Facebook/Ion Ceban

Decis: alimentație gratuită și pentru elevii claselor gimnaziale. Când va fi aplicată hotărârea?

Guvernul a anunțat că, începând cu 1 septembrie 2025, elevii claselor V-IX din instituțiile de învățământ din Republica Moldova vor beneficia de mic dejun gratuit. O hotărâre în acest sens a fost aprobată, pe 26 februarie, de Guvern.

„Măsura se referă la aproximativ 153 de mii de elevi și reprezintă o extindere a programului de alimentație gratuită, care până acum era destinat doar copiilor din clasele primare”, au comunicat reprezentanții Guvernului.

Se menționează că de acest sprijin vor beneficia inclusiv elevii din școlile profesionale și cele cu profil sportiv, precum și cei din clasele V-XII din raioanele de est ale Republicii Moldova, municipiul Bender și instituțiile de învățământ aflate în zona de securitate.

Actualizare: În timpul unor declarații de presă, ministrul Educației Dan Perciun a declarat că în acest scop în 2025 vor fi investite aproape 200 de milioane de lei.

„Modalitatea de alimentare și aici ne referim la mic dejun gratuit va varia în funcție de instituție de învățământ. Pentru majoritatea instituțiilor vom oferi mese calde, pregătite în incinta instituției. (…) Vom avea și un număr redus de instituții, în jur de 50-60, din rândul celor mai mari școli din țară unde numărul copiilor alimentați se va majora cu peste 600-700 de persoane și unde formatul de alimentare va fi pachete alimentare. Cu alte cuvinte, nu vom merge pe varianta produselor gătite dar pe anumite produse care vor fi livrate deja preparate în instituția de învățământ. Avem și un meniu definitivat pe care îl vom supune consultărilor publice săptămâna viitoare pentru aceste pachete alimentare”, a precizat ministrul.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Andrei Mardari / NewsMaker

În Moldova se așteaptă temperaturi caniculare și ploi puternice. Prognoza meteo pentru săptămâna viitoare

Pe teritoriul Republicii Moldova se așteaptă temperaturi săptămâna viitoare, între 14 și 20 iulie. Cu toate acestea, potrivit Serviciului Hidrometeorologic de Stat, vremea s-ar putea răcori în a doua jumătate a săptămânii, iar în unele regiuni s-ar putea înregistra ploi torențiale cu descărcări electrice.

În nord țării, mercurul din termometre va indica +29°C în timpul zilei, iar noaptea temperatura aerului va coborî până la +17°C. Aici, potrivit prognozelor, se așteaptă ploi puternice miercuri, 16 iulie. Până în weekend, acestea se vor opri.

În raioanele centrale și în Chișinău, săptămâna viitoare sunt așteptate temperaturi de până la 31°C pe timp de zi. Iar în perioada nocturnă valorile termice vor indica aproximativ +18°C. În prima jumătate a săptămânii, meteorologii prognozează cer variabil. Până joi, acesta se va transforma în averse cu descărcări electrice, iar spre weekend cerul se va însenina din nou.

La sud, pe timp de zi, temperaturile vor urca până la +33°C. Noaptea se vor înregistra în jur de +22°C. Conform meteorologilor, în această regiune furtunile și ploile sunt așteptate vineri, 18 iulie.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: