RTEC

Credite pentru acoperirea deficitului. A fost publicat proiectul bugetului mun. Chișinău pentru 2025 

Direcția generală finanțe a Consiliului municipal Chișinău a prezentat, spre consultări publice, proiectul bugetului municipal pentru anul 2025. Documentul prevede creșterea tuturor indicatorilor de bază ai bugetului, inclusiv veniturile, cheltuielile, deficitul și împrumuturile. Potrivit Direcției, consultările vor fi organizate până pe 16 decembrie, ulterior proiectul va fi prezentat pentru aprobare Consiliului Municipal Chișinău. Amintim, bugetul pentru anul 2024 a fost aprobat cu o întârziere de peste jumătate de an.

Conform proiectului, veniturile bugetului municipal sunt planificate să fie stabilite la 8,455 miliarde de lei (+891 milioane de lei), cheltuielile — la 9,144 miliarde de lei (+935 milioane de lei), iar deficitul bugetar va constitui 689 milioane de lei (+45 milioane de lei). Transferurile din bugetul de stat către cel municipal vor fi de 4,244 miliarde de lei (+249 milioane de lei).

Deficitul este propus să fie acoperit din diferite surse, inclusiv atragerea creditelor interne (800 milioane de lei), împrumuturi externe pentru finanțarea proiectelor (97 milioane de lei) și utilizarea mijloacelor financiare rămase la sfârșitul anului precedent (197 milioane de lei).

Conform deciziei Direcției generale finanțe, consultările publice vor fi organizate până la data de 16 decembrie. Ulterior, proiectul bugetului va fi prezentat pentru aprobare Consiliului Municipal Chișinău și trebuie adoptat până la sfârșitul anului.

Amintim că bugetul pentru anul 2024 a fost aprobat cu o întârziere de peste jumătate de an. A fost aprobat pe 30 iulie 2024, deși trebuia încă în luna decembrie 2023. Detalii AICI.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Андрей Мардарь / NewsMaker

Vârsta de pensionare nu va crește în următorii ani, susține noul prim-ministru al R. Moldova. Cum vrea Tofan să acopere „găurile” din sector

Prim-ministrul Vasile Tofan spune că majorarea vârstei de pensionare nu este o soluție pe care Guvernul o va aplica în următorii ani, chiar dacă fondul de pensii se confruntă cu un deficit. Oficialul susține că autoritățile trebuie să identifice alte metode pentru echilibrarea sistemului, inclusiv valorificarea activelor statului. Afirmațiile au fost făcute în cadrul ediției din 21 iulie a emisiunii „În profunzime” de la Pro TV.

Noi avem 1,1 angajați la un pensionar, acesta-i raportul. Deja avem un deficit de mare în fondul de pensii. Acum, un politician super reformator care se uită la cifre și înțelege că „Uite, începând cu anul X, noi nu o să mai putem efectiv plăti pensiile. O să fie o gaură multe prea mare”. El ar spune „Trebuie să considerăm creșterea vârstei de pensionare”. Mi-aș asuma eu această bătălie în această cadență? Nu. Eu nu cred că trebuie să creștem vârsta de pensionare în următorii ani. Trebuie să găsim alte metode cum să balansăm fondul de pensii și cum să introducem, gradual, pilonul II. Și aici soluția ar fi să fim mai ambițioși în ce ține de vânzarea activelor statului care sunt subutilizate, care în unele cazuri sunt chiar abuzate. (…) Și poate din veniturile din aceste privatizări să acoperim găurile din sectorul pensiilor”, a declarat Vasile Tofan.

În prezent, în Republica Moldova, vârsta standard de pensionare este de 63 de ani pentru bărbați și de 62 de ani pentru femei. Stagiul complet de cotizare necesar pentru obținerea pensiei pentru limită de vârstă este de 34 de ani pentru ambele sexe.

Vârsta de pensionare pentru femei este majorată treptat, conform unui calendar aprobat anterior, urmând să ajungă la 63 de ani în anul 2028.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: