AAP

Combinatul de vinuri „Mileștii Mici” are un nou administrator. Directorul Agenției Proprietății Publice: „Am făcut o alegere strategică”

Combinatul de vinuri de calitate „Mileștii Mici” are un nou administrator interimar. Este vorba de Alexei Sotnic. El a fost prezentat echipei pe 4 ianuarie, de directorul  general al Agenției Proprietății Publice (AAP), Roman Cojuhari.

„Am făcut alegerea strategică de a promova un lider din interiorul întreprinderii care cunoaște cultura organizațională și procesele, cunoaște tehnologiile moderne de dezvoltare a pieței și are capacități manageriale necesare. Contăm pe experiența practică a noului administrator și suntem deschiși, ca fondatori, pentru a oferi suport la nevoie”, a declarat directorul AAP, Roman Cojuhari.

Potrivit comunicatului emis de AAP, Alexei Sotnic „și-a exprimat recunoștința pentru această oportunitate, reafirmând angajamentul de a continua strategia de dezvoltare și inovare”.  Potrivit noului administrator al fabricii de vin, anul 2024 se prefigurează a fi unul „de consolidare” și „expansiune”.

Conform sursei citate, Alexei Sotnic a activat la întreprindere „Mileștii Mici” în poziția de șef al departamentului marketing și vânzări începând cu anul 2018.

Întreprinderea de Stat Combinatul de vinuri de calitate „Mileștii Mici” are în patrimoniu „Colecția de Aur”, recunoscută în 2005 în Cartea Recordurilor Guinness ca fiind cea mai mare colecție de vinuri din lume. Produsele „Mileștii Mici” sunt exportate în majoritatea statelor din UE, dar și în China, Coreea de Sud și Canada.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Deținut din Chișinău, căutat de organele de drept: muncea în afara penitenciarului fără escortă

Un deținut care își ispășea pedeapsa în Penitenciarul nr. 9 – Pruncul, cu sediul în municipiul Chișinău, este căutat de organele de drept. Se întâmplă după ce, beneficiind de dreptul de a munci în afara penitenciarului – fără pază și escortă, s-a constatat absența acestuia. Informația a fost comunicată pentru NewsMaker de purtătorul de cuvânt al Administrației Naționale a Penitenciarelor (ANP), Mihai Rotaru.

Potrivit reprezentantului ANP, deținutul își ispășea pedeapsa în sectorul de tip deschis al Penitenciarului nr.9-Pruncul. Acesta beneficia de dreptul de a munci în afara penitenciarului, fără pază și escortă.

„Imediat după constatarea absenței neautorizate, au fost inițiate măsurile legale necesare pentru identificarea și reținerea persoanei, în cooperare cu organele de drept competente”, a comunicat reprezentantul Administrației Naționale a Penitenciarelor.

Deținutul a fost condamnat anterior pentru trecerea ilegală a frontierei de stat. A primit o pedeapsă de 1 an de privațiune de libertate, cu executarea în penitenciar de tip deschis. Termenul de finalizare a pedepsei este iulie 2026.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: