Facebook/Constantin Cheianu

Constantin Cheianu, pe lista PAS la alegerile parlamentare? Scriitorul: „Am acceptat invitația doamnei președintă”

Constantin Cheianu, scriitor și fost prezentator al emisiunii „Ora de ras” de la Jurnal TV, a anunțat că a acceptat invitația președintei Republicii Moldova, Maia Sandu, de a face parte din lista PAS pentru alegerile parlamentare. Deputatul PAS Radu Marian a confirmat că scriitorul se va alătura listei formațiunii pentru scrutinul din toamnă. NewsMaker a solicitat un comentariu din partea Președinției în legătură cu declarațiile lui Constantin Cheianu, potrivit cărora șefa statului i-ar fi făcut propunerea.

„Cei care înțelegem bine ce se întâmplă suntem chemați să facem posibilul și imposibilul pentru a evita o catastrofă națională. Nu ne mai putem permite să fim doar scriitori, doar jurnaliști, doar ingineri, doar profesori. Suntem obligați să gândim și să acționăm cu toții ca oameni de stat, ca soldați dacă vreți. Eu m-am ținut toată viața departe de politic, de politicieni. La fel, mi-ar plăcea să procedez în continuare. Sunt un om al scrisului, vreau să scriu cărți, dar îmi dau seama că după 28 septembrie s-ar putea să nu mai am voie pur și simplu să scriu ceea ce vreau. Anume din acest considerent, am acceptat invitația doamnei președintă Maia Sandu de a face parte din lista electorală a Partidului Acțiune și Solidaritate pentru alegerile parlamentare de la 28 septembrie. Doamna președintă spune că parlamentul care va fi ales la 28 septembrie va fi cel care ne va duce în Uniunea Europeană. Aș fi mândru să pun și eu umărul la această cauză”, a menționat Constantin Cheianu într-un video postat pe Facebook.

„Constantin Cheianu se va alătura listei PAS pentru parlamentarele din 28 septembrie! Următorul Parlament va fi cel al aderării la Uniunea Europeană!”, a scris deputatul Radu Marian pe Telegram.

NewsMaker a solicitat un comentariu din partea Președinției Republicii Moldova în legătură cu declarațiile lui Constantin Cheianu, potrivit cărora șefa statului i-ar fi făcut propunerea.

Actualizare: „Președinta Maia Sandu îndeamnă oamenii onești, care țin la viitorul Republicii Moldova să candideze la următoarele alegeri parlamentare. Salutăm faptul că Partidul Acțiune și Solidaritate este deschis și încurajează implicarea oamenilor noi, profesioniști — pentru a duce mai departe proiectul unei Moldove europene, drepte și prospere”, a declarat pentru NewsMaker consilierul prezidențial, Igor Zaharov.

Menționăm că Maia Sandu se află la cel de-al doilea mandat de președintă a Republicii Moldova. În decembrie 2020, înainte de a fi investită în primul mandat, reprezentanții PAS anunțau că Maia Sandu a renunțat la calitatea de membră a partidului și la funcția de președintă a formațiunii. „Conform legislației în vigoare, Președintele țării nu poate fi membru de partid”, anunțau atunci reprezentanții PAS. Cu toate acestea, șefa statului a participat la cel puțin două întruniri ale Consiliului Politic Național al PAS. Detalii AICI și AICI. Lider al Partidului Acțiune și Solidaritate este Igor Grosu.

***

În luna mai 2025, vicepreședintele PAS, Dan Perciun, declara că în lista electorală a partidului pentru alegerile parlamentare se vor regăsi „o parte dintre colegii care sunt astăzi în Parlament”. Totodată, se va explora opțiunea de a atrage mai multe persoane din afară. „Pot să vă asigur că o să fie o proporție semnificativă. Mai mare cred decât se așteaptă unii… din nume noi”, a comunicat el. El adăugat că este vorba despre persoane cunoscute la nivel public și care nu sunt membri PAS.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Facebook/Speranis Nisporeni

Fotbalul și minifotbalul moldovenesc, în doliu: a murit un jucător în vârstă de 33 de ani 

Federația Moldovenească de Fotbal (FMF) și Federația Sportivă Națională de Minifotbal au anunțat decesul jucătorului Adrian Apostol, în vârstă de 33 de ani. Potrivit FMF, Adrian Apostol a evoluat în fotbalul profesionist moldovenesc la mai multe cluburi, printre care Dacia Chișinău și Dinamo Auto Tiraspol. De asemenea, a bifat două partide la selecționata de tineret a Moldovei. După încheierea carierei în fotbalul profesionist, Adrian Apostol s-a remarcat în campionatele naționale de minifotbal. Cauza decesului nu a fost comunicată. Între timp, mai multe cluburi de fotbal și minifotbal din Republica Moldova au transmis mesaje de condoleanțe.

„Federația Moldovenească de Fotbal anunță cu durere trecerea în neființă a jucătorului Adrian Apostol, la vârsta de doar 33 de ani. Născut pe 19 ianuarie 1992 la Chișinău, Adrian a evoluat în fotbalul profesionist moldovenesc la mai multe cluburi, printre care Dacia Chișinău, Dinamo Auto Tiraspol, Academia Chișinău, Speranța Crihana Veche, Spicul Chișcăreni și Speranis Nisporeni. A bifat și două selecții la echipa națională U21 a Moldovei”, au anunțat reprezentanții FMF.

Potrivit federației, după încheierea carierei în fotbalul profesionist, Adrian Apostol s-a remarcat și în campionatele naționale de minifotbal. „Federaţia Moldovenească de Fotbal exprimă sincere condoleanţe şi sentimente de compasiune familiei îndoliate, prietenilor, colegilor și tuturor celor care l-au cunoscut pe Adrian Apostol”, au adăugat reprezentanții FMF.

„Doliu și tristețe în lumea sportului! Unul din cei mai buni și activi jucători de minifotbal, campion al Moldovei, câștigător al Cupei și Supercupei Moldovei, dar și participant al Ligii Campionilor, Andrian APOSTOL a plecat dintre noi la doar 33 de ani… Născut la 19 ianuarie 1992 la Chișinău, Apostol a evoluat în fotbalul profesionist la Dacia Chișinău, Dinamo Auto Tiraspol, Academia Chișinău, Speranța Crihana Veche, Spicul Chișcăreni și a bifat 2 partide la selecționata de tineret a Moldovei”, a comunicat Federația Sportivă Națională de Minifotbal din Moldova.

„În urmă cu câteva ore, am primit o veste care ne-a zguduit din temelii: jucătorul nostru, Andrian Apostol, a plecat dintre noi. Un băiat cu un suflet mare, un coleg de echipă exemplar și un om plin de viață… Andrian ne-a fost alături pe teren cu dăruire și pasiune, iar acum durerea pierderii lui ne-a lăsat fără aer. Gândurile noastre se îndreaptă spre familia sa, care trece printr-o durere de neimaginat. (…) Andrian va rămâne mereu parte din familia FC Speranis”, au comunicat reprezentanții clubului FC Speranis Nisporeni.

„Tristețe fără margini azi în Familia Dacia Buiucani, discipolul nostru și unul dintre cei mai talentați jucători ai generației sale, Adrian Apostol a plecat dintre noi! „Condoleanțe și putere familiei. Drum lin spre cer, Adrian”, se arată în mesajul clubului de fotbal Dacia Buiucani.

„Cu durere în suflet am fost informați despre plecarea dintre noi a lui Adrian Apostol – un om deosebit, un adevărat lider, cu suflet mare și caracter frumos. Adrian a jucat alături de noi la câteva turnee, și oriunde mergea, lăsa în urmă respect, prietenie și un exemplu de demnitate. A fost un om care a știut să unească, să încurajeze și să inspire. Ne e greu să credem că nu mai este printre noi. Gândurile și rugăciunile noastre se îndreaptă către familia lui, căreia îi transmitem toată compasiunea și sprijinul nostru”, se arată într-un mesaj al echipei FC Dynamis. Totodată, echipa a publicat date bancare pentru a sprijini familia fotbalistului.

„Mulțumim pentru tot, Adrian Apostol! Odihnește-te în pace!”, se arată într-un mesaj postate pe rețelele de socializare de FC Bardar.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: