ANTA

Directorul ANTA, Andrei Sîngereanu, și-a anunțat demisia după patru luni de la numirea sa în funcție

Șeful Agenției Naționale Transport Auto (ANTA), Andrei Sîngereanu, a depus miercuri, 8 decembrie, cererea de demisie. Acesta a invocat motive personale. Informația a fost confirmată pentru TV 8 de Alina Merlici, purtătoarea de cuvânt a Ministerului Infrastructurii și Dezvoltării Regionale (MIDR).

Andrei Sîngereanu a fost numit în funcție pe 19 august curent. Atunci, ministrul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale a accentuat că odată cu numirea lui Sîngereanu în funcție, se întrerup practicile vicioase mai vechi, iar în caz contrar, „vor fi luate măsuri mai drastice”.

La rândul său, Andrei Sîngereanu a spus că știe despre problemele cu care se confruntă atât operatorii de transport, cât și colaboratorii ANTA în activitatea profesională și în scurt timp vor fi întreprinse un șir de acțiuni pentru ameliorarea situației.

 

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Imagine simbol

Semimaraton la Chișinău: circulația rutieră în centrul orașului va fi sistată în weekend

Circulația rutieră în Piața Marii Adunări Naționale (PMAN) din Chișinău va fi sistată în weekend, în contextul organizării unui semimaraton. Anunțul a fost făcut de Inspectoratul General al Poliției miercuri, 22 aprilie.

Semimaratonul este organizat de clubul sportiv Sporter. Potrivit poliției, circulația rutieră pe bulevardul Ștefan cel Mare, perimetrul între străzile Mitropolit G. Bănulescu-Bodoni și A. Pușkin, va fi suspendată de sâmbătă, 25 aprilie, ora 00:30, până duminică, 26 aprilie, ora 16:00. Transportul public va fi redirecționat pe străzile adiacente.

În ziua de duminică, restricțiile se vor extinde și pe alte artere importante: bulevardul Ștefan cel Mare (din PMAN până la strada Toma Ciorbă), strada Ciuflea, bulevardul Dacia (până la strada Trandafirilor), precum și pe străzile Vlaicu Pârcălab, 31 August 1989, Ismail, Veronica Micle și Mitropolit G. Bănulescu-Bodoni.

Poliția le recomandă șoferilor să își planifice din timp deplasările și să opteze pentru rute alternative. De asemenea, conducătorii auto sunt îndemnați să evite centrul orașului, să respecte indicațiile de circulație și semnele rutiere.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: