Coronavirus: 275 de pacienți în stare gravă, iar 23 sunt intubați

275 dintre pacienții infectați cu COVID-19 care se află în spitalele din Republica Moldova sunt în stare gravă, ar 23 sunt intubați. Anunțul a fost făcut de Ministerul Sănătății, Muncii și Protecției Sociale pe 25 mai.

Alți 591 de pacienți sunt în stare de gravitate medie, iar ceilalţi în stare satisfăcătoare.

În ultimele 24 de ore, în cadrul Centrului COVID-19, au fost internați 25 pacienți cu suspecție la COVID-19.

Pe parcursul zilei de ieri au fost externate 89 persoane. În total 3802 persoane au fost tratate de COVID-19.

Până la ziua de azi, au fost confirmate 1497 cazuri de infectare în rândul angajaţilor sistemului de sănătate, printre care: medici-352, asistenţi medicali-578, felceri-78, farmacişti-20, personal auxiliar-469 persoane.

Totodată, în ultimele 24h, au fost înregistrate 6 decese cauzate de infecţia COVID-19, printre care și un medic de 45 de ani din Găgăuzia.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

ZdG

MAE confirmă: Ambasadorul Moldovei în Emiratele Arabe Unite este ruda fostului șef demis al MoldATSA

Ambasadorul Republicii Moldova în Emiratele Arabe Unite și Bahrain, Anatol Vangheli, este fratele vitreg al lui Dumitru Vagheli, demis de la conducerea întreprinderii de stat MoldATSA după ce ar fi falsificat informații din CV-ul cu care a participat la concursul pentru obținerea postului. Informația a fost confirmată de Ministerul Afacerilor Externe (MAE), pe fondul controversei care vizează ruda diplomatului.

Anatol Vangheli este diplomat de carieră, cu aproape de 30 de ani de experiență în cadrul MAE. De-a lungul timpului, a fost ambasador în Grecia, acreditat și pentru Cipru, precum și în Israel.

Din 2024, Vangheli este ambasadorul Republicii Moldova în Emiratele Arabe Unite. În martie 2025, președinta Maia Sandu l-a numit, prin cumul, și în funcția de ambasador în Bahrain.

Amintim că MoldATSA, responsabilă de securitatea traficului aerian din Republica Moldova, a ajuns în centrul unui scandal după o investigație a Ziarului de Gardă din 18 iunie, care a arătat că directorul Dumitru Vangheli ar fi inclus în CV informații despre studii de pilotaj în Canada și experiență la Air Canada, informații care, potrivit ZdG, nu corespund realității. În urma investigației, acesta a fost demis.

Pe fondul controversei, Roman Cojuhari a demisionat din funcția de director al Agenției Proprietății Publice. Iar deputatul PAS Radu Marian a demisionat, la sfârșitul lunii iunie, de la conducerea Comisiei parlamentare economie, buget și finanțe. El recunoscuse anterior că îl cunoaște pe Vangheli și i-a recomandat candidatura pentru funcția de director MoldATSA. Parlamentarul susține însă că nu a avut nicio implicare în numirea lui Vangheli.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: