ODA

Dezvoltarea mediului de afaceri: 44 companii autohtone vor primi granturi de până la 2 mln lei de la Guvern și UE

44 de noi companii vor primi finanțare nerambursabilă din partea statului și a Uniunii Europene pentru a investi în dezvoltarea, modernizarea, digitalizarea sau ecologizarea afacerilor. Din numărul total de noi beneficiari, 17 activează în mediul rural, iar 27 își desfășoară activitatea în mediul urban. Dintre aceștia, 15 afaceri sunt gestionate de tineri și 15 de femei.

Antreprenorii vor accesa granturi de la 200 mii lei până la 2 milioane lei prin intermediul Programelor de stat – Start pentru Tineri, Programul de Atragere a Remitențelor în Economie PARE 1+2, Transformare digitală, Ecologizarea IMM și Retehnologizare și Eficiență Energetică. Suma totală a finanțarii nerambursabile constituie circa 19 milioane lei.

Investițiile care urmează a fi făcute vor fi direcționate pentru achiziționarea echipamentelor și utilajelor, instalațiilor de valorificare a surselor de energie alternativă, înlocuirea echipamentelor curente cu altele mai performante, stație de epurare a apelor uzate, instalarea sistemului de filtrare a aerului, sistem de reciclare a apei, etc.

Pe 10 august, a avut loc evenimentul de informare pentru beneficiarii granturilor. Directorul Organizației pentru Dezvoltarea Afacerilor (ODA), Dumitru Pîntea a informat antreprenorii cu cele mai noi inițiative guvernamentale privind susținerea accesului la finanțare, îndemnându-i să aplice și la alte instrumente de suport antreprenorial pentru a dezvolta afaceri sustenabile.

Managerii companiilor au fost familiarizați de către reprezentanții instituției cu prevederile contractuale și modul de interacționare ODA-Beneficiar. Ulterior, agenții economici vor semna contractele de colaborare pentru accesarea susținerii financiare nerambursabile prin intermediul programelor la care au depus proiectele investiționale.

Reprezentanții ODA, au informat antreprenorii cu cele mai recente inițiativele guvernamentale și europene privind susținerea accesului la finanțare, îndemnându-i să aplice și la alte instrumente de suport în afaceri pentru a deveni sustenabili pe piață.

Printre antreprenorii care au participat la sesiunea de orientare și informare privind relațiile contractuale ODA-beneficiari este Andrei Spînu din Măgdăcești, Criuleni, care a inițiat cu un an în urmă o afacere în domeniul producerii mobilei.

„Suntem la început de cale și orice susținere este binevenită. Din grantul de 200 mii lei, pe care îl vom accesa prin programul “Start pentru Tineri”, vom achiziționa utilaje necesare pentru dezvoltarea afacerii și anume, o mașină de bandat și o mașină de tăiat piese din lemn. Pe viitor ne propunem să deschidem un magazin de prezentare”, susține tânărul antreprenor.

Un alt agent economic, care va beneficia de finanțare nerambursabilă prin intermediul Programului de Retehnologizare și Eficiență Energetică, este Eugen Culim din Chișinău, managerul unei afaceri specializate în fabricarea de constructii metalice și părți componente ale structurilor metalice.

„Uzina noastră activează pe piață de 4 ani și avem 25 de angajați. Din grantul de circa 1,3 milioane lei vom moderniza o parte din utilajele necesare în fabricarea carcaselor pentru construcțiile industriale și a diferitor piese și blocuri de ancorare”, a spus acesta.

Antreprenoarea Aliona Curchi din Telenești gestionează o afacere de familie și anume un cabinet stomatologic, în care sunt implicați o bună parte din membrii familiei. Grație mamei ei, care muncește în străinătate, a fost eligibilă pentru accesarea unui grant prin intermediul Programului de Atragere a Remitențelor în Economie PARE 1+2. „Din grantul de circa 250 mii lei vom dota cabinetul cu aparate noi și performante. Ca urmare a achiziționării echipamentului vom putea extinde gama de sevicii”, a spus Aliona Curchi.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Максим Андреев, NewsMaker

NM Espresso: Bucureștiul a «aprobat» unirea, mediul de afaceri critică inițiativele fiscale ale PAS, pregătirea militară ar putea deveni obligatorie în Moldova?

Bucureștiul și unirea

Camera Deputaților din România a aprobat tacit proiectul de lege propus de Partidul S.O.S. România privind unirea României cu Republica Moldova. Documentul prevede inițierea unor negocieri «imediate» cu Chișinăul pentru unificarea celor două state.

Liderul PSRM, Igor Dodon, a declarat în acest context că unirea ar însemna «dispariția statului moldovenesc», iar primarul Chișinăului, Ion Ceban, a acuzat PAS că urmărește «să transforme Republica Moldova într-un stat eșuat».


Politica fiscală: PAS și «cadourile»

În Republica Moldova ar putea fi eliminate mai multe cote reduse de TVA, iar povara fiscală pentru numeroase sectoare economice ar putea crește. Reprezentanții mediului de afaceri avertizează că măsurile propuse ar putea avea efecte negative asupra economiei, companiilor și cetățenilor. Detalii — în materialul «Nu poți mulge o vacă moartă».

Totodată, ministrul Finanțelor, Andrian Gavrilița, a declarat că propunerea de a impozita banii primiți drept cadouri la nunți și alte evenimente ar putea fi revizuită.


Protestele fermierilor

Fermierii din mai multe raioane ale țării au protestat împotriva proiectului politicii fiscal-bugetare, care, potrivit lor, va majora povara fiscală asupra sectorului agricol. La Fălești, agricultorii au scos tehnica agricolă pe drumuri, iar la Cahul au blocat temporar accesul spre punctul de trecere a frontierei Cahul—Oancea.

Ministerul Agriculturii a anunțat că, împreună cu Ministerul Finanțelor, a început să caute soluții pentru revendicările fermierilor.


Protestul anunțat de Costiuc și sprijinul PSRM

Partidul Socialiștilor din Republica Moldova (PSRM) a anunțat că se va alătura protestelor inițiate de liderul Partidului «Democrația Acasă», Vasile Costiuc, împotriva proiectului politicii fiscal-bugetare.

Socialiștii au declarat că vor susține «orice inițiativă pașnică» îndreptată împotriva deciziilor autorităților care ar putea duce la creșterea prețurilor.


Protest la Coșnița

Locuitorii comunei Coșnița, raionul Dubăsari, au ieșit la protest după reluarea lucrărilor într-o carieră de nisip, deși anterior majoritatea participanților la referendumul local s-au pronunțat împotriva exploatării acesteia.

Inspectoratul pentru Protecția Mediului a sesizat poliția în legătură cu reluarea lucrărilor.


Scandalul salariilor de la MoldATSA: continuare

Liderul Partidului Național Moldovenesc (PNM), Dragoș Galbur, a depus o sesizare la Procuratura Generală privind sporurile salariale acordate purtătoarei de cuvânt a MoldATSA, Anastasia Taburceanu, verișoara Maiei Sandu. Acesta a solicitat verificarea legalității sumelor încasate de Taburceanu.

Între timp, MoldATSA a explicat salariile ridicate prin creșterea traficului aerian, subliniind că instituția este finanțată din taxele pentru serviciile de navigație aeriană și nu din bugetul de stat.

De asemenea, deputatul PAS Radu Marian a recunoscut că a greșit atunci când a susținut numirea lui Dumitru Vangheli în funcția de director al MoldATSA fără o verificare suplimentară a informațiilor din CV-ul acestuia.


Salariile bugetarilor

Salariile angajaților din sectorul public ar putea crește cu 10–30%, a anunțat ministrul Finanțelor, Andrian Gavrilița. Potrivit acestuia, cele mai mari majorări sunt prevăzute pentru profesori, polițiști, medici și lucrătorii din domeniul culturii.


Chironda și alegerile pentru Primăria Chișinău

Fostul viceprimar al capitalei, Victor Chironda, a declarat că este gata să susțină candidatura lui Alexandru Vornicu, propus de PAS pentru alegerile la funcția de primar al Chișinăului din 2027.
Chironda l-a descris pe Vornicu drept «un administrator competent».


Alegeri în Moldova: Vlah și Filat

Partidul «Inima Moldovei» a sesizat Curtea Constituțională în legătură cu legea care permite Comisiei Electorale Centrale să limiteze activitatea partidelor politice fără o hotărâre judecătorească.

Lidera formațiunii, Irina Vlah, susține că partidul său a fost lipsit de posibilitatea de a participa la alegerile din 2025 «exclusiv pe baza unor suspiciuni».

La rândul său, Partidul Liberal Democrat din Moldova, condus de fostul premier Vlad Filat, a sesizat Curtea Europeană a Drepturilor Omului după excluderea formațiunii din alegerile parlamentare din 2025.


Serviciul militar

În Republica Moldova ar putea fi introdusă pregătirea militară de bază obligatorie pentru cetățenii cu vârste cuprinse între 18 și 55 de ani.

Ministrul Apărării, Anatolie Nosatîi, a declarat că inițiativa urmărește consolidarea capacității de apărare a țării și a precizat că nu este vorba despre serviciu militar obligatoriu, ci despre «un nivel minim de instruire obligatorie» pentru apărarea statului.


Indemnizațiile pentru copii: o nouă formulă de calcul

Autoritățile intenționează să modifice modul de calcul al unor prestații sociale, inclusiv al indemnizației lunare pentru îngrijirea copilului.

Noua formulă propusă prevede luarea în calcul a veniturilor realizate în ultimele 36 de luni, și nu în ultimele 12 luni, cum se procedează în prezent. Detalii — în materialul «Se vor recalcula indemnizațiile de maternitate în Moldova?».


Lucru cu copiii: reguli noi

Persoanele condamnate pentru infracțiuni împotriva minorilor nu vor mai putea lucra cu copii. Totodată, candidații la posturi care presupun activitate cu minori vor fi obligați să prezinte un certificat de la medicul psihiatru.

Organizațiile pentru drepturile omului au avertizat că această prevedere ar putea conduce la discriminarea persoanelor cu tulburări psihice.


Pe scurt

Familiile celor doi polițiști care și-au pierdut viața în accidentul rutier din raionul Sîngerei vor primi câte un milion de lei din partea statului. Șoferul care a provocat accidentul a fost reținut pentru 72 de ore.

Premierul Alexandru Munteanu a anunțat dizolvarea Corpului de Control al Guvernului, motivând că instituția nu mai beneficiază de «suficientă încredere».

Agenția pentru Prevenirea și Combaterea Violenței a anunțat că nu poate acoperi costurile expertizei psihologice post-mortem în dosarul Ludmilei Vartic.

Președinta Maia Sandu a semnat decretul privind retragerea cetățenieiRepublicii Moldova fostului director adjunct al Serviciului de Informații și Securitate, Alexandru Balan.


Agenda zilei, 25 iunie:

  • 10:00 — Conferință de presă a Ministerului Educației;
  • 10:00 — Ședința ANRE;
  • 11:00 — Conferință de presă a consilierilor PSRM din Consiliul municipal Chișinău;
  • 13:00 — Ședința Consiliului municipal Chișinău.
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: