railway.md

Elevii și studenții din Republica Moldova care învață în România vor circula gratuit cu trenul în perioada 10-12 iulie

În perioada 10-12 iulie, elevii și studenți din Republica Moldova care învață în România vor circula gratuit cu trenul. O decizie în acest sens a fost luată de autoritățile române, în urma unui demers expediat de Federația Tinerilor Români de Pretutindeni (FTRP).

„Am motivat necesitatea gratuității la serviciile de transport feroviar în perioada 10-12 iulie prin faptul că această măsură va spori mobilitatea elevilor și studenților basarabeni și îi vor motiva să iasă la vot pentru a decide viitorul Republicii Moldova cel puțin pentru următorii 4 ani. Mulțumim reprezentanților Departamentului pentru Relația cu Republica Moldova pentru răspunsul pozitiv în susținerea demersului nostru”, se arată într-un mesaj al FTRP.

Menționăm că pentru alegerile parlamentare anticipate din 11 iulie vor fi constituite 150 secții de votare în afara țării. Decizia a fost luată de membrii Comisiei Electorale Centrale pe 23 iunie, în urma unei ședințe extraordinare, care a durat doar câteva minute.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Facebook/Maia Sandu

(DOC) „Ordinul Republicii” pentru Nicolae Timofti, Ala Nemerenco și Oazu Nantoi: 118 persoane, decorate de Maia Sandu

Aproape 120 de persoane s-au ales cu distincții de stat. Un decret în acest sens a fost semnat de președinta Maia Sandu pe 10 octombrie. Oazu Nantoi, Ala Nemerenco și Nicolae Timofti au fost distinși cu „Ordinul Republicii”. Potrivit decretului, alte personalități s-au ales cu „Ordinul Onoarei”, medalia „Meritul Civic”, medalia „Nicolae Testemițanu”, titlul onorific „Artist al Poporului”, titlul onorific „Maestru în Artă”, titlul onorific „Om Emerit”, dar și titlul onorific „Meșter-Faur”.

Pe 10 octombrie, instituția prezidențială a anunțat că președinta Maia Sandu a semnat un decret pentru conferirea distincțiilor de stat unor cetățeni „care s-au remarcat prin activitatea de excepție în diverse domenii precum cultură, sport, educație, administrație publică, medicină, economie și știință”.

„Distincțiile au fost acordate în semn de înaltă apreciere pentru meritele deosebite față de statul și poporul Republicii Moldova, pentru munca îndelungată și prodigioasă, profesionalismul și dedicația exemplară în exercitarea atribuțiilor, precum și pentru contribuția la dezvoltarea societății și promovarea valorilor naționale”, au comunicat reprezentanții Președinției.

Cu „Ordinul Republicii” au fost decorate patru persoane:

  • Ion Luca, vinificator;
  • Oazu Nantoi, deputat PAS;
  • Ala Nemerenco, ministra sănătății;
  • Nicolae Timofti, ex-președinte al Republicii Moldova. 

Cu „Ordinul Onoarei” au fost decorate 18 persoane, printre care: Ion Basoc – sportiv (judo); Mihail Malear – sportiv (judo, sambo); Adil Osmanov – sportiv (judo); Antonio Conflitti – președintele Federației de Haltere din Republica Moldova; Andrei Golban – președintele Federației de Judo din Republica Moldova; Sergiu Gurduza – consul general al Republicii Moldova în orașul Istanbul; Dmitri Lecrațev – președintele Congresului Național al Ucrainenilor din Republica Moldova; Radu Melnic – director al Colegiului Universității Tehnice a Moldovei.

Cu medalia „Meritul Civic” au fost decorate 44 de persoane, prrintre care: Ruslan Baltaga – directorul Institutului Oncologic; Mariana Barladean – directoarea Centrului de Excelență în Energetică și Electronică; Daniel Cociu – sportivă (canoe); Anna Dulce – sportivă (tir); Dorin Marin – director al Liceului Teoretic „Constantin Spătaru” din orașul Leova; Iurie Melinte – director al Liceului Teoretic „B. P. Hasdeu” din orașul Drochia; Valentina Olaru – secretară de stat la Ministerul Educației și Cercetării; Maria Olărașu – sportivă (canoe). 

Cu medalia „Nicolae Testemițanu” au fost decorate 12 persoane: medici și felceri. 

Cu titlul onorific „Artist al Poporului” au fost decorate trei persoane: un pictor-șef la un teatru, o conferențiară universitară și o profesoară universitară. 

Cu titlul onorific „Maestru în Artă” au fost decorate 15 persoane. 

Cu titlul onorific „Om Emerit” au fost decorate 20 de persoane, printre care: Andrei Mardari – fotoreporter. 

Cu titlul onorific „Meșter-Faur” au fost decorate două persoane: un sculptor și un lutier. 

Decretul a fost semnat pe 10 octombrie.

NewsMaker by Mihaela Conovali

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: