Igor Dodon și patriarhul Kiril al Rusiei

Mesajul lui Dodon pentru patriarhul Kiril al Rusiei: „În pofida provocărilor, poporul nostru își va păstra valorile tradiționale”

Președintele-fondator al Partidului Socialiștilor (PSRM) Igor Dodon a publicat pe rețelele de socializare un mesaj de felicitare cu ocazia aniversării a 14 ani de la întronizarea patriarhului Moscovei și al Intregii Rusii, Kiril. 

Sfințenia Voastră! Permiteți-ne să Vă felicit cordial cu ocazia aniversării întronizării Voastre. Datorită eforturilor Voastre, în afara principalei vocații – rugăciuni pentru salvarea oamenilor, biserica își efectuează slujirea socială, lupta pentru fundamentele noastre creștine tradiționale, pentru întărirea moralității și moravurilor în societate. 

Cred că în pofida provocărilor, poporul nostru își va păstra cu grijă credința ortodoxă și valorile tradiționale. Vă urez cu toată sinceritatea sănătate de fier, ajutorul Domnului și continuarea muncilor Voastre pastorale deloc ușoare pentru binele întregii noastre Biserici ortodoxe!”, se arată în mesajul lui Igor Dodon.

Pe 28 ianuarie 2009, mitropolitul Kaliningradului şi Smolenskului, Kiril a fost ales al 16-lea Patriarh al Bisericii Ortodoxe Ruse. El a fost întronizat pe 1 februarie 2009.

De la începutul războiului declanșat de Rusia în Ucraina, patriarhul Kiril a făcut mai multe declarații controversate. În septembrie 2022, acesta a declarat că soldații ruși care vor muri în război vor „fi spălați de toate păcatele”. Anterior, fața bisericească i-a încurajat pe ruși să meargă la război, după mobilizarea militară anunțată de Kremlin.

În luna octombrie, când Vladimir Putin a împlinit 70 de ani, patriarhul Kiril a îndemnat biserica și credincioșii să se roage timp de două zile pentru sănătatea președintelui rus.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

 

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

„Cine și de ce împiedică avansarea procesului de reglementare?“: Chișinăul răspunde acuzațiilor Tiraspolului

Chișinăul respinge acuzațiile liderului nerecunoscut de la Tiraspol, Vadim Krasnoselski, privind lipsa de progres în negocierile dintre cele două maluri ale Nistrului. Solicitat de NewsMaker, Biroul politici de reintegrare a precizat că autoritățile constituționale rămân deschise dialogului. Chișinăul acuză Tiraspolul, la rândul său, că recurge la „pretexte artificiale” care împiedică desfășurarea unor discuții constructive.

„Respingem cu fermitate aceste afirmații, care nu reflectă în niciun fel abordarea Republicii Moldova. Promovăm un proces de reintegrare transparent, orientat spre binele cetățenilor de pe întreg teritoriul țării, și rămânem consecvenți principiilor fundamentale care stau la baza procesului de reglementare. Suveranitatea și integritatea teritorială a Republicii Moldova, precum și respectarea drepturilor omului și a libertăților fundamentale, nu fac obiectul negocierilor. Totodată, constatăm cu regret că retorica și acțiunile promovate de Tiraspol sunt rupte de realitate și contextul regional actual nu contribuie la consolidarea unui dialog constructiv și indică o lipsă totală de deschidere față de avansarea procesului de reintegrare”, a precizat Biroul politici de reintegrare pentru NM.

În ceea ce privește următoarea rundă de lucru a reprezentanților politici, Chișinăul precizează că a manifestat „din nou disponibilitatea pentru dialog și a reiterat invitația de a desfășura reuniunea la Chișinău, conform principiului rotației, sau, alternativ, într-o altă localitate din stânga Nistrului, în afară de Tiraspol și Bender”.

Biroul menționează, în răspunsul pentru NM, că alegerea locației „nu reprezintă o ambiție în sine, ci un element practic al unui demers orientat spre identificarea nivelului real de deschidere pentru promovarea unor inițiative utile cetățenilor”. 

„Așteptăm reacția Tiraspolului, însă, deocamdată, semnalele transmise indică o lipsă de deschidere și de voință politică, precum și recurgerea la aceleași pretexte artificiale care împiedică desfășurarea unui dialog constructiv. Cât privește agenda discuțiilor, Chișinăul a propus abordarea etapelor de operaționalizare a Fondului de convergență, uniformizarea spațiului fiscal,  alte teme de actualitate. Astfel, se conturează un paradox: pe de o parte, suntem acuzați că nu prezentăm suficiente informații despre noile inițiative de reintegrare, iar pe de altă parte, constatăm lipsa disponibilității pentru discutarea acestora. În aceste condiții, este legitimă întrebarea cine și din ce motive împiedică avansarea procesului de reglementare”, a mai precizat Biroul.

Reamintim, liderul de facto al regiunii transnistrene, Vadim Krasnoselski, a declarat în cadrul unei întrevederi cu șefa interimară a Misiunii OSCE în Moldova, Izabela Hartmann, că procesul de negocieri dintre Chișinău și Tiraspol nu înregistrează niciun progres. Acesta a acuzat, totodată, din nou, autoritățile Republicii Moldova că ar ignora propunerile Tiraspolului.

Declarațiile au fost făcute pe 23 iulie, la o zi după ce vicepremierul pentru Reintegrare, Valeriu Chiveri, a anunțat că Chișinăul a invitat Tiraspolul la o nouă rundă de negocieri în formatul „1+1”, care urma să aibă loc în capitală. Oficialul de la Chișinău a precizat atunci că reprezentantul politic al Tiraspolului, Vitalii Ignatiev, a refuzat invitația, invocând motive de securitate. Chiveri a calificat aceste argumente drept „false”.

Tot pe 22 iulie, vicepremierul a precizat că autoritățile constituționale au reiterat invitația pentru organizarea reuniunii în formatul „1+1” la Chișinău. Ca alternativă, Chișinăul a propus desfășurarea discuțiilor într-una dintre localitățile din stânga Nistrului, precum Rîbnița, Dubăsari sau Grigoriopol.

Reamintim, în acest an, au avut loc două reuniuni în formatul „1+1”, în februarie și aprilie. Ambele s-au desfășurat la sediul Misiunii OSCE din Tiraspol.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: