Colaj NM

Dosarul mitei de $400.000: doar unul din cei doi polițiști reținuți rămân în arest, alături de procuror. Reacția MAI

Procurorul Cristin Ghemu și ofițerul Inspectoratului Național de Investigații (INI) Andrei Ciobanu au fost plasați în arest preventiv pentru o perioadă de 30 de zile. Ofițerul INI, Valeriu Ceban, a fost eliberat sub control judiciar. Decizia a fost luată pe 2 aprilie de Judecătoria Ciocana. Menționăm că aceștia au fost reținuți în dosarul mitei de 400.000 de dolari. Precizăm că, în fața judecătoriei, în timpul ședinței, mai multe persoane care s-au prezentat drept ofițeri au venit, potrivit lor, pentru a-și susține colegii polițiști. Între timp, Ministerul Afacerilor Interne a venit cu o reacție la prezența acestora, totodată a declarat că „mizează pe clarificarea deplină a dosarului în cauză și pe elucidarea tuturor circumstanțelor”.

Pe 2 aprilie, la Judecătoria Ciocana, unde se cerea arest preventiv, mai multe persoane care s-au prezentat drept ofițeri au venit la judecătorie, menționând că sunt acolo pentru a-și susține colegii. Acestea au încercat să intre în instanță, însă le-a fost refuzat accesul. Persoanele au refuzat să facă declarații presei și să confirme sau să infirme informațiile potrivit cărora toți angajații Direcției pentru combaterea criminalității organizate ar fi depus cereri de demisie după reținerile din acest dosar.

Ulterior, în fața judecătorilor au fost aduși ofițerii INI reținuți, Andrei Ciobanu și Valeriu Ceban. Ambii au refuzat să facă declarații pentru presă.

Avocata Vera Ursu, care îl reprezintă pe Andrei Ciobanu, a declarat că nici ei, nici clientului său nu le este clară învinuirea adusă. „Clientul meu pledează nevinovat. (…) Considerăm că este nejustificată solicitarea acuzatorului de stat în vederea aplicării unei măsuri preventive de libertate”, a adăugat ea.

Avocatul lui Valeriu Ceban a declarat că nu există „nici bănuială rezonabilă, nici probe” pentru reținerea clientului său.

Judecătoria Ciocana a decis eliberarea provizorie sub control judiciar pentru 30 de zile a lui Valeriu Ceban, cu obligația de a nu părăsi localitatea de domiciliu, municipiul Chișinău. În privința lui Andrei Ciobanu s-a decis arestarea preventivă pentru 30 de zile, acesta urmând să fie deținut în izolatorul CNA. În privința procurorului Cristin Ghemu s-a decis, de asemenea, arestarea preventivă pentru 30 de zile, acesta urmând să fie deținut în izolatorul CNA.

Reacția MAI

Ministerul Afacerilor Interne a declarat că „tratează cu maximă responsabilitate orice situație care vizează structurile sale”.

„În contextul prezenței unor angajați ai INI la instanța de judecată, precizăm că, în afara programului de serviciu, fiecare cetățean are dreptul să fie prezent în spații publice, cu respectarea legii și a ordinii publice. În același timp, cunoaștem că există o formă de nemulțumire în rândul unor angajați, iar această stare trebuie tratată cu seriozitate, echilibru și respect față de oamenii din sistem. Pentru o bună înțelegere a situației, conducerea INI și a IGP a avut discuții cu colectivul INI, evidențiind necesitatea păstrării echilibrului instituțional și a clarificării tuturor circumstanțelor exclusiv prin raportare la adevăr și la probe. În același timp, au fost purtate discuții pentru menținerea activității în regim normal, asigurarea continuității misiunilor instituționale și evitarea oricăror acțiuni care ar putea afecta funcționarea structurilor operative”, a declarat MAI.

În același timp, ministerul a spus că „mizează pe clarificarea deplină a dosarului în cauză și pe elucidarea tuturor circumstanțelor prin proceduri legale, corecte și bazate pe probe”.

Detalii despre caz

Pe 29 martie, Procuratura Anticorupție a anunțat reținerea, pentru 72 de ore, a unei persoane care ar fi pretins 400 000 de dolari pentru a obține o decizie favorabilă într-un dosar penal. Persoana reținută ar fi susținut că are influență asupra unor angajați din instituțiile de drept.

Pe 31 martie, Procuratura Generală a anunțat reținerea, în acest caz, pentru 72 de ore, a unui procuror și a trei angajați ai poliției, pentru complicitate la corupere pasivă. Procurorul, împreună cu prima persoană reținută și cu cei trei polițiști, ar fi cerut 400 000 de dolari. Banii ar fi fost pentru toți cei implicați și pentru alți angajați din instituțiile de drept, pentru a adopta decizii favorabile într-o cauză penală de spălare de bani. În timpul documentării cazului, o parte din suma cerută a fost transmisă sub controlul anchetatorilor.

Pe 1 aprilie, Procuratura Anticorupție a anunțat că prima persoană reținută a fost arestată pentru 30 de zile, iar doi dintre polițiștii reținuți au fost eliberați. Conform instituției, pe 1 aprilie, în izolatorul CNA se aflau patru persoane, printre care procurorul și persoana reținută pe 29 martie. De asemenea, în izolator se mai aflau doi polițiști, reținuți pentru 72 de ore.

Tot pe 1 aprilie, în spațiul public a apărut informația că toți angajații Direcției pentru combaterea criminalității organizate din cadrul Inspectoratului Național de Investigații au depus cereri de demisie, în semn de protest față de reținerea polițiștilor, angajați ai Inspectoratului, pe motiv că acțiunea ar fi fost făcută fără probe. Ministerul Afacerilor Interne a confirmat pentru NewsMaker că în cadrul Inspectoratului „există o formă de nemulțumire a angajaților, care trebuie tratată cu seriozitate și respect față de oamenii din sistem”, fără a confirma demisiile. Redacția NM a solicitat comentarii de la ministra de Interne, conducerea IGP și INI, însă nu a primit răspuns. Președintele Parlamentului și liderul PAS, Igor Grosu, a spus că „un lucru poate să-l comunice”, și anume că „instituțiile își fac treaba”. „Atunci când cineva încearcă să estorcheze bani, va intra în atenția instituțiilor de drept”, a adăugat el. „Eu nu cred că este un protest”, a mai spus Grosu, în contextul informațiilor din spațiul public.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

parlament.md

Costiuc, acuzat de informații false în cazul „Vibropribor”. Agenția Proprietății Publice amenință cu judecata

Agenția Proprietății Publice (APP) respinge acuzațiile lansate de liderul Partidului „Democrația Acasă”, Vasile Costiuc, în legătură cu litigiul privind SRL „Vibropribor”, pe care le califică drept false. Instituția susține că apelul în dosar a fost depus în termenul prevăzut de lege, iar instanța de apel i-a dat câștig de cauză. Totodată, APP îi solicită lui Costiuc să dezmintă public declarațiile și anunță că își rezervă dreptul de a utiliza „toate mijloacele legale” pentru apărarea reputației instituției, a funcționarilor și a intereselor statului.

Ce a declarat Costiuc

Reacția APP vine după ce, pe 18 iunie, Vasile Costiuc a publicat pe paginile sale de pe rețelele sociale, redistribuit și pe cele ale Partidului „Democrația Acasă”, un videoclip în care a acuzat Agenția Proprietății Publice că ar fi contestat cu întârziere hotărârea Judecătoriei Chișinău din 28 iulie 2022 în litigiul cu SRL „Vibropribor”.

Potrivit acestuia, apelul ar fi fost depus după expirarea termenului legal, ceea ce, în opinia sa, ar putea favoriza privatizarea unor terenuri aflate în proprietatea statului la un preț mult sub valoarea de piață.

Costiuc susține că terenul, amplasat în apropierea bulevardului Gagarin din Chișinău, ar valora aproximativ un miliard de lei și a acuzat conducerea APP, inclusiv reprezentanți ai Direcției juridice, că ar acționa în detrimentul intereselor statului.

La sfârșitul video-ului, parlamentarul a îndemnat cetățenii să iasă în stradă, or aceasta este, consideră Costiuc, „unica cale de a-i opri”.

„Felicitări. Ați salvat parcursul european, acum sunteți buni de plată. O să plătiți și o să plângeți, dar șmecherii o să facă ruble, cum au făcut și pe timpul lui Plahotniuc. V-am dat documente. Nu vorbesc de la mine. Documente. Vă arăt încă o dată cum se fură cinci hectare în centrul capitalei. (…) Cinci hectare în centrul capitalei cu bănuți, la preț normativ. Dar voi plătiți taxe și impozite de voi ia dracul, pentru că trebuie să-i săturăm pe ăștia galbeni, așa-i? (…) Unica cale de a-i opri este să ieșim în stradă. Când sunteți gata, dați-mi de știre”, a declarat Costiuc în videoclip, în timp ce prezenta pe o hartă amplasarea terenului.

Ce spune APP

Agenția Proprietății Publice a emis un comunicat, pe 19 iunie, în care respinge „informațiile false” lansate de Costiuc.

APP precizează că, potrivit Deciziei Curții de Apel Centru din 18 martie 2025, instanța a constatat că apelul APP împotriva hotărârii Judecătoriei Chișinău din 28 iulie 2022 a fost depus „în interiorul termenului legal”. Instanța a reținut, de asemenea, că motivarea apelului a fost depusă cu respectarea termenelor prevăzute de lege.

„Curtea de Apel Centru a admis apelul APP, a casat hotărârea primei instanțe și a confirmat temeinicia argumentelor instituției. Instanța a constatat că terenurile vizate se aflau într-o procedură nefinalizată de delimitare și formare cadastrală, iar obligația de vânzare privea bunuri care nu erau încă individualizate și înregistrate conform legii. Prin urmare, APP a acționat în termen legal, a susținut poziția statului în instanță și a obținut câștig de cauză în instanța de apel. Mai mult, decizia are o miză care depășește acest litigiu, ea a prevenit obligarea statului la vânzarea unor terenuri în condiții premature și în baza unor pretenții raportate la prețul normativ, păstrând posibilitatea ca patrimoniul public să fie valorificat legal, corect și în acord cu interesul general”, transmite Agenția.

Agenția califică drept „grav atunci când informații contrazise de acte judecătorești sunt promovate în declarații publice de o persoană cu funcție electivă, perceput de cetățeni ca reper de credibilitate publică”. Potrivit APP, „declarațiile bazate pe fals pot alimenta dezinformarea și pot afecta nejustificat încrederea în instituțiile statului”.

APP își solicită deputatului Vasile Costiuc, în acest context, să dezmintă public „informațiilor false”. Agenția mai anunță că își rezervă dreptul de a utiliza „toate mijloacele legale disponibile pentru apărarea reputației instituției, a funcționarilor și a intereselor statului”.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: