Tudor Mardei / NewsMaker

De la PG, la CSJ? Ion Munteanu anunță în ce condiții va renunța la funcția de procuror general pentru cea de judecător

Ion Munteanu anunță că își va depune cererea de demisie din funcția de șef al Procuraturii Generale, în momentul în care președinta Maia Sandu va acceptat propunerea Consiliului Superior al Magistraturii (CSM) de a fi propulsat în funcția de judecător la Curtea Supremă de Justiție (CSJ). Precizări în acest sens au fost făcute de procurorul general pentru Ziarul de Gardă.

„Voi depune cererea (de demisie, n. red.) în momentul în care va fi acceptată propunerea Consiliului Superior al Magistraturii pentru a fi numit în funcție. (Motivele, n.red.) le-am anunțat în scrisoarea de motivare, care este publică, și în cadrul interviului. Sunt aceleași motive, le reiterez”, a spus procurorul general, Ion Munteanu, pentru ZdG.

Purtătorul de cuvânt al președintei Maia Sandu, Igor Zaharov, a precizat că șefa statului va examina demersul Consiliului în zilele următoare, „imediat ce la Președinție va ajunge pachetul de acte necesar de la comisia de concurs”.

Procurorul general Ion Munteanu și avocatul Leonid Chirtoacă au promovat concursul pentru funcția de judecător la CSJ, pe 15 mai. În total, cinci candidați s-au înscris pentru suplinirea posturilor vacante.

În scrisoarea de motivare adresată CSM, Munteanu a precizat că nu tratează această funcție drept o ascensiune profesională, ci ca pe un angajament în fața societății și a breslei juridice: „Funcția de judecător al CSJ nu reprezintă pentru mine o treaptă ierarhică, ci o responsabilitate asumată în fața justițiabililor și a colegilor de breaslă”.

Ion Munteanu a fost numit procuror general pe 1 iunie 2024, în urma unui concurs organizat de Consiliul Superior al Procurorilor. Anterior, el a mai candidat pentru funcția de judecător la Curtea Supremă de Justiție, înainte de a deveni procuror general. La acel moment, a trecut cu succes procedura de Vetting, însă ulterior a renunțat la intenția sa.

Potrivit legii, Curtea Supremă de Justiție este compusă din 11 judecători aleși din rândul magistraților și 9 din rândul avocaților, procurorilor sau cadrelor didactice universitare în domeniul juridic.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Marta Kos, după ce s-a întâlnit cu mitropolitul Moldovei și al Basarabiei: „Biserica este importantă pentru UE”

Comisara europeană pentru extindere, Marta Kos, a declarat că Biserica este cea mai de încredere instituție din Moldova și, prin urmare, este foarte importantă și pentru Uniunea Europeană. Comisara a făcut aceste declarații în cadrul vizitei la Mănăstirea Marta și Maria din satul Hagimus, raionul Căușeni.

„Biserica este cea mai de încredere instituție din Moldova, de aceea este foarte importantă pentru noi. Și este foarte importantă pentru Uniunea Europeană, pentru că prețuim diversitatea – națiuni diferite, limbi diferite, religii diferite. Acesta este adevărul pe care am vrut să îl spun și să îl împărtășesc aici, în Moldova”, a declarat Marta Kos.

Comisara a menționat că a discutat cu reprezentanții bisericilor, precum și cu mitropoliții Vladimir și Petru, despre contribuția Bisericii la coeziunea socială.

„Ei pot juca un rol foarte important în societate. Nu este vorba doar despre clădiri sau patrimoniu cultural, ci despre impactul social pe care Biserica îl poate avea”, a explicat Kos.

De asemenea, Marta Kos a vorbit și despre sprijinul pe care Europa îl poate oferi bisericilor în implementarea proiectelor sociale și culturale.

„Am convenit să primim niște liste cu proiectele lor preferate, pentru care și-ar dori să vadă sprijinul nostru, astfel încât cu toții să putem aduce Moldova mai aproape de Uniunea Europeană”, a mai menționat comisara.

Marta Kos a primit în dar din partea Mănăstirii o icoană cu Sf. Marta și Maria.

Amintim că pe 4 septembrie, președinta Maia Sandu a avut o întrevedere cu comisara europeană pentru Extindere, Marta Kos, aflată în vizită la Chișinău. Potrivit instituției prezidențiale, Maia Sandu și Marta Kos au vorbit inclusiv despre „proiectele aflate în derulare prin Planul de Creștere pentru Moldova, un program de investiții de 1,9 miliarde de euro”. „O parte din fonduri, debursată în această vară, a fost destinată proiectelor care aduc beneficii directe cetățenilor: reabilitarea a peste 200 km de drumuri regionale și locale, modernizarea cantinelor școlare pentru a asigura mese gratuite elevilor începând din septembrie, sprijin prin granturi pentru antreprenori, programe pentru tineri și utilaje pentru colectarea deșeurilor în sate”, au comunicat reprezentanții Președinției.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: