PCCOCS

Doi contabili vizați în dosarul „frauda bancară” vor compărea pe banca acuzațiilor

Procuratura pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale (PCCOCS) a finalizat urmărirea penală și a trimis în judecată dosarul în privința a două persoane vizate în dosarul „frauda bancară”. Acestea sunt învinuite de spălarea a peste 13 miliarde de lei, informează reprezentanții instituției pe 2 iulie.

Procurorii PCCOCS îi învinuiesc de faptul că în perioada anilor 2011-2014, activând în calitate de contabili, au participat la atribuirea aspectului legal al tranzacțiilor de sustragere a mijloacelor bănești, care au avut la bază obținerea a peste 40 de credite bancare neperformante. Creditele au fost contractate pentru șapte companii, de la Banca de Economii, Banca Socială și Unibank.

Creditele au fost acordate prin ignorarea criteriilor stabilite și prin derogarea totală de la procedurile și politicile băncilor comerciale și ale Băncii Naționale a Moldovei, inclusiv prin influențarea de către conducătorii grupului criminal a factorilor de decizie din băncile menționate.

Potrivit materialelor dosarului, „banii au fost însușiți de membrii grupului criminal condus de Ilan Șor, ca parte a organizației criminale conduse de Vladimir Plahotniuc”. Mijloacele bănești obținute erau transferate către companii nerezidente, cu destinația: plăți pentru materiale de construcție, echipamente digitale, vestimentație de brand sau mobilier. Scopul urmărit era camuflarea tranzacțiilor financiare.

Inculpații sunt un bărbat și o femeie, cu vârste cuprinse între 35-45 ani. Aceștia sunt din Chișinău și au studii financiar-bancare. Potrivit legii, ei riscă de la 5 la 10 ani de închisoare.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Medic in spital

Spitalele din Moldova vor fi reorganizate. Ministrul Sănătății, despre noua reformă: „Niciunul nu va fi închis”

Ministerul Sănătății lucrează la un proiect de reorganizare a rețelei spitalicești din Republica Moldova, care urmează să fie pus în dezbatere publică până la sfârșitul verii. Ministrul Sănătății, Emil Ceban, a declarat în ediția din 22 iunie a emisiunii „La 360 de grade” de la Radio Moldova că reforma prevede clasificarea spitalelor în trei niveluri și că niciun spital nu va fi închis.

Potrivit ministrului, reforma prevede trei niveluri de spitale: două spitale regionale la Bălți și Cahul, 11 spitale subregionale în raioanele care dețin unități de primiri urgențe și centre AVC, și restul spitalelor care vor fi clasificate drept spitale locale.

„Și propunem să avem management comun între spitalele regionale, cu cele subregionale și cu cele locale”, a declarat Emil Ceban.

Ministrul a subliniat că niciun spital nu va fi închis, iar singurele schimbări vor viza structura administrativă și de management.

„La modul practic, niciun spital nu va fi închis. Pur și simplu, unele spitale, poate din suburbiile Chișinăului, o să fie atribuite sub conducerea altor spitale. Secțiile consultative nu o să fie niciuna închisă”, a precizat Ceban.

Potrivit acestuia, managementul comun va permite coordonarea între spitale, astfel încât pacienții operați la un spital regional să poată fi reabilitați mai aproape de casă, la spitalele locale din raion.

„Iată, aceste spitale o să fie subregionale și restul spitalelor o să fie spitale locale. La cele locale o să ne axăm pe chirurgii de o zi, terapii de zi, pe geriatrii, pe reabilitare, pe paliații. Și în unele spitale o să discutăm cu sănătate mentală, boli infecțioase, sunt servicii care foarte bine sunt puse și atunci ele pot fi nu doar în spitalul subregional, dar și într-un spital local”, a explicat ministrul.

Amintim că, la sfârșitul anului 2022, Parlamentul a aprobat în lectură finală proiectul de lege privind trecerea spitalelor raionale din gestiunea autorităților publice locale în subordinea Ministerului Sănătății. Statul a alocat 150 de milioane de lei pentru această reformă. Din varianta inițială a proiectului au fost excluse prevederile privind trecerea proprietăților spitalelor raionale în gestiunea Ministerului Sănătății, terenurile și clădirile rămânând la balanța consiliilor raionale, conform acordului dintre deputați și aleșii locali, stabilit în cadrul consultărilor publice.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: