Point.md

CSJ pune punct: partidul lui Costiuc rămâne fără alocaţii de stat pentru rezultatele la alegeri

Partidul „Democrația Acasă” a rămas, într-un final, fără alocații de la bugetul de stat pentru rezultatele obținute la alegerile parlamentare din septembrie. Se întâmplă după ce Curtea Supremă de Justiție a casat parțial hotărârea Curții de Apel Centru din 9 octombrie, menținând sancțiunea aplicată de Comisia Electorală Centrală (CEC). În reacție, liderul formațiunii, Vasile Costiuc, a declarat că hotărârea CSJ este „extrem de dureroasă”.

Pe 13 octombrie, CSJ a examinat recursul depus de Comisia Electorală Centrală împotriva hotărârii instanței de apel, prin care a fost anulată sancțiunea privind lipsirea Partidului „Democrația Acasă” de finanțare de stat timp de 12 luni. Astfel, Curtea Supremă de Justiție a casat hotărârea instanței în partea ce ține de anularea sancțiunii.

Curtea Supremă de Justiție a indicat în decizia sa că sancțiunea CEC este „este legală, temeinic motivată și proporțională cu gravitatea și persistența încălcărilor constatate”. „Aplicarea acesteia respectă condițiile prevăzute de art. 102 alin. (4) din Codul electoral și principiile constituționale privind echitatea, legalitatea și transparența în procesul electoral. În aceste condiții, se impune menținerea în vigoare a hotărârii contestate”, se mai arată în document.

Hotărârea CSJ este irevocabilă.

Search Col Civil.php by Ana-Maria

Liderul „Democrația Acasă”, Vasile Costiuc, a catalogat decizia judecătorească ca fiind „extrem de dureroasă”. „Suntem un partid parlamentar, dar care are nevoie de resurse transparente ca să se poată dezvolta democratic”, a declarat politicianul într-un videoclip pe Facebook, potrivit TV8.

Amintim că, pe 3 octombrie, Comisia Electorală Centrală a sancționat Partidul „Democrația Acasă”, după ce a constatat că formațiunea și-a desfășurat campania electorală cu încălcarea prevederilor privind finanțarea campaniei, desfășurarea agitației electorale și interdicția de a primi sprijin din partea persoanelor străine.

CEC a aplicat partidului o sancțiune sub formă de avertisment pentru încălcarea repetată a legislației care interzice finanțarea sau susținerea materială a campaniilor electorale de către persoane care nu sunt cetățeni ai Republicii Moldova, precum și pentru utilizarea fondurilor financiare și materiale nedeclarate. Totodată, formațiunea a fost privată de alocațiile de la bugetul de stat pentru performanțele obținute la alegerile parlamentare din 28 septembrie, pentru o perioadă de 12 luni, începând cu luna noiembrie. Detalii – AICI.

Partidul lui Costiuc a contestat în instanţă decizia autorității electorale. Pe 9 octombrie, Curtea de Apel Centru a casat parțial hotărârea, în partea ce prevede lipsirea formațiunii de alocații pentru 12 luni.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Victoria Belous ar urma să preia șefia Comisiei parlamentare economie, buget și finanțe

Victoria Belous, deputată a Partidului de guvernământ Acțiune și Solidaritate (PAS), este propusă pentru funcția de președintă a Comisiei parlamentare economie, buget și finanțe. Un proiect de hotărâre în acest sens a fost înregistrat în Parlament marți, 30 iunie.

Documentul prevede modificarea componenței comisiei parlamentare de profil.

Astfel, Victoria Belous ar urma să preia conducerea comisiei. Totodată, deputatul Radu Marian, care a demisionat recent din funcția de președinte al acesteia, va rămâne membru al comisiei.

Proiectul urmează să fie examinat în ședința plenară de joi, 2 iulie.

Download by Ana-Maria

Amintim că Radu Maria a demisionat din funcția de președinte al Comisiei parlamentare economie, buget și finanțe la sfârșitul lunii iunie, pe fondul scandalului de la întreprinderea de stat MoldATSA. Într-un mesaj pe rețelele de socializare, parlamentarul a spus că controversa „a lovit în credibilitatea întregii echipe”.

MoldATSA, responsabilă de securitatea traficului aerian din Republica Moldova, a ajuns în centrul unui scandal după o investigație a Ziarului de Gardă din 18 iunie, care a arătat că directorul Dumitru Vangheli ar fi inclus în CV informații despre studii de pilotaj în Canada și experiență la Air Canada, informații care, potrivit ZdG, nu corespund realității. În urma investigației, acesta a fost demis. Detalii AICI

Ulterior, Radu Marian a spus la Nokta că îl știa pe Dumitru Vangheli înainte ca acesta să fie numit în această funcție. Totodată, el a menționat că l-a propus pe Vangheli în această funcție, știind că are background în domeniul aviatic. Mai târziu, pe o rețea de socializare, Radu Marian a recunoscut că a greșit, menționând că nu a verificat suplimentar, alături de instituții, anumite informații din CV-ul lui Vangheli.

Șefa statului, Maia Sandu, a declarat că a avut o discuție cu Radu Marian, adăugând că acesta a venit cu cea mai bună intenție atunci când l-a propus pe Dumitru Vangheli la șefia „MoldATSA”. Sandu a menționat la ProTV că nu poate să-l suspecteze pe deputat de nimic și că acesta „nu a tras niciodată foloase personale ilegale”. Maia Sandu a precizat că la șefia MoldATSA au candidat șase persoane, în cadrul unui concurs, „doar că CV-ul acesta a fost desenat mai frumos”.

Între timp, Radu Marian a declarat că a copilărit într-o ogradă cu Dumitru Vangheli. Totuși, el a precizat că nu a fost prieten cu Vangheli, ci doar se cunoșteau. În ceea ce privește unele solicitări de a-și da demisia din funcția de deputat, Radu Marian a spus că și-a făcut treaba onest.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: