FlyOne: Bilete avia la jumătate de preț de Black Friday!

FLYONE dă start ofertelor de Black Friday. În perioada 24-26 noiembrie, pasagerii pot achiziționa bilete cu o reducere de 50% pentru vacanțele planificate între 15 ianuarie — 30 martie. Prin această promoție, compania aeriană vine în întâmpinarea călătorilor care își doresc să exploreze noi orașe la costuri reduse.

Detalii:

• Perioada de achiziționare: 24 — 26 noiembrie

• Perioada de călătorie: 15 ianuarie — 30 martie

• Reducere: — 50% la toate biletele (excepție: Dubai, Tel Aviv)

Așa cum această superofertă este valabilă doar trei zile, pasagerii care vor să-și organizeze o vacanță, sunt îndemnați să se grăbească. Pentru a rezerva bilete sau pentru a obține informații suplimentare, accesați pagina web www.flyone.eu, aplicația mobilă FLYONE, dar și agențiile partenere.

Despre FLYONE

FLYONE (www.flyone.eu) s-a lansat în 2016, reușind în scurt timp să devină cea mai mare companie aeriană din Republica Moldova.

Mai nou, FLYONE a reînnoit certificarea IOSA, cel mai înalt standard de siguranță în managementul operațional. În anul 2022, compania a devenit membru al Asociației Internaționale a Transporturilor Aeriene (IATA).

FLYONE a fost clasată lunar de multiple ori în anii 2018, 2019 și 2020 în TOP 10 «Cea mai punctuală companie», conform categoriei EMEA (Europe, Middle East and Africa).

În decembrie 2022, FLYONE Airlines SRL a primit certificatul de operator aerian, oferit de către Autoritatea Aeronautică Civilă Română (AACR) și licența- emisă de Ministerul Transporturilor și Infrastructurii.

Pe parcursul aceluiași an, FLYONE a reușit să transporte peste 1 milion de pasageri și să lanseze 6 destinații noi.
FLYONE ARMENIA, s-a lansat în anul 2021, iar în 2022 a devenit numărul 1 în Armenia.

Amintim că FLYONE operează zboruri către 56 de destinații, dintre care, de pe Aeroportul Internațional Chișinău, sunt efectuate 34 de curse regulate și charter spre: Berlin, Dusseldorf, Munchen, Frankfurt, Bologna, Roma, Milano, Parma, Verona, Paris, Nisa, Londra Luton, Londra Stansted, Bruxelles, Dublin, Madrid, Barcelona, Valencia, Larnaca, Lisabona, Amsterdam, Praga, Viena, Thessaloniki, Istanbul, Tbilisi, Erevan, Tel Aviv, Dubai, Enfidha, Sharm El Sheikh, Hurghada, Tirana, Tivat și Antalya.

Cu escală prin Erevan, FLYONE ARMENIA operează zboruri spre: Milano, Paris, Lyon, Larnaca, Dusseldorf, Tbilisi, Moscova, Vnukovo, Domodedovo, Ekaterinburg, Sankt Petersburg, Mineralnye Vody, Novosibirsk, Samara, Sochi, Istanbul, Dubai, Beirut, Teheran, Tel Aviv, Hurghada și Sharm El Sheikh.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

VIDEO „Ultima speranță” sau „nu mai cred în nimic”? Ce așteaptă locuitorii Chișinăului de la noul premier

După demisia lui Alexandru Munteanu din funcția de prim-ministru, partidul de guvernare l-a propus la șefia Guvernului pe Vasile Tofan. Acesta și-a prezentat deja viziunea asupra viitoarelor reforme: de la modificări în sistemul fiscal și legislația muncii până la sprijinirea mediului de afaceri și continuarea parcursului european al Republicii Moldova. NewsMaker i-a întrebat pe locuitorii capitalei cum evaluează candidatura lui Vasile Tofan și ce schimbări consideră cu adevărat prioritare.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
presedinte.md

„Nu vom înceta niciodată să credem că Ucraina va învinge”: Maia Sandu, la Kiev de Ziua Statalității Ucrainei

Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a participat la ceremonia dedicată Zilei Statalității Ucrainei. În discursul susținut în timpul ceremoniei, șefa statului a declarat că oamenii din Republicii Moldova sunt alături de Ucraina și a mulțumit poporului ucrainean pentru că arată lumii că „bombele nu pot transforma demnitatea în supunere”.

La evenimentul desfășurat la Kiev au fost prezenți și președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, președintele României, Nicușor Dan, precum și alți lideri europeni.

În discursul său, Maia Sandu a declarat că „în fiecare zi, lumea este martora unui lucru extraordinar”. „Vedem ucraineni care aleg curajul în locul fricii. Vedem medici care salvează vieți sub bombardamente. Vedem salvatori care, după fiecare atac, caută neobosiți supraviețuitori sub dărâmături și îi alină pe cei îndoliați. Vedem militari care își apără patria cu un curaj nețărmurit. Oamenii din Republicii Moldova sunt alături de voi, cu admirație, cu compasiune și cu o solidaritate de neclintit. Și nu vom înceta niciodată să credem că Ucraina va învinge, iar binele va triumfa asupra răului”, a adăugat șefa statului.

„Vă mulțumim că ne reamintiți ce înseamnă să lupți pentru libertate. Vă mulțumim că arătați lumii că bombele nu pot transforma demnitatea în supunere”, a declarat Maia Sandu, în încheiere, potrivit instituției prezidențiale de la Chișinău.

presedinte.md
presedinte.md
presedinte.md
presedinte.md
presedinte.md
presedinte.md
presedinte.md
presedinte.md

Conform Președinției, vizita Maiei Sandu la Kiev continuă cu participarea la Summitul Ucraina – Europa de Sud-Est, în cadrul căruia vor fi abordate subiecte ce țin de situația de securitate, sprijinul pentru Ucraina și parcursul european al statelor candidate din regiune.

***

Amintim că președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, efectuează o vizită la Kiev pe 15 iulie, la invitația președintelui Ucrainei, Vladimir Zelenski. Vizita a fost anunțată în dimineața aceleiași zile de instituția prezidențială de la Chișinău.

Victor Osipov, eliberat din penitenciar. Ex-demnitarul atacă R. Moldova la CtEDO pentru „încălcarea prezumției nevinovăției”

Fostul viceprim-ministru pentru reintegrare, Victor Osipov, cercetat în dosarul privind schemele duty-free din regiunea transnistreană, a anunțat miercuri, 15 iulie, că a fost eliberat din arest preventiv și plasat sub control judiciar. Acesta susține că este nevinovat și spune că a depus o plângere la Curtea Europeană a Drepturilor Omului (CEDO), acuzând autoritățile de încălcarea prezumției de nevinovăție și plasarea nejustificată în arest preventiv.

Victor Osipov a menționat că măsura controlului judiciar a fost dispusă cu o lună în urmă. „Comunic acest lucru abia acum din considerente legate de apărare în cadrul procesului penal, în care sunt vizat, neîntemeiat, consider eu”, a spus fostul vicepremier pentru Reintegrare.

Ex-demnitarul respinge acuzațiile care i se aduc și susține că toate acțiunile sale au fost legale.

Funcția de viceprim-ministru pentru Reintegrare este una politică, nu administrativă. Deciziile au fost adoptate colegial, în Guvern și Parlament. Tema „dutty-free pe segmentul transnistrean de frontieră” nu-mi aparține, era pe agenda structurilor de stat înainte ca eu să vin în funcție. Lipsește însăși posibilitatea de „abuz în serviciu””, a declarat acesta.

Osipov a precizat că a depus o cerere contra Republicii Moldova la CtEDO, acuzând „încălcarea prezumpției de nevinovăție, învinuirea fără probe și aplicarea nejustificată a arestului preventiv”.

Victor Osipov a activat în cadrul Partidului Democrat, unde s-a ocupat de domeniul politicilor informaționale în perioada în care formațiunea era condusă de Vladimir Plahotniuc. Acesta a deținut funcția de viceprim-ministru pentru Reintegrare în anii 2009–2011 și în 2015, iar între 2015 și 2026 a fost ambasador al Republicii Moldova în Austria.

Osipov a fost reținut pe 24 martie 2026. Procuratura pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale (PCCOCS) a anunțat atunci că măsura are legătură cu investigarea unui dosar în care figurează fostul deputat democrat Vladimir Andronachi.

Osipov este învinuit că, în 2015, pe când ocupa funcția de viceprim-ministru pentru Reintegrare, ar fi contribuit la modificarea ilegală a legislației, fapt care a permis deschiderea magazinelor duty-free în regiunea transnistreană. Potrivit anchetei, acestea ar fi fost utilizate drept paravan legal pentru contrabanda cu mărfuri accizabile, în special țigări. Dosarul vizează un proiect de lege pentru care Guvernul și-a asumat răspunderea în aprilie 2015.

manancabio.ro

„Slăbește capacitatea națională de decizie”: 27 de organizații și experți cer retragerea proiectului privind organismele modificate genetic

Un grup de 27 de organizații ale societății civile, asociații, reprezentanți ai comunității academice și experți solicită Ministerului Agriculturii și Industriei Alimentare retragerea proiectului privind modificarea cadrului legal pentru organismele modificate genetic (OMG).

Într-o notă de poziție din 6 iulie și adresată ministrei interimare a Agriculturii, semnatarii au menționat că „proiectul nu se limitează doar la ajustări tehnice de terminologie, ci schimbă modelul de admitere și control al OMG-urilor în Republica Moldova”. Potrivit acestora, autorizarea și expertiza națională independentă cedează locul autorizării europene și avizului Agenției de Mediu, iar interdicția generală de 20 de ani privind cultivarea comercială a plantelor modificate genetic este abrogată integral.

Potrivit semnatarilor, în forma actuală, aceste modificări „slăbesc capacitatea națională de decizie și control în domeniul securității biologice”.

„Potrivit proiectului, modificările aduse Legii nr. 152/2022 – inclusiv abrogarea moratoriului, desființarea Comisiei Naționale pentru Securitate Biologică și transformarea autorizației în aviz – intră în vigoare abia la 3 ani de la data aderării Republicii Moldova la Uniunea Europeană. Tocmai acest termen îndepărtat demonstrează că nu există nicio urgență care să justifice adoptarea grăbită a proiectului acum, fără o evaluare de impact și o consultare publică reală”, a precizat semnatarii.

Astfel, aceștia au cerut „retragerea proiectului în forma actuală și relansarea procesului printr-o consultare publică reală”.

NM by mihaelaconovali25

„Nu contestăm necesitatea alinierii cadrului normativ național la acquis-ul Uniunii Europene. Contestăm modul în care se propune această aliniere, prin eliminarea structurilor naționale de expertiză și a capacității reale de decizie, fără o compensare echivalentă și fără o consultare prealabilă a societății civile, a mediului academic, fermierilor, apicultorilor. Modelul european nu presupune renunțarea statului la instrumentele naționale: chiar dacă autorizarea de bază este centralizată la nivelul UE, statele membre și-au păstrat dreptul de a restricționa sau interzice cultivarea OMG pe teritoriul lor”, se mai arată în declarația semnatarilor.

NewsMaker a solicitat un comentariu Ministerului Agriculturii și Industriei Alimentare. Reprezentanții instituției au declarat că vor reveni cu o reacție.

NM by mihaelaconovali25

Facebook/Vasile Tofan

Tofan consultă mediul de afaceri înainte de prezentarea programului de guvernare. Ce i-a cerut sectorul HoReCa

Prim-ministrul desemnat, Vasile Tofan, a avut marți, 14 iulie, o întrevedere cu reprezentanți ai mediului de afaceri din Republica Moldova, în contextul procesului de elaborare a programului de guvernare. După discuții, oficialul a publicat un mesaj în care menționează că Guvernul trebuie să fie „un partener” pentru antreprenori, nu „o bâtă administrativă”.

Economia nu se repornește din birourile Guvernului. Ea se construiește în fabrici, în sere și livezi, în companiile IT, în întreprinderile mici și mari care investesc, exportă și creează locuri de muncă. Doar o economie care crește poate finanța școli, spitale, drumuri și servicii publice mai bune. Rolul Guvernului este să deblocheze procesele, să ofere reguli clare și predictibile și să creeze condiții în care antreprenorii pot crește. Știu din experiență proprie cât de important este ca statul să nu încurce, ci să încurajeze inițiativa și productivitatea – să fie partener, nu bâtă administrativă. Le mulțumesc antreprenorilor pentru discuția sinceră, pentru ideile concrete și, mai ales, pentru optimismul și angajamentul lor față de Moldova”, a menționat Vasile Tofan.

La discuțiile cu premierul desemnat a participat inclusiv Asociația Națională a Restaurantelor și Localurilor de Agrement – MĂR.

Potrivit unui comunicat al asociației, directorul executiv al MĂR, Olga Calmîș, a prezentat principalele provocări și priorități ale sectoarelor HoReCa și turism, accentuând necesitatea unui dialog permanent între autorități și mediul de afaceri.

Printre solicitările formulate de asociație se numără asigurarea unui cadru fiscal „predictibil și echilibrat”, care să ofere stabilitate investițiilor și să permită antreprenorilor să își planifice dezvoltarea pe termen lung. Totodată, reprezentanții industriei au pledat pentru politici fiscale bazate pe analize de impact și consultări cu mediul de afaceri, pentru a proteja investițiile, locurile de muncă și atractivitatea Republicii Moldova ca destinație turistică.

MĂR a mai cerut consolidarea parteneriatului dintre autorități și sectorul privat, inclusiv prin implicarea organizațiilor reprezentative în procesul de elaborare a politicilor publice și a reformelor economice.
Un alt subiect abordat a vizat dezvoltarea capitalului uman în industria ospitalității.

Больше нет статей для показа
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: