„Este un eșec al echipei PAS de la Hîncești”. Maia Sandu a comentat, în premieră, moartea Ludmilei Vartic

Moartea Ludmilei Vartic este calificată drept „un eșec al echipei PAS de la Hîncești”, al comunității locale și al administrației spitalului, care nu a raportat tentativa de suicid din noiembrie 2025. Declarațiile au fost făcute de președinta Maia Sandu după ședința Consiliului Național de Securitate din 23 martie. Șefa statului a îndemnat femeile care se confruntă cu violența domestică să ceară ajutor și a transmis un mesaj societății să nu speculeze și să nu discrediteze ancheta în curs.

„Este un eșec al echipei PAS de la Hîncești, pentru că îmi vine greu să cred că nimeni din echipă nu a știut despre situație. Este un eșec al comunității de la Hîncești — al cunoscuților, oamenilor de la locul de muncă, prietenilor. Faptul că nimeni din această comunitate nu a văzut… cel mai probabil este că nu a vrut să vadă”, a declarat Sandu.

Referitor la spital, președinta a subliniat că legea trebuie respectată indiferent de circumstanțe: „Când administrația spitalului nu a raportat prima tentativă de suicid, chiar dacă acum spune că a făcut acest lucru la solicitarea Ludmilei pentru a nu-i dăuna la locul de muncă — oricum legea este lege și ea trebuie respectată.”

Maia Sandu: Nu există niciun interes de a mușamaliza cazul

Președinta a respins speculațiile privind o eventuală mușamalizare a cazului, subliniind că nu contează că suspectul a fost membru al partidului de guvernare.

„Nu există niciun interes, cel puțin la nivel național, de a mușamaliza cazul. Nu contează că suspectul a fost parte a partidului de la guvernare. Noi cu toții vrem ca să se facă lumina și ca să se facă dreptate și o să insistăm pe acest lucru”, a declarat Sandu.

Totodată, președinta a atras atenția că persoanele care dețin informații reale despre caz nu colaborează cu ancheta, în timp ce cei care au scris pe rețelele sociale nu au informații din prima sursă.

„Din informațiile pe care le am eu, nu prea există doritori să povestească. Cei care au scris pe Facebook, când au fost contactați de organele de anchetă, au spus că nu au informații din prima sursă. Iar cei care ar trebui să aibă informații din prima sursă — e foarte important să colaboreze cu ancheta și să se facă lumina. Cei care nu au aceste informații și nu au avut niciodată nicio treabă cu acest caz să nu speculeze, pentru că nu ajută nici ancheta și nu ajută nici familia Ludmilei. Toate aceste informații false creează impedimente. Vă rog să fim serioși, pentru că nicăieri în lume nu se anchetează un asemenea caz în două zile sau în două săptămâni”, a declarat Sandu.

Mesaj către femeile aflate în pericol

Sandu a îndemnat femeile care se confruntă cu violența domestică să ceară ajutor, inclusiv de la organizații neguvernamentale dacă nu au încredere în instituțiile locale sau naționale.

„Dacă nu aveți încredere în instituțiile locale, adresați-vă instituțiilor naționale. Dacă nu aveți încredere în stat, adresați-vă organizațiilor neguvernamentale. Intrați pe site-ul Agenției Naționale pentru Prevenirea și Combaterea Violenței și acolo o să vedeți numerele de telefon. În toată țara asta o să se găsească un om de treabă care să vrea să vă ajute. Să avem grijă să nu i se întâmple altei femei ce i s-a întâmplat Ludmilei. Să vorbim, să fim atenți și să le încurajăm și să le ajutăm pe cele care au nevoie de ajutor astăzi”, a declarat Sandu.

***

Ludmila Vartic, fostă educatoare la grădinița „Andrieș” din Hîncești și mamă a două fetițe, a decedat pe 3 martie după ce ar fi căzut de la etajul 11 al unui bloc din capitală. Mai multe ONG-uri și activiști au calificat cazul drept femicid, susținând că soțul acesteia, Dumitru Vartic, ar fi exercitat abuzuri asupra femeii timp de mai mulți ani. Dumitru Vartic a respins de mai multe ori acuzațiile din spațiul public, iar pe 17 martie a depus o plângere la Inspectoratul de Poliție Hîncești.

Pe marginea cazului a fost inițiat un dosar pentru violență în familie soldată cu determinare la suicid, în care Dumitru Vartic are statut de bănuit. Până acum, în cadrul cauzei penale au fost audiați peste 30 de martori, printre care foști colegi și prieteni ai victimei.

Recent, prin ordinul procurorului general, cauza penală a fost retrasă din gestiunea Procuraturii Hîncești și transmisă pentru examinare la Chișinău.

Pe 9 martie, pe fondul reacțiilor publice, Dumitru Vartic și-a dat demisia din funcția de vicepreședinte al raionului Hîncești. De asemenea, Partidul Acțiune și Solidaritate l-a exclus din rândurile sale.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Drapelul Moldovei, din nou pe uniformele militarilor care fac parte din misiunea de pace pe Nistru

Militarii moldoveni din contingentul Forțelor Mixte de Menținere a Păcii au început să poarte drapelul Republicii Moldova la braț în posturile militare din Zona de Securitate, începând cu 22 martie. Schimbarea vine la o săptămână după ce mai multe organizații ale veteranilor războiului din 1992 au solicitat oficial autorităților de la Chișinău restabilirea dreptului militarilor moldoveni de a purta însemnele statului pe uniformă în perimetrul Zonei de Securitate. Comandantul contingentului militar moldovean din cadrul Comisiei Unificate de Control a confirmat pentru redacția Zonei de Securitate autenticitatea informației, fără a oferi detalii suplimentare despre decizia adoptată sau cadrul în care aceasta a fost luată.

Potrivit veteranilor care au semnat adresarea, situația anterioară crea o „discrepanță gravă și umilitoare” — militarii moldoveni nu își puteau afișa simbolurile naționale nici măcar pe teritoriul propriei țări, în timp ce militarii Federației Ruse aveau dreptul să poarte însemne naționale pe uniformă. Aceasta se datora unei decizii adoptate în 1993 în cadrul Comisiei Unificate de Control, care obliga militarii moldoveni să utilizeze exclusiv însemnele neutre „MS” — Forțele de Menținere a Păcii.

Informația a fost trimisă redacției duminică, 22 martie, însoțită de mai multe fotografii din teren în care apar militari moldoveni cu însemnele naționale pe uniformă.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: