Tudor Mardei/NewsMaker

DOC Constituția va fi completată cu un nou titlu: „Integrarea în UE”. Hotărârea Curții Constituționale, publicată în Monitorul Oficial

Hotărârea Curții Constituționale cu privire la confirmarea rezultatelor referendumului republican constituțional din 20 octombrie 2024 a fost publicată în Monitorul Oficial și a intrat în vigoare, relatează Moldpres. Astfel, Constituția țării va fi completată cu un nou titlu: „Integrarea în Uniunea Europeană”.

Conform documentului, preambulul legii supreme va fi completat cu două alineate noi cu următorul cuprins: „RECONFIRMÂND identitatea europeană a poporului Republicii Moldova și ireversibilitatea parcursului european al Republicii Moldova. DECLARÂND integrarea în Uniunea Europeană drept obiectiv strategic al Republicii Moldova”.

De asemenea va fi introdus titlul V prim – INTEGRAREA ÎN UNIUNEA EUROPEANĂ și va avea următorul cuprins: Aderarea la tratatele constitutive și la actele de revizuire a tratatelor constitutive ale Uniunii Europene:

„(1) Aderarea Republicii Moldova la tratatele constitutive ale Uniunii Europene, precum și la actele de revizuire a tratatelor constitutive ale Uniunii Europene, se stabilește de Parlament prin lege organică.

(2) Ca urmare a aderării, prevederile tratatelor constitutive ale Uniunii Europene, precum și celelalte acte juridice cu caracter obligatoriu ale Uniunii Europene au prioritate față de dispozițiile contrare din legile interne, cu respectarea prevederilor actului de aderare”.

moldpres.md
moldpres.md

Pe 31 octombrie, magistrații Curții Constituționale au confirmat rezultatele referendumului republican constituțional din 20 octombrie. Amintim că referendumul a inclus întrebarea „Susțineți modificarea Constituției în vederea aderării Republicii Moldova la Uniunea Europeană?”, iar din totalul de 1 488 874 voturi exprimate valid, 749 719 au fost pentru opțiunea „DA”, în timp ce 739 155 au votat „NU”. Curtea a menționat că legea pentru modificarea Constituției, adoptată prin acest referendum, va intra în vigoare după publicarea hotărârii Curții Constituționale în Monitorul Oficial al Republicii Moldova.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

screenshot

Trei morți în regiunea Odesa în urma unor explozii: două dintre victime, în stațiunea Zatoka VIDEO

Trei persoane au murit în regiunea Odesa în timp ce se scăldau în mare. Două dintre ele, un bărbat și o femeie, și-au pierdut viața în stațiunea Zatoka, în urma unei explozii. Cealaltă explozie s-a produs într-o altă zonă din regiune. Informațiile au fost comunicate de șeful administrației militare din regiunea Odesa, Oleg Kiper, care a subliniat că prezența în zonele acvatice neverificate este extrem de periculoasă. El a menționat că în regiune funcționează oficial 32 de zone sigure pentru scăldat, fiecare dintre acestea fiind supusă unei verificări complexe — există adăposturi, iar pe uscat și în apă nu există pericol de mine.

Kiper a scris pe Telegram că un bărbat a murit la Karolino-Bugaz, iar un alt bărbat și o femeie — la Zatoka. El a menționat că tragediile au avut loc în timpul scăldatului în zone interzise pentru recreere, ca urmare a exploziilor unor obiecte explozive.

„Acest fapt demonstrează încă o dată: prezența în zonele acvatice neverificate este extrem de periculoasă pentru viață! În regiune funcționează oficial 32 de zone sigure pentru scăldat: 30 în orașul Odesa, câte una în Cernomorsk și în raionul Primorsky din districtul Izmail. Fiecare dintre aceste zone a trecut printr-o verificare complexă — există adăposturi, iar pe uscat și în apă nu există pericol de mine. La locurile tragediilor lucrează forțele de ordine, care investighează toate detaliile evenimentelor. Reiterez apelul: odihniți-vă doar în locurile oficial permise. Ignorarea regulilor de siguranță reprezintă o amenințare directă pentru viață și sănătate, care poate duce la pierderi ireparabile”, a menționat Kiper.

Amintim că, în luna iunie curentă, alte două persoane au murit în stațiunea Zatoka. Aceștia și-au pierdut viața în timpul scăldatului în mare, în urma exploziei unui obiect necunoscut.

În stațiunile Zatoka și Karolina-Bugaz, în pofida redeschiderii hotelurilor și zonelor de agrement, accesul pe plaje rămâne interzis. Interdicția va fi valabilă până la încheierea sau anularea legii marțiale. În prezent, multe plaje sunt minate. Accesul la fâșia de coastă este permis doar militarilor și persoanelor care îndeplinesc misiuni speciale.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: