imagine simbol

Cereau până la $90 pentru un certificat? Doi angajați ANSA, condamnați la închisoare 

Doi angajați ai Agenției Naționale pentru Siguranța Alimentelor (ANSA) au fost condamnați la 7 și, respectiv, 7 ani și 6 luni de închisoare. Aceștia ar fi eliberat certificate fitosanitare, care permiteau exportul fructelor și legumelor pe piața Federației Ruse, în schimbul banilor. Au fost condamnați la câte 6 ani de închisoare și două persoane fizice. Totodată, cei doi angajați ANSA împreună cu un alt funcționar din cadrul Agenției au fost recunoscuți vinovați de fals în acte publice însă au scăpat de pedeapsă în acest caz, în legătură cu expirarea termenului de prescripție. Sentința nu este definitivă. 

Pe 12 august, Procuratura Anticorupție a anunțat că 3 angajați ai subdiviziunilor teritoriale ANSA, din Dubăsari şi Criuleni, și două persoane fizice au fost condamnați.

Angajații ANSA ar fi pretins și primit, în perioada septembrie 2018 – februarie 2019, între 50 și 90 de dolari pentru fiecare certificat fitosanitar eliberat, care permitea exportul unor loturi de fructe și legume pe piața Federației Ruse, fără a respecta cerințele fitosanitare impuse.

Angajații Agenției ar fi primit, în total – în schimbul „certificatelor fitosanitare false”, aproximativ 700 000 lei.

Urmărirea penală a fost inițiată în ianuarie 2019 de către Procuratura Anticorupție. A durat 1 an și 4 luni, iar judecarea cauzei a durat mai bine de 4 ani. Inculpații nu și-au recunoscut vinovăția.

Pe 9 august, instanța a recunoscut vinovați de corupere pasivă doi angajați ANSA. Unul a fost condamnat la 7 ani și 6 luni de închisoare, al doilea – la 7 ani de închisoare, cu executarea în penitenciar de tip închis. În ambele cazuri a fost stabilită o amendă de 400 000 lei, cu privarea de a ocupa funcții publice pe un termen de 10 ani.

Alți doi inculpați au fost recunoscuți vinovați de comiterea infracțiunii de corupere activă. Aceștia au fost condamnați la câte 6 ani de închisoare, cu executare în penitenciar de tip semiînchis, cu amendă în mărime a câte 300 000 lei fiecare.

„Cel de-al treilea angajat ANSA cât și ceilalți doi condamnați la închisoare, au fost recunoscuți vinovați de fals în acte publice, însă liberați de pedeapsa penală în legătură cu expirarea termenului de prescripție. Totodată, s-a dispus confiscarea specială în mod solidar a sumei de 681.637,87 lei, din contul celor trei angajați ANSA cu titlu de contravaloare a mijloacelor bănești rezultate din infracțiuni, fiind menținut sechestrul asupra bunurilor acestora. De asemenea, mijloacele bănești în sumă de 3.400 dolari SUA și 200 lei ridicați în cadrul percheziției, au fost trecuți în venitul statului, din momentul rămânerii definitive a sentinței”, au comunicat reprezentanții Procuraturii Anticorupție.

Se menționează că sentința nu este definitivă și poate fi atacată cu apel la Curtea de Apel Chișinău, în termen de 15 zile.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

TV8

Moldova iese din CSI. PAS răspunde acuzațiilor comuniștilor, după ce a fost acuzat de trădare: „Nu mai tolerăm dubla măsură”

Partidul Acțiune și Solidaritate, aflat la guvernare din 2021, respinge criticile fracțiunii parlamentare a comuniștilor privind denunțarea acordurilor care conferă Republicii Moldova statut de membru a Comunității Statelor Independente (CSI). Într-o declarație pentru NewsMaker, purtătoarea de cuvânt a formațiunii, Adriana Vlas, a spus că Republica Moldova nu are „dreptul moral” să continue apartenența la organizație, deoarece regulile care stau la baza acesteia au fost încălcate constant de-a lungul timpului, ceea ce a afectat inclusiv suveranitatea țării noastre, făcând referire la staționarea ilegală în regiunea transnistreană a trupelor Federației Ruse — membru fondator al CSI. Totodată, reprezentanta PAS a mai spus că, prin retragerea din CSI, Republica Moldova va economisi circa 3 milioane de lei anual — sume pe care anterior le achita către organizație.

Ani la rând, regulile de bază ale Comunității Statelor Independente au fost încălcate fără consecințe. Ani la rând ne-a fost ignorată integritatea și călcată în picioare suveranitatea. Noi nu mai avem dreptul moral să ne prefacem că această „comunitate” încă funcționează. Adevărul e unul — nu poți construi parteneriate acolo unde regulile sunt respectate doar pe hârtie. Prin retragerea din acordurile fondatoare spunem clar că nu mai tolerăm dubla măsură și refuzăm să fim parte a unei structuri care acoperă agresiunea”, a declarat Adriana Vlas.

Reprezentanta PAS a mai spus că, prin retragerea din CSI, Republica Moldova se va alinia „clar” direcței europene și va economisi circa 3,1 milioane de lei anual — fonduri achitate către organizație. De asemenea, ea a precizat că statul va păstra acordurile cu CSI care aduc „beneficii reale” cetățenilor și economiei.

Amintim că, pe 2 aprilie, Parlamentul a adoptat în lectură finală denunțarea Acordului de constituire a Comunității Statelor Independente, Protocolul aferent și Statutul CSI — documente care conferă Republicii Moldova statut de membră a organizației internaționale. Documentele au fost susținute de 60 de deputați, dintre care 54 ai fracțiunii PAS.

După vot, fracțiunea comuniștilor, în frunte cu deputatul Vladimir Voronin, a declarat că denunțarea acordurilor și ieșirea din CSI este o „tragedie”, susținând că economia națională și moldovenii care lucrează în statele comunității ar urma să fie afectate. Voronin a mai acuzat guvernarea PAS de „trădare”.

Autoritățile centrale argumentează că ieșirea din CSI este determinată de nerespectarea valorilor fundamentale ale organizației de către Federația Rusă — membru fondator al Comunității Statelor Independente. În mod special este vorba despre încălcarea principiului integrității teritoriale, care se manifestă prin invadarea Ucrainei, Georgiei și staționarea ilegală de trupe ruse în regiunea transnistreană a Republicii Moldova.

Conform procedurii, după denunțarea celor trei documente, Ministerul Afacerilor Externe va notifica oficial CSI despre retragerea Republicii Moldovei. Țara va înceta să mai fie membră a organizației peste 12 luni de la notificare.

De altfel, Republica Moldova nu mai participă la activitatea Comunității Statelor Independente din 2022, pe fondul declanșării invaziei ruse la scară largă asupra Ucrainei. De asemenea, autoritățile au denunțat zeci de acorduri încheiate pe platforma CSI, Guvernul a încetat să mai achite cotizațiile anuale de membru din 2023, iar în februarie 2024, Republica Moldova a ieșit oficial din Adunarea Parlamentară a CSI.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: