„Copiii au nevoie de siguranță”. O asociație va instala WC-uri noi în 25 de gospodării din Moldova FOTO 

O asociație obștească și-a propus să instaleze 25 de veceuri noi în gospodăriile familiilor social vulnerabile din Republica Moldova. A colectat peste 7 mii de dolari și a instalat deja noile toalete în 12 curți din țara noastră. Potrivit asociației, proiectul are menirea de a preveni cazurile de accidentare, de îmbolnăvire sau chiar deces a copiilor din cauza condițiilor proaste de sanitație.

Asociația obștească „The Moldova Project” și-a propus să instaleze 25 de veceuri noi în gospodăriile familiilor social-vulnerabile. Acum câteva luni, președinta Asociației Victoria Morozov a lansat o campanie de colectare de fonduri pentru a procura și instala noile toalete.

Asociația a raportat că a reușit să colecteze aproape toată suma necesară – mai mult de 7 mii de dolari.

„Sănătatea oricărei familii depinde în mod direct de condițiile de sanitație, de igienă și deprinderile de viață transmise din generație în generație. Deoarece atestăm existența unui pericol iminent pentru viața și bunăstarea fizică și emoțională a copiilor din familiile defavorizate, intervenim prompt și multiaspectual. (…) Lucrările sunt în toi, deja o bună parte din familii au în curte un veceu sigur și mult mai confortabil. Proiectul are menirea de a preveni cazurile de accidentare, de îmbolnăvire sau chiar deces a copiilor din cauza condițiilor proaste de sanitație. (…) Per total, vom instala 25 de veceuri noi care vor îmbunătăți calitatea vieții și vor oferi mai multă siguranță pentru circa 100 de copii din satele Moldovei”, au comunicat reprezentanții Asociației pe o rețea de socializare.

Președinta Asociației a menționat că noile toalete au fost instalate deja în 12 curți.

„Am intrat deja în 12 curți din satele Moldovei și după forfota instalării, pe fața plină de sudoare, apare expresia satisfacției pe fețele noastre și a recunoștinței pe cele ale gazdelor. Un băiețel m-a îmbrățișat și mi-a șoptit „Dar în acest veceu vor fi păianjeni?” I-am zis că da, dar doar dacă el le va permite. Fiecare copil are nevoie de siguranță și condiții demne de trai pentru viață sănătoasă și demnă”, a comunicat Victoria Morozov.

Asociația „The Moldova Project” a fost fondată în Marea Britanie în anul 2008 și înregistrată în Republica Moldova în 2020. Aceasta își propune să ajute familiile social-vulnerabile.

Facebook/The Moldova Project
Facebook/The Moldova Project
Facebook/The Moldova Project
Facebook/The Moldova Project
Facebook/The Moldova Project

Amintim, în anul 2020, un băiețel de 6 ani pe nume Beniamin a dispărut la Hîncești. În căutarea sa au fost mobilați sute de persoane: polițiști, rude, dar și voluntari. Au fost implicați câini de căutare, dar și drone. După două zile de căutări, poliția a raportat că minorul a fost găsit mort în veceul din curtea gospodăriei. Detalii AICI.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Partidul Socialiștilor a organizat, pe 4 iunie, un flashmob în fața sediului Guvernului. Un grup de tineri a pus în scenă un „examen” simbolic, în cadrul căruia a criticat activitatea cabinetului de miniștri condus de premierul Dorin Recean. În reacție, purtătorul de cuvânt al Guvernului, Daniel Vodă, a declarat că, într-un stat liber, tinerii au dreptul să-și exprime opiniile.

Socialiștii afirmă că fiecare ministru a fost „evaluat” în funcție de rezultatele obținute în domeniul său de activitate. Premierul Dorin Recean și alți nouă miniștri au primit simbolic „nota 2”, fiind acuzați de „incompetență”.

„Ne bucurăm că cei 11 tineri socialiști au putut să-și exprime liber opiniile. Exact această libertate face parte din valorile europene spre care mergem: dreptul fiecăruia de a spune ce gândește, chiar și atunci când greșește. În timp ce unii dau note simbolice, noi investim concret în educație — pentru că doar o generație educată poate construi viitorul european al Republicii Moldova”, a declarat, în reacție, purtătorul de cuvânt al Guvernului, Daniel Vodă.

Consilierul premierului a prezentat, în acest context, bilanțul reformelor și investițiilor recente în educație. Guvernul amintește că a alocat 1,3 miliarde de lei pentru dezvoltarea școlilor model în fiecare raion și 500 de milioane de lei pentru modernizarea universităților.

Totodată, executivul precizează că indemnizația pentru tinerii pedagogi a fost majorată la 200.000 de lei, iar bursele pentru studenții de la pedagogie s-au dublat.

De asemenea, Vodă precizează că salariile profesorilor sunt majorate în fiecare an, iar grădinițele și școlile sunt renovate, ca parte a angajamentului Guvernului de a sprijini sistemul educațional.

„Acesta este adevăratul examen pe care îl susținem zilnic — nu pentru a primi note de la partide, ci pentru a oferi copiilor și profesorilor condiții moderne, iar Moldovei — viitor european”, a mai declarat purtătorul de cuvânt al Guvernului.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: