Deputata Blocului „Alternativa” Olga Ursu spune că „nu știa” că colegul său Ion Chicu urma să se întâlnească cu ambasadorul desemnat al Federației Ruse la Chișinău, Oleg Ozerov. Aceasta a declarat că Chicu, care este deputat și lider al Blocului „Alternativa”, precum și președinte al Partidului Dezvoltării și Consolidării Moldovei (PDCM), ar fi reprezentat la întrevedere PDCM, nu blocul. Precizările au fost făcute în cadrul unui interviu pentru CuSens, publicat pe 16 noiembrie.
„Eu personal nu am cunoscut. Nu știu. Trebuie să-l întrebați probabil pe dl. Chicu cum și de ce a decis. S-a întâlnit dumnealui personal, probabil ca PDCM, și nu ca Blocul „Alternativa”. Este o decizie a dumnealui, iar motivele pentru care a făcut-o cred că trebuie să vi le spună el”, a declarat Olga Ursu.
Întrebată care este poziția sa față de întrevederea Chicu-Ozerov, deputata a spus: „Colegul de bloc reprezintă un partid. În calitate de președinte al acelui partid, probabil a luat așa decizie de a se întâlni. Deci nu se referă la bloc, nu o putem extrapola pe toți membrii care sunt în acest bloc. Poziția mea este, încă o dată, că avem un război la graniță. Și știm cine este agresorul, și este Federația Rusă. Condamn și am condamnat războiul de fiecare dată. Poziția dumnealui sau decizia de a se întâlni îi aparține”.
Amintim că, pe 4 noiembrie, deputatul Blocului „Alternativa” Ion Chicu s-a întâlnit cu ambasadorul desemnat al Federației Ruse la Chișinău, Oleg Ozerov. Potrivit unui comunicat emis de misiunea diplomatică, cei doi au discutat despre „situația politică și economică” din Republica Moldova și „necesitatea restabilirii relațiilor moldo-ruse”.
Relațiile dintre Republica Moldova și Federația Rusă au degradat pe fondul invaziei ruse la scară largă din Ucraina, pe care guvernarea pro-europeană de la Chișinău o condamnă ferm. Această perioadă a fost marcă și de atacuri hibride rusești la adresa Republicii Moldova, unul dintre cele mai recent exemple fiind tentativa de influențare a alegerilor parlamentare din 28 septembrie, care, însă, a eșuat. Un raport al misiunii internaționale de observare a Parlamentului European, OSCE și APCE a arătat că procesul electoral a fost marcat de atacuri cibernetice, dezinformare, finanțare ilegală și corupere a alegătorilor.
Blocul „Alternativa”, creat la sfârșitul lunii ianuarie 2025, este format din Mișcarea Alternativă Națională, Partidul „Congresul Civic” și Partidul Dezvoltării și Consolidării Moldovei. Liderii blocului sunt Ion Ceban, Mark Tkaciuk, Ion Chicu și Alexandr Stoianoglo – foști deputați socialiști și comuniști sau funcționari în perioada guvernării socialiste. Cei patru au declarat la crearea formațiunii că este una „pro-europeană”. Mai multe detalii despre cine este Ion Chicu – AICI.
