De ce transportatorii sunt împotriva sistemului e-Bilet? Șeful APOTA: „Vorbim despre corupție la nivel înalt”

Șeful Asociației Patronale a Operatorilor de Transport Auto (APOTA), Oleg Alexa, acuză de monopol în domeniul caselor de marcat destinate transportatorilor. Potrivit lui Alexa, prin instaurarea sistemului electronic e-Bilet, autoritățile „impun utilizarea unui singur model de casă de marcat, produsă de o firmă anumită“. Șeful asociației a făcut aceste declarații în cadrul emisiunii NM «Есть вопросы».

Fiind întrebat de ce transportatorii sunt împotriva sistemului electronic e-Bilet propus de autorități, Alexa aprecizat că în realitate „asta înseamnă că trebuie să aibă doar o casă de marcat, de un anumit model, care nu se găsește în alte țări”.

„În perioada în care Ministerul Infrastructurii dezvolta aceste acte normative, niște băieți isteți au făcut deja comenzi pentru aceste aparate. În momentul intrării în vigoare a acestor norme, ei au importat aparatele și ne-au oferit imediat spre vânzare, susținând că suntem deja obligați să le cumpărăm. Și se poate lucra practic doar cu un singur tip de casă de marcat, cu altele fiind aproape imposibil”, a declarat Alexa.

El a menționat că această situație „ridică suspiciuni de corupție la înalt nivel”.

„Vorbim acum despre corupție, corupție la un nivel foarte înalt, când oamenii își creează reguli pentru propriul lor business, emit hotărâri de guvern ca să ne oblige să le cumpărăm aparatele lor”, a mai spus șeful asociației.

Alexa a precizat că transportatorii nu se opun încasării chitanțelor sau plăților cu cardul, ci contestă obligația de a achiziționa aparatele de la o singură companie.

Anterior, Guvernul a reacționat la acuzațiile APOTA legate de posibile scheme de corupție. Executivul a invitat toate părțile care dețin informații relevante să le prezinte organelor competente.

Amintim că transportatorii va organiza primul protest, din cele trei planificate, în data de 9 iulie. Anterior, pe 24 iunie, transportatorii au acuzat Ministerul Infrastructurii și Agenția Națională Transport Auto (ANTA) de inacțiune, dar și presupuse abuzuri și scheme de corupție. Asociația Patronală a Operatorilor de Transport Auto (APOTA) a transmis un apel public, în care avertizează că lipsa metodologiei tarifare, impunerea sistemelor electronice e-GPS și e-Bilet, precum și obligația de adaptare a tuturor vehiculelor pentru persoanele cu dizabilități pun în pericol activitatea transportatorilor. Aceștia au amenințat, atunci, cu proteste, dacă autoritățile nu vor ține cont de nemulțumirile lor.

În reacție, Guvernul a transmis că a luat act de solicitarea publică, dar soluționarea problemelor ține de competența Ministerului Infrastructurii și Dezvoltării Regionale. În ceea ce privește acuzațiile APOTA legate de posibile scheme de corupție, Executivul a invitat toate părțile care dețin informații relevante să le prezinte organelor competente.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

army.md

Investiție de peste €50 mln în apărare, cu sprijinul UE: armata va fi dotată cu peste 100 unități de tehnică militară

Armata Republicii Moldova va fi dotată cu peste 100 de vehicule militare moderne, în cadrul unui proiect finanțat de Uniunea Europeană, printr-un grant de peste 50 de milioane de euro. Livrările sunt planificate până în mai 2027.

Ministerul Apărării și Centrul Estonian de Investiții în Apărare au semnat astăzi un acord-cadru și contractul de achiziție pentru peste 100 de unități de tehnică militară de ultimă generație destinate Armatei Naționale. Echipamentele vor fi furnizate de compania canadiană Roshel.

Proiectul face parte dintr-un pachet de asistență pentru perioada 2022–2025, destinat consolidării capacităților de mobilitate și transport ale Armatei Naționale. Acesta este implementat cu sprijinul Uniunii Europene, prin intermediul Instrumentului European pentru Pace (EPF).

Valoarea totală a proiectului depășește 50 de milioane de euro și reprezintă un grant european nerambursabil.

Vehiculele urmează să fie livrate până în luna mai 2027.

În cadrul unei întrevederi cu reprezentanții companiei implicate în implementare, ministrul Apărării, Anatolie Nosatîi, a subliniat importanța sprijinului acordat de Uniunea Europeană pentru modernizarea sectorului de apărare al Republicii Moldova.

Potrivit acestuia, achiziția va contribui la modernizarea instruirii militare, creșterea interoperabilității forțelor, sporirea rezilienței instituționale și apropierea de standardele europene.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: