Facebook/SA Energocom

Energocom a asigurat necesarul de energie electrică pentru 2 ianuarie. Va fi cumpărată electricitate inclusiv din Ucraina

Necesarul de energie electrică pentru Republica Moldova pentru data de 2 ianaurie a fost asigurat. Anunțul a fost făcut într-un comunicat de către compania de stat Energocom.

Întrucât capacitatea comercială alocată la hotarul România-Republica Moldova este limitată la 315 MW bandă (24 de ore din 24) din 650-800 MW necesari, o parte din energia electrică contractată este rezervată la licitațiile intrazilnice din capacitățile care nu sunt utilizate la celelalte hotare ale României cu statele vecine. Pentru acest lucru, echipa Energocom lucrează non-stop chiar și în zilele libere sau de sărbătoare. Astfel, am reușit să rezervăm capacitatea necesară pentru data de 2 ianuarie. La contractele anunțate pe 31 decembrie, suplimentar vom achiziționa energie electrică din Ucraina, de la Energoatom, pentru orele de noapte, atunci când colegiii noștri au surplus de energie și o pot exporta”, se transmis Energocom.

Precizăm că, începând cu 1 ianuarie 2025, ora 08:00 (ora Moscovei), în pofida angajamentelor contractuale, concernul rusesc Gazprom a oprit livrările de gaz către Moldovagaz, care erau direcționate în totalitate în regiunea transnistreană. Compania a invocat neachitarea unei pretinse datorii care nu a fost confirmată în urma efectuării unui audit internațional.

Din volumele de gaze naturale rusești erau acoperite necesitățile de consum ale locuitorilor regiunii transnistrene, iar la MGRES era produsă energie electrică pentru ambele maluri ale Nistrului.

Ca urmare a încetării livrărilor de gaze rusești, deficitul la nivel de sistem electroenergetic va fi de circa 600 MW pentru malul drept. Acoperirea volumului necesar se va face, în special, prin procurări de pe bursa de energie electrică din România administrată de către OPCOM sau în baza contractelor în vigoare dintre Energocom cu producătorii și furnizorii de energie electrică din regiune.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

22 de pompieri din Moldova au plecat în Grecia: vor lupta cu incendiile, alături de colegi din România și alte țări europene

Un contingent format din 22 de pompieri moldoveni, cu 6 autospeciale, a plecat astăzi, 14 iulie, spre Grecia, într-o nouă misiune internațională de sprijin pentru autoritățile elene, care se confruntă cu incendii de vegetație. Aceștia vor interveni, timp de două săptămâni, în orașul Patras, alături de echipe din România, Franța, Cehia și Austria. Poliția de Frontieră confirmă că echipamentele și personalul au trecut deja vama.

Misiunea are loc în cadrul Programului european de pre-poziționare a echipelor specializate și va dura timp de o lună. Echipele se vor schimba o dată la două săptămâni, anunță Ministerul de Interne. 

„Astăzi este mai mult decât o zi în care însoțim o echipă într-o misiune internațională. Este o zi în care Moldova trimite curajul și priceperea acolo unde este mare nevoie de ele. Grecia trece prin momente dificile, incendiile de vegetație, alimentate de schimbările climatice, pun în pericol vieți, gospodării și păduri întregi. Într-un astfel de moment, Moldova spune prezent alături de ceilalți parteneri europeni care s-au aflat în ajutorul solicitat de Grecia,” a declarat ministra Afacerilor Interne, Daniella Misail-Nichitin.

„De fiecare dată, salvatorii noștri au demonstrat că sunt profesioniști bine pregătiți și gata să intervină atunci când este nevoie. Sunt convins că această misiune va consolida și mai mult capacitățile Serviciului pentru Situații de Urgență din țara noastră”, a scris președintele Parlamentului, Igor Grosu, pe rețele.

Aceasta este a cincea misiune internațională de intervenție pentru Republica Moldova și a doua desfășurată în cadrul Mecanismului European de Protecție Civilă. În 2024, pompierii noștri au intervenit în 8 incendii de proporții pe teritoriul Greciei și au salvat 3 vieți. Implicarea lor a fost apreciată de autoritățile locale și comunitățile afectate.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: