Igor Grosu

Conferința Președinților de Parlamente din UE: Igor Grosu, la masa discuțiilor privind viitorul UE

Președintele Parlamentului Republicii Moldova, Igor Grosu, se află la Budapesta, unde participă la Conferința Președinților Parlamentelor din Uniunea Europeană, un forum de rang înalt dedicat viitorului UE, regionalismului și identității culturale europene.

Potrivit unui comunicat al Legislativului, președinții parlamentelor din UE, președinta Parlamentului European și președinții parlamentelor țărilor candidate vor discuta subiecte comune de actualitate legate de viitorul Europei. În cadrul primei sesiuni de discuții va avea loc un schimb de opinii despre aspecte referitoare la viitorul Uniunii Europene. Cea de-a doua sesiune se va referi la regionalismul în Europa și protejarea identității culturale europene. La finalul celor două sesiuni va fi adoptată declarația finală a conferinței.

La Budapesta, Președintele Parlamentului, Igor Grosu, are planificate întrevederi cu omologii săi din mai multe țări UE, precum și cu cetățenii moldoveni care locuiesc, învață sau muncesc în Ungaria.

Conferința Președinților Parlamentelor din Uniunea Europeană constituie un forum de discuții, schimb de opinii, informații și experiență privind rolul și responsabilitățile parlamentelor naționale în structura europeană, precum și instrumentele de cooperare interparlamentară în domeniul afacerilor europene. La reuniune participă președinții parlamentelor statelor membre ale UE, președintele Parlamentului European și președinții parlamentelor țărilor candidate.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Serbia, lipsită de fonduri europene din cauza regresului democratic și a legăturilor cu Rusia

Uniunea Europeană a suspendat plățile către Serbia din fondul de dezvoltare din cauza abaterilor de la standardele europene în sistemul judiciar, a anunțat comisarul european pentru extindere, Marta Kos, potrivit DW.

Kos a subliniat că UE nu va relua finanțarea până când autoritățile sârbe nu vor remedia problemele identificate.

Anterior, publicația Politico scrisese că Comisia Europeană analizează posibilitatea de a priva Serbia de asistență în valoare de până la 1,5 miliarde de euro, invocând regresia democratică din țară și legăturile strânse cu Rusia.

Amintim că Serbia a început negocierile de aderare la UE în 2014, obținând atunci acces la sprijin financiar pentru realizarea reformelor, inclusiv în domeniul juridic.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: