Chișinăul acuză Tiraspolul de obstrucționarea procesului electoral din 20 octombrie. Precizările Biroului de reintegrare

Biroul Politici de Reintegrare a venit astăzi cu precizări în urma comentariilor reprezentantului politic de la Tiraspol referitoare la organizarea referendumului și alegerilor prezidențiale programate pentru 20 octombrie. Potrivit autorităților de la Chișinău, toți cetățenii Republicii Moldova, inclusiv cei din regiunea transnistreană, sunt așteptați la scrutinul electoral, însă secțiile de votare vor fi deschise doar în localități aflate sub controlul autorităților constituționale.

Biroul a explicat că deschiderea secțiilor de votare în teritoriul necontrolat de autorități este exclusă din cauza lipsei garanțiilor privind siguranța procesului și a riscului de interferențe externe, fapt care ar putea compromite rezultatul votului.

În ultimele săptămâni, Tiraspolul a impus noi obstacole, împiedicând accesul partidelor politice, jurnaliștilor și oamenilor de cultură din dreapta Nistrului, cu scopul de a limita interacțiunea cu cetățenii din regiunea transnistreană, se mai precizează în comunicat.

Mai mult, structurile de forță neconstituționale din regiune ar efectua verificări stricte asupra transportului care circulă spre Bender și Stânga Nistrului pentru a preveni difuzarea materialelor electorale.

Chișinăul a subliniat că solicitarea sa de a permite accesul urnelor mobile în regiune nu a fost acceptată de Tiraspol. În acest context, autoritățile de la Chișinău cataloghează declarațiile recente ale reprezentanților din Transnistria drept manipulative și atribuie această atitudine unor interese externe.

Guvernul de la Chișinău a cerut Tiraspolului să înceteze orice formă de obstrucționare a alegerilor și referendumului din 20 octombrie, avertizând asupra oricărei încercări de implicare în procesul electoral, direct sau indirect.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Salariu de peste €143.000, casă de milioane de lei, iar în conturi – aproape $300.000. Averea ministrului Economiei (DOC)

Ministrul Dezvoltării Economice și Digitalizării, Eugen Osmochescu, și-a depus declarația de avere și interese personale pentru anul 2024. Oficialul a preluat portofoliul pe 1 noiembrie, în noul Guvern condus de Alexandru Munteanu.

Potrivit documentului, Osmochescu a declarat pentru 2024 un venit salarial anual de peste 143.000 de euro, obținut la locul său principal de muncă – Corporația Financiară Internațională (IFC) / Grupul Băncii Mondiale. De asemenea, ministrul a raportat o indemnizație pentru studiile copilului minor în valoare de 39.000 de euro, precum și dobânzi bancare de 279 de euro provenite de la un depozit deschis la noi în țară.

În declarație sunt indicate și două terenuri – unul intravilan și unul agricol – dobândite prin contracte de vânzare-cumpărare, cu o valoare estimată în prezent la aproximativ 1,4 milioane de lei și, respectiv, 560.000 de lei. Osmochescu mai deține o casă de locuit cumpărată în 2016, cu o suprafață de aproximativ 192 m², evaluată la 3 milioane de lei.

Ministrul are în proprietate și două automobile: un Nissan X-Trail, fabricat și achiziționat în 2013, cu o valoare declarată de 24.000 de euro, și un Hyundai Tucson, model 2024, procurat în 2025, în valoare de 40.000 de dolari.

Totodată, oficialul declară patru conturi bancare: un cont în Serbia cu 21.560 de dolari, un depozit de 10.000 de euro la o bancă din Chișinău și două conturi într-o bancă din Republica Moldova, în care păstrează aproape 40.000 de lei și peste 251.000 de dolari.

declaration_20251202_103331


Eugeniu Osmochescu deține o experiență de peste 25 de ani în elaborarea și implementarea politicilor publice și a strategiilor de dezvoltare economică. Este un specialist recunoscut la nivel internațional în domeniile dezvoltării durabile, atragerii investițiilor și reformei de reglementare. Activitatea sa s-a concentrat pe consolidarea competitivității economice, promovarea guvernanței corporative, susținerea întreprinderilor mici și mijlocii și integrarea principiilor economiei verzi și digitale în procesele de modernizare instituțională.

În cadrul Grupului Băncii Mondiale a coordonat programe complexe de reformă economică în peste nouă țări din Europa de Est și Asia Centrală, generând impacturi semnificative în domeniul investițiilor, digitalizării și creării locurilor de muncă. A fost responsabil de gestionarea fondurilor internaționale, dezvoltarea instrumentelor analitice pentru eficiența reglementărilor și coordonarea echipelor multidisciplinare de experți.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: