Moldova

În anul 2025, Moldova a coborât patru trepte în «Indicele global de percepție a corupției», elaborat anual de Transparency International. Aceasta este prima scădere a Moldovei în acest clasament din ultimii cinci ani. Moldova s-a clasat pe locul 80 din 182, obținând 42 de puncte.

România a acumulat 45 de puncte (locul 70), Ucraina — 36 (locul 104), Rusia — 28 (locul 137). Cele mai bune rezultate le-au obținut Danemarca (89 de puncte), Finlanda (88 de puncte) și Singapore (84 de puncte).


Ceban și impozitul pe imobil

Primarul Chișinăului, Ion Ceban, a criticat revizuirea valorii cadastrale a peste 6 milioane de bunuri imobile din Moldova. Potrivit lui, acest lucru ar putea duce la majorarea impozitului pe proprietate «cu 200%, 300% sau chiar 400%». Totodată, Ceban a promis că va face tot posibilul ca locuitorii Chișinăului «să nu simtă aproape deloc» creșterea impozitului.


Anularea actelor de identitate românești

La sfârșitul lunii ianuarie s-a aflat că România, în urma reformei din 2023, a anulat aproximativ 100 de mii de cărți de identitate ale persoanelor născute în Moldova. Ambasada Moldovei la București a comunicat că aceasta este «o decizie exclusiv suverană a României» și a recomandat cetățenilor cu dublă cetățenie să aibă întotdeauna asupra lor pașaportul moldovenesc.


Moldova la Jocurile Olimpice de iarnă

Republica Moldova este reprezentată la Jocurile Olimpice de iarnă din Italia de biatloniștii Maxim Macarov, Pavel Magazeev și Alina Stremous, precum și de schiorii Iulian Luchin și Elizaveta Hlusovici. Dintre toți, singurul sportiv născut în Moldova este Iulian Luchin, în vârstă de 21 de ani.

Ce se știe despre membrii lotului național al Moldovei și când vor intra în competiție aflați din materialul NM.


«Avem întrebări» cu Maxim Potîrniche

În Moldova ar putea fi construit un nou stadion de fotbal. De ce este necesar un nou stadion, cât câștigă fotbaliștii, dacă există bani în fotbalul moldovenesc și de ce sportivii intră în politică aflați din noua ediție a emisiunii «Avem întrebări» cu Nicolae Paholinițchi, intitulată «Fotbal sau politică?». Invitatul ediției este deputatul PAS și fostul fotbalist Maxim Potîrniche.


Interzicerea rețelelor sociale pentru copii?

Președinta Maia Sandu a inițiat consultări cu părinți, profesori, medici și psihologi privind protecția copiilor de amenințările din mediul online, în special de pe rețelele sociale. Sandu a declarat că lumea virtuală provoacă adesea anxietate și tulburări de somn, iar autoritățile vor găsi «cele mai bune soluții pentru reducerea riscurilor».


Drepturile omului: proiect NM

Potrivit Declarației Universale a Drepturilor Omului, toți oamenii se nasc liberi și egali în demnitate și drepturi, însă în realitate acest lucru rămâne adesea doar pe hârtie. În cadrul proiectului comun cu «Ambasada Drepturilor Omului», NM prezintă două istorii care ilustrează acest fapt — «Eu aici nu exist».


Agenda zilei, 11 februarie:

  • 09:45 — Conferință de presă a PSRM.
  • 14:00 — Ședința Guvernului.
Больше нет статей для показа
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: