FLYONE dă startul verii cu un nou zbor direct spre Alicante, Spania

Vara aceasta începe cu vești excelente pentru iubitorii de soare, mare și călătorii! Începând cu 7 iunie 2025, FLYONE lansează un nou zbor direct către Alicante, Spania, deschizând poarta către una dintre cele mai îndrăgite destinații de vacanță de pe coasta mediteraneană.

Zborurile vor fi operate cu o frecvență de trei ori pe săptămână, în fiecare luni, miercuri și sâmbătă, oferind pasagerilor flexibilitate și confort în planificarea vacanțelor sau călătoriilor de afaceri.

„Alicante este o destinație care combină perfect relaxarea, cultura și gastronomia spaniolă autentică. Prin lansarea acestui nou zbor, ne propunem să aducem vara mai aproape de pasagerii noștri și să diversificăm continuu oferta de destinații accesibile și atractive”, a declarat Mircea Maleca, director general FLYONE.

Noua rută vine ca parte a angajamentului FLYONE de a extinde rețeaua de zboruri și de a oferi mai multe opțiuni pentru călătorii de vacanță, city break-uri sau vizite la rude și prieteni. Alicante devine astfel o destinație ideală pentru cei care își doresc un sejur însorit, plaje spectaculoase și o atmosferă mediteraneană vibrantă.

Biletele sunt deja disponibile pe site-ul oficial www.flyone.eu și în aplicația mobilă FLYONE.

Alege FLYONE – zboară rapid, confortabil și la prețuri accesibile spre vara ta perfectă!

Despre FLYONE

FLYONE (www.flyone.eu) a fost lansată în 2016 și a devenit cea mai mare companie aeriană din Moldova. FLYONE ARMENIA a fost lansată în 2021 și a devenit compania aeriană nr. 1 din Armenia în 2022.
În 2022, compania a devenit membră a Asociației Internaționale de Transport Aerian (IATA).
În decembrie 2022, FLYONE Airlines SRL a primit certificatul de operator aerian emis de Autoritatea Aeronautică Civilă Română (AACR) și licența emisă de Ministerul Transporturilor și Infrastructurii.
În 2023, compania a reînnoit certificarea IOSA – cel mai înalt standard de siguranță în managementul operațional – și a atins 2 milioane de pasageri, lansând 14 rute noi și extinzând flota cu 3 aeronave.
În 2024, FLYONE a lansat două noi destinații: Praga și Manchester, răspunzând cererii în creștere și atingând un record de 2,4 milioane de pasageri.

FLYONE este cea mai dinamică companie aeriană din Republica Moldova, cu o rețea de destinații în continuă extindere și o flotă modernizată. Printre cele 39 de zboruri regulate și charter, FLYONE leagă Chișinăul de destinații populare precum: Stuttgart, Torino, Palma de Mallorca, Lyon, Bremen, Copenhaga, Alicante, Manchester, Praga, Dubai, Bologna, Roma, Milano, Berlin, Tbilisi, München, Larnaca, Frankfurt, Tel Aviv, Luton, Stansted, Parma, Verona, Dublin, Lisabona, Paris, Istanbul, Erevan, Bruxelles, Düsseldorf, Nisa, Amsterdam, Barcelona, Tirana, Tunisia, Antalya, Heraklion, Sharm El-Sheikh, Tivat și Hurghada.

Pentru mai multe informații, vizitați site-ul oficial: www.flyone.eu 

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

screenshot

„Un mesaj politic”. Ministra Justiției, despre vettingul pentru avocați enunțat de șefa statului

Ministra Justiției, Veronica Mihailov-Moraru, a calificat declarațiile șefei statului legate de vettingul pentru avocați drept „un mesaj politic”. Potrivit ministrei, „avocatura este o profesie liberală” și are „alte reguli ce țin de modalitatea de organizare”. Totuși, Mihailov-Moraru consideră oportun „să fie luate anumite măsuri” în domeniu.

„Președinția și-a expus un mesaj politic privind opinia sa cu privire la sistemul avocaturii. Cu siguranță, exercițiul de evaluare extraordinară este aplicat judecătorilor și procurorilor. (…) Trebuie să înțelegem că avocatura este o profesie liberală și, respectiv, au alte reguli ce ține de modalitatea de organizare, însă nu se neagă faptul că și în avocatură trebuie să fie luate anumite măsuri pentru a eficientiza și a transparentiza procedura de admitere în profesie, dar și a asigura eficiența procedurilor de verificare sub aspect de răspundere disciplinară atunci când sunt eventuale abateri cu privire la avocat. Sunt sigură că vor urma consultări, discuții și se va găsi un numitor comun”, a declarat Veronica Mihailov-Moraru în timpul unei conferințe de presă organizate cu ocazia încheierii mandatului.

La aceeași conferință, Mihailov-Moraru a fost întrebată dacă se va regăsi în noul Guvern. Ea a răspuns că „este corect să lăsăm această prerogativă noului prim-ministru”.

***

Pe 16 octombrie, președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a declarat că avocații ar trebui să fie supuși procesului de vetting – evaluarea integrității etice și financiare – la fel ca magistrații și procurorii. Șefa statului a adăugat că, de-a lungul timpului, au fost comise „foarte multe abuzuri” la care „au participat și avocații”. „Unii dintre ei, ca să nu generalizăm”, a precizat Maia Sandu.

Declarațiile președintei Maia Sandu au stârnit reacții în rândul mai multor avocați și juriști din Moldova. Avocata Nicoleta Hriplivîi de la Promo-LEX a calificat afirmația drept „o prostie declarată”. Hriplivîi consideră că în loc de un vetting al avocaților ar trebui verificate integritatea deputaților și a membrilor Guvernului. Juristul Victor Pruteanu, consilier în cabinetul primarului Chișinăului, a calificat ideea șefei statului drept „o lovitură directă la adresa statului de drept și a independenței profesiei de avocat”.

Munteanu, desemnat oficial la funcția de prim-ministru. Maia Sandu: „Îi urez succes” (DOC)

Omul de afaceri Alexandru Munteanu a fost desemnat oficial la funcția de prim-ministru al Republicii Moldova. Președinta Maia Sandu a semnat decretul pe 24 octombrie, după consultările cu fracțiunile parlamentare. Șefa statului i-a urat succes viitorului premier în formarea unei garnituri care „să îndeplinească cele mai importante așteptări ale cetățenilor”.

„Îi urez succes în formarea unui Guvern care să obțină încrederea Parlamentului și să îndeplinească cele mai importante așteptări ale cetățenilor: protejarea păcii, pregătirea țării pentru aderarea la UE, consolidarea economiei și creșterea standardelor de viață ale oamenilor”, a scris șefa statului pe rețelele de socializare.

Amintim că șefa statului a organizat consultări cu fracțiunile parlamentare de opoziție pe 23 octombrie. La discuții au participat reprezentanții Democrației Acasă, ai Partidului Nostru, ai Blocului Alternativa și socialiștii. Fracțiunea partidului Comuniștilor a refuzat invitația șefei statului.

Candidatura lui Munteanu la funcția de premier a fost propusă de PAS, care deține majoritatea, la consultările cu șefa statului, care au avut loc pe 24 octombrie.

Precizăm că Munteanu are acum la dispoziție 15 zile pentru a forma echipa guvernamentală și pentru a solicita votul de încredere al Parlamentului asupra programului de activitate și a întregii echipe guvernamentale. Anterior, el a declarat că în noua garnitură se vor regăsi și actuali miniștri, dar și nume noi.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

Facebook/Cristina Gherasimov

UE vrea să învețe din experiența Moldovei? Gherasimov, după reuniunea Consiliului European: „Ne dau încredere”

Consiliul European a încurajat să se continue lucrările cu privire la procesul de aderare al Republicii Moldova, în concordanță cu abordarea bazată pe merit. Totodată, a declarat că UE va continua să colaboreze îndeaproape cu Republica Moldova pentru a consolida reziliența și stabilitatea țării și va încerca să desprindă învățăminte din experiența acesteia. Declarațiile se regăsesc într-o concluzie a Consiliului European, urmare a unei reuniuni pe 23 octombrie. Viceprim-ministra pentru integrare europeană, Cristina Gherasimov, a declarat că aceste concluzii „ne dau multă încredere”.

Pe 23 octombrie, Consiliul European a adoptat concluzii privind Ucraina, Orientul Mijlociu, apărarea și securitatea europeană, inclusiv referitor la Republica Moldova.

În ceea ce privește Republica Moldova, Consiliul European a felicitat autoritățile țării noastre „pentru angajamentul lor ferm și pentru măsurile eficace în materie de protejare a integrității procesului electoral recent și de asigurare a unor alegeri libere și echitabile, în pofida activităților hibride susținute și desfășurate de Rusia în scopul subminării instituțiilor democratice ale acestei țări”.

„Uniunea Europeană va continua să colaboreze îndeaproape cu Republica Moldova pentru a consolida reziliența și stabilitatea acestei țări și va încerca să desprindă învățăminte din experiența acesteia”, se mai arată în concluzia Consiliului European.

În același timp, Consiliul a exprimat „sprijinul ferm al UE pentru Republica Moldova în cadrul procesului său de aderare și salută progresele semnificative înregistrate până în prezent”.

„Consiliul European încurajează Republica Moldova, Consiliul și Comisia să continue lucrările cu privire la procesul de aderare, în concordanță cu abordarea bazată pe merit. Grupul tematic al elementelor fundamentale va fi deschis primul și închis ultimul, grupurile tematice fiind deschise atunci când sunt îndeplinite condițiile, în conformitate cu metodologia de extindere. Consiliul European ia act de evaluarea Comisiei potrivit căreia grupurile tematice privind elementele fundamentale, piața internă și relațiile externe sunt gata să fie deschise”, a menționat Consiliul.

newsmaker by Mihaela Conovali

Viceprim-ministra pentru integrare europeană, Cristina Gherasimov, a declarat că aceste concluzii „ne dau multă încredere”.

„Ne dau multă încredere concluziile reuniunii Consiliului European de ieri, de la Bruxelles. Este o apreciere și recunoaștere a muncii depuse de guvern și întreaga societate pentru reformele făcute și progresul înregistrat în drumul spre UE. Mulțumim celor 27 de lideri de state ale UE care au reafirmat sprijinul ferm al UE pentru parcursul european al Republicii Moldova – un semn că ușile UE sunt larg deschise pentru țara noastră”, a declarat Cristina Gherasimov pe 24 octombrie.

***

Amintim că, pe 23 octombrie, președintele României, Nicușor Dan, a declarat că, la reuniunea Consiliului European de la Bruxelles, se va discuta și despre Republica Moldova.

Republica Moldova a obținut statutul de țară-candidată la aderarea la UE, împreună cu Ucraina, în iunie 2022, iar Consiliul European a aprobat deschiderea negocierilor de aderare în decembrie 2023. Primele conferințe interguvernamentale Moldova-UE și Ucraina-UE, care au marcat startul negocierilor de aderare, au avut loc pe 25 iunie 2024. Pe 22 septembrie 2025, Moldova a încheiat procesul de screening bilateral pentru aderarea la Uniunea Europeană.

Pe 20 octombrie, comisarul european pentru extindere, Marta Kos, a declarat că procesul de evaluare a legislațiilor naționale ale Republicii Moldova și ale Ucrainei a fost finalizat și că Comisia Europeană recomandă statelor membre să aprobe rapid deschiderea celor șase clustere de negociere.

Federația de Lupte din Republica Moldova

Aur pentru Moldova: luptătorul Alexandrin Guțu, pentru a treia oară campion mondial U23

Luptătorul de stil greco-roman Alexandrin Guțu a obținut medalia de aur la Campionatul Mondial U23. Astfel, potrivit Comitetului Olimpic și Sportiv din Republica Moldova, sportivul a devenit pentru a treia oară consecutiv campion mondial U23.

Alexandrin Guțu a concurat la categoria de 82 kg. În finală, el l-a învins pe ucraineanul Ruslan Abdiiev și a devenit pentru a treia oară consecutiv campion mondial U23. Potrivit Federației de Lupte din Republica Moldova, înainte de a-l învinge pe ucraineanul Ruslan Abdiiev, Alexandrin Guțu a învins sportivi din Japonia, Kazahstan și Belgia.

Centrul Sportiv de Pregătire a Loturilor Naționale a declarat că, astfel, Alexandrin Guțu a completat pachetul de medalii la proba greco-romană pentru țara noastră la această ediție a Campionatului Mondial de lupte U23, după distincția de argint obținută de Vitalie Eriomenco și cea de bronz a lui Alexandru Solovei.

Competiția a avut loc în Serbia.

Amintim că Alexandrin Guțu a obținut celelalte două medalii în martie și octombrie ale anului 2023.

Tudor Mardei | NewsMaker

NM Espresso: Cum s-a consultat opoziția cu Sandu, de ce a mers șeful SIS în Găgăuzia și ce nu este în regulă cu vetting-ul avocaților

Consultări la Maia Sandu

În ajun, Președinta Maia Sandu a avut consultări privind candidatura la funcția de prim-ministru cu fracțiunile parlamentare din opoziție. În urma discuțiilor, Blocul «Alternativa» a anunțat că va decide dacă va susține candidatura lui Alexandru Munteanu, desemnat de PAS, după ce acesta își va prezenta programul și echipa de miniștri.

Liderul «Partidului Nostru», Renato Usatîi, a declarat că formațiunea sa va lua o decizie doar după ce va vedea echipa lui Munteanu. El a adăugat: «Singurul lucru îmbucurător este că domnul Munteanu vine din mediul de afaceri. Dar dacă jumătate din cabinet va fi format din oameni care nu deosebesc un coteț de găini de o combină, atunci vor îngropa orice prim-ministru».

La rândul său, liderul Partidului «Democrația Acasă», Vasile Costiuc, a spus că nu va susține candidatura lui Munteanu. Întrebat de ce întâlnirea sa cu Maia Sandu a durat doar câteva minute, Costiuc a răspuns că nu a venit «să coacă plăcinte».

Fracțiunea Partidului Comuniștilor a refuzat complet să participe la consultări, calificându-le drept «formale și inutile», întrucât partidul de guvernământ PAS și-a desemnat deja candidatul la funcția de premier.

Socialiștii, însă, potrivit lui Igor Dodon, au venit la consultările cu Sandu «din respect pentru interacțiunea dintre instituțiile statului». Fracțiunea PSRM «nu va susține niciun Guvern propus de actuala majoritate parlamentară».

Astăzi, conform programului anunțat de Președintă, urmează consultările Maiei Sandu cu fracțiunea partidului de guvernământ PAS.


Parlamentul: nou-veniți și veterani

Aproape jumătate dintre deputații noului Parlament (47 din 101) sunt la primul lor mandat. Pentru 43 de deputați, actualul mandat este al doilea sau al treilea, iar 11 au fost aleși de cel puțin patru ori.

În cazul lui Vladimir Voronin, actualul mandat este al nouălea, pentru Zinaida Greceanîi — al șaptelea, iar pentru Igor Dodon — al cincilea.

Cei mai mulți deputați noi provin din PAS — 22 din 55. În «Blocul Patriotic» sunt nouă debutanți, iar în Blocul «Alternativa» — patru din opt. În schimb, toți deputații de la «Democrația Acasă» și «Partidul Nostru» au intrat pentru prima dată în Parlament.

De altfel, în legislativ revine și Adrian Băluțel, ales pe lista PAS. El a renunțat la funcția de consilier prezidențial, preferând mandatul de deputat.


Ministra Agriculturii rămâne în funcție?

Ministra Agriculturii, Ludmila Catlabuga, nu știe încă dacă va rămâne în funcție în noul Guvern sau dacă va opta pentru mandatul de deputat (pe lista PAS). Ea a declarat însă că va «continua să activeze în sectorul agrar», indiferent de funcția pe care o va ocupa.


Grosu despre reforma administrativ-teritorială

Între timp, liderul PAS și președintele Parlamentului, Igor Grosu, a declaratcă autoritățile trebuie să adopte «o decizie politică echilibrată» privind reforma administrativ-teritorială planificată, până la alegerile locale din 2027. Potrivit lui Grosu, reforma a fost amânată ani la rând din cauza «costurilor politice» asociate.

Despre ce este vorba, puteți afla în materialul «Cum va fi împărțită Moldova».


SIS și alegerile din Găgăuzia

Șeful Serviciului de Informații și Securitate (SIS), Alexandru Musteață, a efectuat recent o vizită la Comrat, unde a avut o întâlnire închisă cu deputații și conducerea Adunării Populare a Găgăuziei (APG).

După întâlnire, Musteață a refuzat să ofere detalii, iar președintele APG, Dmitri Konstantinov, a declarat că s-a discutat despre organizarea viitoarelor alegeri în Adunarea Populară și despre dezvoltarea dialogului între Comrat și Chișinău.

Potrivit lui Konstantinov, «Serviciul de Securitate a dorit să afle… dispoziția oamenilor după alegerile parlamentare».


Vetting-ul avocaților

Inițiativa Maiei Sandu de a introduce vetting-ul avocaților a stârnit o reacție dură din partea comunității juridice. Sandu și-a motivat propunerea prin «abuzurile» și legăturile unor avocați cu mediul criminal.

Uniunea Avocaților a calificat această idee drept o atingere adusă independenței profesiei și o formă de presiune politică.

Despre ce nu este în regulă cu vetting-ul avocaților citiți în materialul «A depășit Maia Sandu linia roșie?».


Moldova și UE

Președinta Parlamentului European, Roberta Metsola, va efectua o vizită la Chișinău în perioada 6–7 noiembrie. Ea va discuta cu autoritățile moldovene despre demararea negocierilor de aderare a Republicii Moldova la Uniunea Europeană și va susține un discurs în fața deputaților.

Deschiderea oficială a negocierilor, precum și detaliile tehnice și procedurale privind aderarea, au fost discutate la Summitul Consiliului European de la Bruxelles, a declarat președintele României, Nicușor Dan, care a participat la reuniune.


Noua ediție RealPolitik

În noul episod al emisiunii RealPolitik, intitulat «Ce știe Trump despre Moldova?», Newsmaker a discutat cu ambasadorul Republicii Moldova în SUA, Vladislav Kulminski, despre semnificația noilor sancțiuni americane împotriva companiei Lukoil, interesul (sau lipsa acestuia) lui Donald Trump față de problema transnistreană, dacă Trump ar putea pune presiune pe Putin și Zelenski, precum și despre alte subiecte de actualitate.


Agenda zilei, 24 octombrie:

  • 08:30 — Conferință de presă a ministrei Justiției;
  • 09:00 — Conferință de presă a ministrului Mediului;
  • 10:00 — Ședința Consiliului Municipal Chișinău;
  • 10:00 — Conferință de presă a ministrului Infrastructurii;
  • 11:00 — Conferință de presă a ministrului Afacerilor Externe.
Больше нет статей для показа
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: