imagine simbol

Copilul de 2 ani, care a căzut în gol de la etajul 8 al unui bloc din Chișinău, se află în comă

Copilul de doi ani, care a căzut în gol de la etajul opt al unu bloc de locuit din Chișinău, se află în comă de gradul III. Declarația a fost făcută de purtătorul de cuvânt al Institutului Mamei și Copilului, Maxim Cazacu, pentru ProTV. Cazacu susține că minora este internată în secția de reanimare, după ce a fost preluată în stare extrem de gravă. La moment, starea de sănătate a copilei rămâne, deocamdată, neschimbată.

„La internare, starea pacientei se califică ca fiind extrem de gravă, fiind transferată imediat în secție de reanimare și terapie intensivă, unde se află și până la moment. De ieri și până azi nu se atestă o evoluție esențială, nici pozitivă, nici negativă. Are mai multe traumatisme. Este în comă de gradul III”, a declarat purtătorul de cuvânt al Institutului Mamei și Copilului, Maxim Cazacu.

Amintim că o fetiță de doar 2 ani a ajuns la spital, după ce a căzut de la etajul 8 al unui bloc de locuit. Cazul a avut loc în sectorul centrul al municipiului Chișinău pe 13 iunie. Potrivit oamenilor legii, copila a căzut în gol după ce s-a urcat pe pervaz, geamul fiind deschis. Minora s-a sprijinit de plasa pentru țânțari, care a cedat, însă, greutății fetiței.

Menționăm că oamenii legii au venit cu un apel către părinți, în contextul incidentului tragic. Poliția îndeamnă părinții să supravegheze copiii în permanență, în special dacă locuiesc la bloc. Dacă nu sunt lângă copil, chiar și pentru câteva clipe, părinții sunt îndemnați să închidă toate geamurile. La fel, părinții sunt îndemnați să explice minorilor despre acest pericol de la cea mai fragedă vârstă, să nu plaseze mobilierul lângă geamuri, pentru a exclude accesul direct la pervaz și să blocheze ferestrele și mânerele cu utilaje speciale.

De la începutul anului, peste 50 de copii au căzut de la înălțime în Moldova.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

O femeie de 77 de ani din Chișinău a rămas fără aproape un milion de lei după o escrocherie cu „schimbarea contorului electric”

O femeie de 77 de ani din Chișinău a fost înșelată cu 923.000 de lei de persoane necunoscute care au convins-o că trebuie să achite pentru schimbarea contorului electric. Cazul este investigat de poliție, după ce fiica victimei a sesizat autoritățile pe 6 iunie.

Potrivit Poliției, escrocheria a fost comisă în perioada 3–4 iunie, în sectorul Rîșcani al capitalei. Suspecții au contactat telefonic victima și, profitând de încrederea acesteia, au informat-o în mod fals despre necesitatea schimbării contorului electric.

Sub acest pretext, femeia a transmis sume importante de bani. La 3 iunie, aceasta a remis 650.000 de lei unui curier, în apropierea unui magazin de pe bulevardul Moscova. A doua zi, a mai oferit încă 273.000 de lei.

Potrivit declarațiilor victimei, banii proveneau din economiile personale, dar și dintr-un împrumut de 250.000 de lei contractat de la o persoană cunoscută.

Poliția a anunțat că desfășoară acțiuni pentru identificarea persoanelor implicate și stabilirea tuturor circumstanțelor cazului.

Oamenii legii îndeamnă rudele persoanelor vârstnice să discute periodic cu acestea despre metodele utilizate de escroci și riscurile la care pot fi expuse.

„Persoanele în etate sunt adesea ținta escrocilor care profită de încrederea, emoțiile și vulnerabilitatea acestora pentru a obține bani sau alte bunuri. O simplă discuție preventivă poate împiedica pierderea economiilor de o viață”, au transmis reprezentanții Poliției.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: