Newsmaker

Consiliul Superior al Magistraturii are patru noi membri. Un deputat PPDA susține că știa numele câștigătorilor încă de la începutul concursului

Consiliului Superior al Magistraturii are patru membri noi, din rândul profesorilor titulari de drept. Este vorba despre Carolina Ciugureanu-Mihailuță, Elena Belei, Valentina Coptileț și Ion Crețu. Numirea acestora a fost aprobată astăzi, 17 martie, de Parlament, cu 55 de voturi. PPDA, Pro Moldova, PAS și Partidul Politic Șor nu au susținut proiectul.

Deputatului PAS, Sergiu Litvinenco, a reproșat noii coaliții de guvernare că ar fi partajat politic cei patru membri și a declarat că asupra unora dintre ei planează suspiciuni de lipsă de integritate.

„Printre cei 4 membri pe care îi veți vota astăzi sunt unii cu integritate dubioasă. Unul umbla cu carnetele de note prin universitate și hotăra întrebări (una, de fapt), altul este exponent al unui infractor condamnat la 18 ani de pușcărie de instanțele noastre. Ați verificat integritatea candidaților?”, a invocat Litvinenco.

Deputatul PSRM, Grigore Novac i-a dat replica: „Marii noștri experți își dau cu părerea unul ca unul, cu acuzații rupte de realitate. Vreau să amintesc antivorbitorului că Comisia juridică a prelungit termenul cu încă o săptămână și dvs, domnule Litvinenco, ați votat pentru asta în cadrul comisiei. Dacă ați avut unele informații despre candidați și le-ați ascuns, posibil că ați acoperit pe cineva”.

De asemenea, Novac a remarcat că mai multe ONG-uri au salutat candidaturile celor patru membri noi membri ai CSM.

Deputatul Adrian Candu, președintele Grupului Pro Moldova, a acuzat că regulile concursului au fost schimbate în timpul desfășurării acestuia. Și anume, a fost schimbată componența comisiei în timpul conscursului, iar opoziția nu a fost în niciun fel prezentă la acesta.

Deputatul Platformei DA, Dinu Plângău a solicitat luarea de cuvânt și a declarat că a refuzat să participe la procesul de selectare a candidaților la funcția de membri ai CSM pentru că numele câștigătorilor s-ar fi știut din start.

„Am refuzat să particip la acest concurs, domnule Bolea, din mai multe motive. Am refuzat joi pentru că tot atunci am aflat deja numele câștigătorilor. Nu pot participa la un concurs unde părerea mea nu contează și votul meu este egal cu zero”, a declarat Plîngău.

Carolina Ciugureanu-Mihailuță, Elena Belei, Valentina Coptileț și Ion Crețu  nu au fost prezenți în sala Parlamentului, astfel că deputații nu le-au putut pune întrebări.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Reuters

Tiraspolul cere 41 de secții de vot pentru moldovenii care locuiesc în regiunea transnistreană pentru parlamentare. Reacția Chișinăului

Organul legislativ nerecunoscut de la Tiraspol a publicat pe 15 august textul unei declarații în care cere deschiderea a 41 de secții de vot pentru cetățenii Republicii Moldova din regiunea transnistreană pentru alegerile parlamentare din toamnă. Instituția nerecunoscută a menționat că documentul urmează a fi expediat, între altele, Parlamentului de la Chișinău. Contactat de NM, Biroul politici de reintegrare a declarat că autoritățile de la Chișinău au primit o astfel de adresare, fiind informată în acest sens Comisia Electorală Centrală. Biroul a subliniat că a transmis autorității electorale că este necesară luarea „măsurilor ce se impun” pentru a fi asigurată desfășurarea procesului electoral în condiții optime, așa încât cetățenii din stânga Nistrului care se vor prezenta la urnele de vot să-și poată exprima opțiunea.

Deputații primesc numeroase solicitări din partea cetățenilor și organizațiilor neguvernamentale, îngrijorați de informațiile privind o posibilă reducere a numărului de secții de vot pentru cetățenii Moldovei care locuiesc în Transnistria. În plus, în calitate de argument se invocă prezența scăzută la alegerile anterioare. Această justificare nu corespunde realității”, se arată în declarație.

Astfel, organul legislativ local a cerut să fie deschise 41 de secții de vot pentru cetățenii Republicii Moldova din regiunea transnistreană, la fel ca la algerile parlamentare precedente.

Instituția nerecunoscută de la Tiraspol a transmis că va expedia declarația Parlamentului de la Chișinău și CEC-ului, dar și Consiliului Europei, UE, ONU și altor structuri internaționale.

Contactat de NM pentru un comentariu, Biroul politici de reintegrare a declarat că reprezentantul politic în procesul de negocieri privind reglementarea transnistreană din partea Tiraspolului a remis o adresare în acest sens Chișinăului, fiind informată Comisia Electorală Centrală.

În avizul Biroului către CEC a fost evidențiată necesitatea întreprinderii măsurilor ce se impun pentru organizarea și desfășurarea în condiții optime, legale și sigure a procesului electoral, astfel, încât toți alegătorii cu domiciliu în stânga Nistrului și mun. Bender, care dețin acest drept și se vor prezenta la scrutin să își poată exercita dreptul de vot”, a adăugat Biroul.

Precizăm că președinta Maia Sandu și alți oficiali de la Chișinău au afirmat în repetate rânduri că este imposibil să fie deschise secții de vot pe malul stâng al Nistrului, deoarece acest teritoriu ne se află sub controlul autorităților constituționale. Totuși, locuitorii din regiunea transnistreană pot vota la secțiile deschise pe malul drept.

Liderul nerecunoscut al regiunii transnistrene, Vadim Krasnoselski, a declarat, într-un interviu pentru presa rusă, în primăvara anului 2025, că ar putea fi deschise secții de votare pentru alegerile pentru Parlamentului Republicii Moldova pe malul stâng al Nistrului, în cazul în care va parveni o astfel de solicitare din partea Chișinăului.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: