Facebook/Dorin Recean

Dorin Recean se va întâlni cu agricultorii săptămâna viitoare

Premierul Dorin Recean îi va invita la o discuție pe reprezentanții agriculturii marți, 20 august, a anunțat oficialul pe pagina de Facebook a Executivului. Prim-ministrul a declarat că Guvernul urmărește cu atenție situația din sectorul agricol, în timp ce Ministerul Agriculturii și Industriei Alimentare verifică și colectează informațiile primite de la agricultori. 

Guvernul și agricultorii au misiunea de a-i sprijini pe cei mai afectați de secetă, având în vedere resursele bugetare disponibile, a afirmat Dorin Recean.

Deși dorim să acordăm sprijin, trebuie să ne adaptăm la bugetul existent. Doar o abordare prudentă poate genera soluții reale pentru agricultori”, se menționează în mesajul premierului.

Mai mult, premierul a subliniat că Guvernul a continuat să sprijine agricultorii și să implementeze măsuri de compensare a pierderilor, la fel ca în anii precedenți. La rectificarea bugetară din iulie 2024, s-au alocat suplimentar 100 de milioane de lei fondului de subvenționare.

****

Amintim că pe 13 august, fermierii din sudul țării, afectați de secetă, prin intermediul Asociației „Forța Fermierilor”, au solicitat o întrevedere cu președintele țării, Maia Sandu, și cu președintele Parlamentului, Igor Grosu, în decurs de zece zile, pentru a discuta despre necesitatea aplicării unui plan de acțiuni menit să salveze sectorul agricol.

Pe 14 august, Blocul „Împreună” a cerut declararea stării de urgență în agricultură, pentru a permite înghețarea datoriilor fermierilor afectați de secetă timp de un an și pentru a solicita sprijin financiar de la partenerii externi, în vederea stabilizării situației. Totodată, au solicitat și demisia imediată a ministerului Agriculturii.

Într-o reacție pentru NewsMaker secretarul de stat al ministerului Agriculturii, Vasile Șarban a declarat că nu există premise pentru declararea stării de urgență în agricultură subliniind că legislația Republicii Moldova permite amânarea plăților și datoriilor către creditori și fără o astfel de măsură. Referitor la demitere, Șarban a afirmat că „de la demiterea unui ministru și numirea altuia, condițiile climaterice, situația financiară și abordarea în agricultură nu se va schimba”.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

(VIDEO) Primarii din Moldova speră la banii UE/Cebotari, plângere împotriva SIS/A 2-a șansă pentru Furtună?

Cele mai importante știri din Moldova și din lume în noua ediție NewsMaker!
Subiectele ediției:
— PDMM, temporar exclus din lista partidelor care pot participa la alegeri
— Vizita la Bruxelles: primarii explorează modele europene
— CEC a fost obligat să reexamineze cererea partiduluI Victoriei Furtună
— Soldații ucraineni au sărbătorit Ziua Independenței pe un poligon de antrenament din Marea Britanie
— Percheziții în raionul Nisporeni. Arsenal de arme descoperit de poliție
— Moldova va avea primul parc de inovații digitale în agricultură
— Socialiștii, nemulțumiți de numărul secțiilor de vot
— Chișinăul reacționează la parada planificată de Tiraspol
— Ministra Justiției: este necesară crearea poliției judecătorești
— Nemerenco, despre cazurile de COVID-19: populația nu poate face teste
— Ce a pregătit Guvernul pentru Ziua Independenței?
— Nivel sporit de securitate de Ziua Independenței Republicii Moldova
— Un potențial candidat la alegeri, respins, iar un partid – înregistrat
— Decizie irevocabilă! Partidele afiliate luI Șor rămân limitate în activitate
Abonați-vă la NewsMaker – cele mai actuale știri fără cenzură.
Nu uitați să apăsați pe clopoțel pentru a nu rata noile ediții: zilnic, la 15:00 și 19:00, de luni până vineri.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: