radiochisinau.md

Compensațiile la energie: când vor fi transferați banii pe card și poștă și ce pot face cei nemulțumiți de suma primită

În acest sezon rece, 605 538 de gospodării vor primit compensații la căldură. 53% dintre beneficiari vor primi compensațiile maxime, care reprezintă 800 de lei pentru încălzirea cu lemne și 1 000 de lei pentru celelalte surse de încălzire. Precizările au fost făcute de ministra Muncii și Protecției Sociale, Natalia Plugaru, în cadrul unei conferințe de presă din 12 decembrie.

Natalia Plugaru a comunicat că autoritățile au înregistrat circa 783 000 de cereri privind acordarea compensațiilor la căldură.

Potrivit oficialei, în acest sezon rece, 605 538 de gospodării s-au calificat pentru a beneficia de compensații. Acestea acoperă un număr de 1,2 milioane de persoane.

Gospodăriile care vor beneficia de cele mai multe compensații sunt cele care se încălzesc cu combustibili solizi – circa 287 000. De asemenea, vor primi compensații peste 169 000 de gospodării care se încălzesc cu gaze naturale, 106 134 – energie termică și peste 43 000 – energie electrică.

Totodată, de compensații vor beneficia circa 400 000 de pensionari, peste 23 000 de persoane cu dizabilități, peste 11 000 de șomeri și aproximativ 340 000 de gospodării cu copii și tineri.

Conform ministrei, compensații maxime, care reprezintă 800 de lei pentru locuințele încălzite cu lemne și 1 000 de lei pentru celelalte surse de încălzire, vor fi acordate pentru 53% din beneficiarii. 23% vor primi compensații între valoarea minimă și maximă, care este între 500 și 1 000 de lei. Iar o pătrime vor primi compensații minime de 500 de lei.

Ministra Muncii și Protecției Sociale a precizat că bugetul estimat pentru compensațiile din acest sezon rece este de circa 2,3 miliarde de lei. Potrivit oficialei, resursele alocate din bugetul de stat pentru compensații sunt mai mari în 2025 față de anul precedent.

Plata compensațiilor va începe astăzi, 12 decembrie, pentru persoanele care au indicat în cerere un card bancar sau un card social. Iar beneficiarii care nu au indicat un cont bancar, vor putea ridica plățile începând cu data de 15 decembrie, la toate oficiile poștale din țară. Aceștia vor trebui să prezinte buletinul de identitate.

Natalia Plugaru a subliniat că cetățenii care au întrebări despre compensații, inclusiv cei nemulțumiți de suma atribuită, pot scrie la adresa de email [email protected] sau apela la numărul de telefon 0 8000 5000. „Avem 35 de operatori la linia verde care sunt gata să răspundă cetățenilor la întrebările pe care le au”, a precizat ea.

***

Precizăm că cei care s-au înregistrat pe platforma compensatii.gov.md pot afla deja dacă sunt beneficiari ai programului „Ajutor la contor”, prin care se acordă compensații la căldură.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Facebook/Maria Ciobanu

Cine ar putea ocupa fotoliul lui Alexandr Trubca în Parlament

Fotoliul rămas vacant în Parlament după demisia deputatului PAS Alexandr Trubca ar putea fi ocupat de actualul ministru interimar al Mediului, Gheorghe Hajder. Acesta este următorul candidat eligibil de pe lista cu care PAS a mers la alegerile parlamentare din 2025.

Contactat de NewsMaker, Gheorghe Hajder a declarat că, deocamdată, nu a luat o decizie: „Având în vedere că atât desemnarea candidatului la funcția de prim-ministru, cât și validarea mandatului de deputat nu sunt încă finalizate, este prematur să mă pronunț. Am suficient timp pentru o decizie”.

La rândul său, purtătoarea de cuvânt a PAS, Adriana Vlas, a declarat pentru NewsMaker că formațiunea urmează încă să poarte discuții cu acesta.

Dacă Gheorghe Hajder va refuza mandatul, următorul candidat eligibil de pe lista PAS este Roman Roșca. Roșca a deținut și anterior funcția de deputat, precum și cea de viceprim-ministru pentru Reintegrare. Recent acesta fost numit secretar de stat al Guvernului.

Amintim că deputatul PAS Alexandr Trubca și-a anunțat demisia din Parlament pe 10 iulie, în contextul scandalului privind afacerile sale imobiliare din Trușeni, făcute publice chiar de el înainte de publicarea unei investigații jurnalistice. Trubca a declarat că a luat această decizie deoarece activitățile sale economice „afectează imaginea și credibilitatea întregii echipe”. Totodată, el a precizat că rămâne membru al PAS.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: