FLYONE anunță noi destinații de zbor și deschiderea rezervărilor pentru vară!

Compania aeriană FLYONE vine cu noutăți mari, continuând să-și extindă rețeaua internațională de zboruri. Astfel, începând cu primăvara anului 2025, pasagerii vor avea posibilitatea de a călători din Chișinău direct către încă 4 destinații noi.

Prima lansare este Bremen, Germania. Startul zborurilor va fi la data de 17 aprilie 2025, fiind o bună oportunitate pentru cei interesați de afaceri, dar și pentru turiști. Sezonul de vară va începe cu o destinație deosebită- Alicante, Spania. 7 iunie 2025 este ziua în care pasagerii vor putea descoperi plajele spectaculoase, gastronomia și bucuria de a se odihni într-un oraș cu istorie bogată.

La doar 10 zile diferență, la data de 17 iunie 2025, FLYONE va conecta Moldova cu Danemarca. Copenhaga este doar la un zbor distanță de Chișinău cu această lansare, fiind îndeplinită dorința pasagerilor de a putea călători mai simplu și rapid.
Lyon, Franța– destinația care se va adăuga la rețeaua de zboruri începând cu data de 19 iunie 2025. Este un oraș care îmbină cu succes tradiția cu modernitatea, oferind experiențe unice pentru toți vizitatorii.

Directorul General FLYONE, Mircea Maleca, a declarat: «După cum bine știm, avem o comunitate foarte mare de oameni în diasporă, iar deciziile noastre de a lansa zboruri spre anumite destinații sunt tocmai pentru a le oferi pasagerilor din Moldova posibilitatea de a reveni acasă. Ne dorim să putem oferi cât mai multe curse directe, care vor conecta destinații exotice, culturale, de business și pentru toate necesitățile.»
Pe lângă extinderea rețelei de zboruri, FLYONE anunță și deschiderea rezervărilor pentru sezonul iarnă — primăvară — vară.

Astfel, pasagerii vor avea la dispoziție o serie de destinații populare și în sezonul rece:

  •  Chișinău — Manchester: de la 19 EUR
  •  Chișinău – Praga: de la 75 EUR
  •  Chișinău – Larnaca: de la 95 EUR
  •  Chișinău – Nisa: de la 95 EUR
  •  Chișinău – Dublin: de la 65 EUR
  •  Chișinău – Luton: de la 35 EUR
  •  Chișinău – Stansted: de la 35 EUR

Pasagerii sunt îndemnați să rezerve biletele din timp, pentru a beneficia de prețuri avantajoase.
O dată cu plasarea orarului, costul uni bilet este unul de start, iar locurile sunt limitate.
Pentru a cumpără bilete, accesați pagina oficială www.flyone.eu sau aplicația mobilă FLYONE și bucurați-vă de un zbor liniștit.

Despre FLYONE
FLYONE (www.flyone.eu) s-a lansat în 2016 și a reușit să devină cea mai mare companie aeriană din Moldova. În anul 2022, compania a devenit membru al Asociației Internaționale a Transporturilor Aeriene (IATA). În decembrie 2022, FLYONE Airlines SRL a primit certificatul de operator aerian, oferit de către Autoritatea Aeronautică Civilă Română (AACR) și licența- emisă de Ministerul Transporturilor și Infrastructurii. Pe parcursul aceluiași an, a reușit să transporte peste 1 milion de pasageri și să lanseze 6 destinații noi.

În anul 2023 a reînnoit certificarea IOSA, cel mai înalt standard de siguranță în managementul operațional. La fel, în anul 2023, în premieră pentru o companie aeriană din Moldova, FLYONE a ajuns la un număr record de 2 milioane de pasageri, a lansat 14 rute noi și a extins flota cu încă trei aeronave.

La moment compania operează zboruri către 60 destinații.
35 de curse regulate și charter din Chișinău spre: Praga, Dubai, Veneția, Bologna, Roma, Milano, Valencia, Berlin, Tbilisi, Madrid, Munchen, Larnaca, Frankfurt, Tel Aviv, Luton, Stansted, Parma, Verona, Dublin, Lisabona, Paris, Istanbul, Erevan, Bruxelles, Dusseldorf, Nisa, Amsterdam, Barcelona, Tirana, Tunisia Antalya, Heraklion, Sharm El-Sheikh, Tivat și Hurghada.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Le Temps

Explozie într-un bar dintr-o stațiune de schi elvețiană, în noaptea de Anul Nou: sunt morți și răniți

O explozie a avut loc într-un bar din stațiunea de schi Crans-Montana din Elveția în noaptea de Anul Nou. Circa 40 de persoane au murit, iar peste 100 au fost rănite, relatează presa elvețiană.

Deflagrația s-a produs în „Le Constellation”, un bar popular printre turiști, în timp ce oamenii sărbătoreau Anul Nou. Cazul a avut loc în jurul orei 01:30, ora locală.

Potrivit unui reprezentant al poliției, în momentul exploziei, în interior se aflau peste 100 de persoane.

După explozie, localul a fost cuprins de flăcări.

Circa 40 de oameni și-au pierdut viața, iar peste 100 de persoane au suferit răni.

pcwelt.de

Moldova intră în „Roam like at home”. Telefonie și internet mobil în UE fără costuri suplimentare pentru cetățeni

Republica Moldova a devenit astăzi, 1 ianuarie 2026, parte a zonei de roaming a Uniunii Europene la tarifele de pe piața națională – „Roam like at home”. Astfel, cetățenii moldoveni aflați în statele membre ale UE, precum și cetățenii Uniunii Europene aflați în Republica Moldova, vor putea să efectueze apeluri, să trimită mesaje și să utilizeze datele mobile fără costuri suplimentare, în aceleași condiții ca în țara de origine.

Pentru Republica Moldova, această decizie reprezintă un nou pas în procesul de integrare economică treptată pe piața internă a Uniunii Europene, obiectiv prevăzut în Acordul de Asociere. Beneficiile actuale vin în completarea acordului din 2024, care a permis deja reducerea semnificativă a tarifelor de roaming pentru cetățeni și mediul de afaceri”, a transmis Ministerul Afacerilor Externe într-un comunicat.

Amintim că Consiliul European a adoptat decizia privind integrarea Republicii Moldova în așa-numita zonă de roaming la prețurile de pe piața națională începând pe 25 iulie 2025.

Aderarea la regimul „Roam Like at Home” are loc în urma finalizării procesului de transpunere a cadrului legislativ european privind roamingul în legislația națională.

În prezent, utilizatorii din Republica Moldova beneficiază deja de tarife reduse la roaming, ca urmare a unui acord semnat în 2024 între autoritățile naționale și UE, notează Moldpres.

Rusia și Ucraina s-au atacat reciproc cu drone în noaptea de Anul Nou

Rusia și Ucraina s-au atacat reciproc cu drone în noaptea dintre ani. În urma loviturilor, în regiunea Odesa au fost avariate obiecte ale infrastructurii energetice, ceea ce a dus la întreruperi în alimentarea cu energie electrică. Ministerul rus al Apărării a raportat doborârea a 168 de drone ucrainene.

Armata ucraineană a transmis că, în noaptea de 1 ianuarie, trupele ruse au lansat 205 drone asupra Ucrainei, dintre care 176 au fost doborâte. În urma atacurilor din regiunea Odesa au fost avariate obiecte ale infrastructurii energetice, ceea ce a provocat întreruperi de curent electric. De asemenea, au fost deteriorate locuințe și un automobil.

În regiunea Volînia, în urma atacului, peste 100 000 de consumatori au rămas fără electricitate.

Ministerul rus al Apărării a anunțat doborârea a 168 de drone ucrainene în noaptea de Anul Nou. Dintre acestea, 61 — deasupra regiunii Briansk, 25 — deasupra Ținutului Krasnodar, 24 — deasupra apelor Mării Azov, 23 — deasupra regiunii Tula, 16 — deasupra Crimeei anexate. Nu au fost raportate victime sau pagube.

VIDEO „Să avem grijă de țară”. Mesajul președintei Maia Sandu cu ocazia venirii Anului Nou 2026

Cu ocazia Anului Nou 2026, președinta Maia Sandu a declarat că îl petrecem pe 2025 cu recunoștință pentru că trăim în pace. Potrivit șefei statului, anul 2025, în ciuda provocărilor, ne-a arătat tuturor puterea Moldovei. „Cu toții simțim același lucru – speranța că 2026 va fi mai blând”, a spus Maia Sandu, îndemnând „să avem grijă unii de alții și să avem grijă de țară”. „La mulți ani, Moldova!”, a comunicat președinta țării.

„Îl petrecem pe 2025 cu recunoștință pentru că trăim în pace, pentru oameni dragi pe care-i putem îmbrățișa, dar și cu speranță față de anul care vine. Un an poate fi mai complicat sau mai ușor, dar ce contează e, de fapt, cum ne modelează ca oameni, ca societate. Un an dificil ne poate arăta caracterul nostru, ca neam, ca țară. Anul 2025, în ciuda provocărilor, datorită fiecăruia dintre voi, ne-a arătat tuturor puterea Moldovei. Vă mulțumesc!”, a declarat președinta în mesajul său de felicitare.

Maia Sandu a mai spus că „anul 2025 a fost un an curajos, pentru că moldovenii au demonstrat curaj și dragoste de libertate”. „A fost un an demn, pentru că instituțiile statului au acționat cu demnitate și patriotism. Un an al solidarității prin nenumăratele exemple de grijă pe care, sunt convinsă, aproape fiecare dintre voi le-a manifestat. Un an al încrederii – am avut încredere unii în alții și în țara noastră și ne-am întărit credința că Moldova merită și poate fi o țară bună pentru familiile sale, pentru copii și vârstnici, pentru tradiții puternice, dar și pentru inovații deschizătoare de drumuri. Provocările anului 2025 ne-au adus societatea, uneori, pe baricade. Am avut lupte impuse de alții pentru a ne diviza și certa”, a adăugat Maia Sandu.

Șefa statului a menționat că „sărbătorile sunt momentul în care putem lăsa totul deoparte și ne întoarce cu inima și mintea spre lucrurile care contează cel mai mult – bunăstarea familiilor noastre și pacea în casele noastre”. „Poate încheiem anul obosiți, poate suntem plini de energie, poate am adunat supărări sau avem visuri neîndeplinite. Să ne privim cu recunoștință pentru eforturile noastre, să ne împăcăm cu noi înșine și cu cei pe care-i putem ierta, să ne luăm pauze meritate”, a spus Maia Sandu.

Potrivit șefei statului, „cu toții simțim același lucru – speranța că 2026 va fi mai blând”. „Fie că sunteți înconjurați de nepoți acum, fie petreceți alături de prieteni, fie că sunteți într-o atmosferă plină de veselie sau poate în liniște și solitudine, cu toții simțim același lucru – speranța că 2026 va fi mai blând. Plugușorul și Sorcova – cu toți clopoțeii și dansurile tradiționale – să ne umple casele de încredere în viitor. Cei care sunt în fața televizorului, dar și cei care își fac datoria în această noapte într-un spital sau poate într-o unitate de pompieri – priviți-i pe cei de lângă voi, oferiți o îmbrățișare sau un gând bun. Privindu-i pe cei dragi, cu toții vrem un singur lucru – să-i vedem sănătoși și să-i putem cuprinde cât mai des. Împreună le vom rezolva pe toate, pe rând. Să avem grijă unii de alții și să avem grijă de țară. Sunt cele mai prețioase lucruri. La mulți ani, Moldova!”, se mai arată în mesajul președintei Republicii Moldova.

screenshot

Chișinău: produse pirotehnice de peste 120.000 de lei, confiscate. Poliția, apel către populație 

Produse pirotehnice în valoare de peste 120.000 de lei au fost confiscate de polițiștii sectorului Buiucani din capitală. Informația a fost comunicată de Inspectoratul General al Poliției (IGP) pe 31 decembrie. Potrivit instituției, acestea erau fără acte de proveniență. În context, IGP a recomandat populației să evite utilizarea produselor pirotehnice pentru a preveni eventuale incidentele.

Reprezentanții IGP au anunțat că, în urma unor perchezițiilor, oamenii legii au depistat mai multe produse pirotehnice fără acte de proveniență. Acestea, evaluate la peste 120.000 de lei, au fost confiscate de polițiștii sectorului Buiucani.

„În contextul în care acestea prezintă pericol pentru siguranța publică, bunurile au fost ridicate și confiscate, iar persoanele vizate sunt documentate conform prevederilor legale”, a precizat Inspectoratul.

IGP a venit și cu recomandări pentru populație pentru noaptea dintre ani. „Evitați utilizarea produselor pirotehnice, pentru a preveni incidentele. Nu permiteți accesul minorilor la artificii și asigurați supravegherea acestora în cazul în care există materiale pirotehnice în locuință. Sărbătoriți responsabil şi sigur!”, se arată în mesajul Inspectoratului General al Poliției.

***

Amintim că avocatul poporului Ceslav Panico și avocatul poporului pentru drepturile copilului, Vasile Coroi, au solicitat autorităților responsabile să interzică comercializarea și utilizarea articolelor pirotehnice, inclusiv petarde, artificii, fumigene și alte dispozitive similare, pe întreg teritoriul Republicii Moldova, în perioada sărbătorilor de iarnă. Avocații au declarat că utilizarea focurilor de artificii și a altor produse pirotehnice poluează aerul, apa și solul; afectează animalele domestice și sălbatice; prezintă riscuri pentru sănătatea oamenilor, inclusiv arsuri, traumatisme sau pierderea auzului; iar zgomotele bruște provoacă panică, anxietate și reacții traumatice, în special în rândul copiilor, al refugiaților afectați de conflict, persoanelor în etate și celor cu tulburări mentale. 

Ministrul Mediului, Gheorghe Hajder, a declarat că autoritățile încearcă să găsească o soluție în cazul focurilor de artificii. Soluția trebuie, pe de o parte, să nu afecteze mulți agenți economici și, pe de altă parte, să protejeze mediul, a adăugat oficialul. Întrebat de jurnaliști dacă se va reuși acest lucru până la sărbători, ministrul Mediului a declarat: „Noi venim cu recomandarea de a nu utiliza aceste substanțe”.

Больше нет статей для показа
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: