„Foarte rapid”. Fondul Monetar Internațional, îngrijorat de procesul de demitere a ex-șefului BNM Octavian Armașu

Fondul Monetar Internațional (FMI) și-a exprimat îngrijorarea în legătură cu procedura de demitere a ex-șefului Băncii Naționale a Moldovei (BNM), Octavian Armașu. Reprezentanta FMI în Republica Moldova Svetlana Cerovic a declarat pe 22 decembrie că demiterea lui Armașu a avut loc „foarte rapid”, ceea ce, potrivit ei, lasă semne de întrebare cu privire la corectitudinea procesului dat.

Am luat act de acțiunile întreprinse brusc de Parlament aseară pentru demiterea guvernatorului Băncii Naționale a Moldovei, Octavian Armașu. Audierile și luarea deciziei au avut loc foarte rapid, ceea ce pune sub semnul întrebării dacă a fost asigurată corectitudinea procesului dat, și anume efectuarea unei analize și evaluări profesionale și juridice într-o manieră adecvată și completă”, a spus Cerovic, potrivit unei declarații publicate pe site-ul FMI.

Svetlana Cerovic a menționat că independența BNM este „un element cheie al programului susținut de FMI, de rând cu consolidarea guvernanței și supremația legii în stat”. „Angajamentul față de independența Băncii Naționale a Moldovei și menținerea acestei independențe, precum și continuarea eforturilor de consolidare a guvernanței și a statului de drept sunt, prin urmare, esențiale pentru implementarea programului și pentru stabilitatea economică a țării”, a adăugat ea.

***

Amintim că Octavian Armașu a fost revocat din funcția de guvernator al BNM în seara zilei de 21 decembrie, cu votul deputaților PAS și BCS. S-a întâmplat în aceeași zi în care în plenul Parlamentului au avut loc audieri privind recuperarea banilor furați în frauda bancară. Deputații PAS au criticat acțiunile guvernatorului BNM pentru recuperarea resurselor financiare furate. În mod special, parlamentarii s-au arătat nemulțumiți de faptul că Armașu nu i-a suspendat pe angajații BNM care sunt învinuiți în dosarul „frauda bancară”. La rândul său, Octavian Armașu a motivat că nu dispune de pârghii pentru a suspenda activitatea persoanelor respective. Detalii – AICI.

În seara de 22 decembrie, deputații PAS au numit-o în funcția de guvernator BNM pe senatoarea română Anca Dragu. Detalii – AICI.


Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

Хотите поддержать то, что мы делаем?

Вы можете внести вклад в качественную журналистику, поддержав нас единоразово через систему E-commerce от банка maib или оформить ежемесячную подписку на Patreon! Так вы станете частью изменения Молдовы к лучшему. Благодаря вашей поддержке мы сможем реализовывать еще больше новых и важных проектов и оставаться независимыми. Независимо от того, как вы нас поддержите, вы получите небольшой подарок. Переходите по ссылке, чтобы стать нашим соучастником. Это не сложно и даже приятно.

Поддержи NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Partidul „Inima Moldovei”, fondat și condus de fosta bașcană a Găgăuziei, Irina Vlah, a organizat pe 6 iunie un protest la Ministerul Afacerilor Externe (MAE). Aceștia au acuzat Partidul de guvernământ Acțiune și Solidaritate (PAS) că vor încerca „să fraudeze” votul din diaspora la alegerile parlamentare din toamnă, prin intermediul ambasadorilor Republici Moldova.

Un grup de activiști ai Partidului „Inima Moldovei”, îmbrăcați în tricouri cu însemnele formațiunii politice, au protestat în fața sediului MAE.

Aceștia au scandat mesaje precum „PAS ne fură votul”, „Stat capturat, vot furat”, „Jos Popșoi”, și „Inima Moldovei va salva Moldova”. De asemenea, manifestanții au afișat pancarte cu inscripții precum „MAE, slujește Moldovei, nu PAS”, „Diplomat sau sluga PAS?” și „Dați banii înapoi școlilor noastre”.

Participanții au acuzat Partidul Acțiune și Solidaritate va încerca „să fraudeze” votul cetățenilor moldoveni din străinătate la alegerile parlamentare din 28 septembrie, prin intermediul șefilor misiunilor diplomatice ale țării noastre.

Guvernarea năpastei din R. Moldova schimbă ambasadorii din țările europene, acei ambasadori care sunt convenabili, acei ambasadori care sunt gata să îndeplinească toate indicațiile lor, ca în rezultatul alegerilor parlamentare problemele cele mai mari să fie ascunse, ca să facă fraudele, ca să nu ajungă votul poporului, real, așa cum trebuie să fie. Ei vor să fure voturile noastre. (…) Ei îndeplinesc tot ce este nevoie numai ca guvernarea actuală să rămână în scaune moi. De multe ori și în marea majoritate, toți ambasadorii sunt persoane care nu au nici studii diplomatice. Ca exemplu, ambasadorul Irlandei, doamna Costachi, secretar de la Ministerul de Interne, ambasadorul recent numit în Statele Unite ale Americii, fostul consilier al Maiei Sandu, cel mai mare ONG-ist, Kulminski”, a menționat un activist.

Manifestanții au declarat, de asemenea, că copiii diplomaților moldoveni din străinătate ar primi plăți lunare de 500 de euro pentru studii – lucru pentru care, susțin ei, s-ar cheltui 60 milioane de lei în fiecare an. În acest context, aceștia au intrat în incinta MAE și au cerut să fie chemat ministrul de Externe, Mihai Popșoi, pentru a-i înmâna „o dispoziție de plată” simbolică. Oficialul nu a venit în fața oamenilor, iar, într-un final, i-au lăsat-o pe podeaua de la intrarea în clădire.

Menționăm că alegațiile activiștilor de partid privind plățile pentru copii diplomaților sunt false. Acestea se referă la un proiect de lege care nu a mai fost adoptat în lectură finală.

În vara anului 2024, în Parlament a fost introdus un proiect de modificare a Legii cu privire la serviciul diplomatic, care introducea compensații lunare pentru studiile copiilor diplomaților care activează în străinătate. În textul inițial erau prevăzute plăți de 700 euro, dar ulterior suma a fost redusă la 500 euro. În luna iulie a acelui an, inițiativa legislativă a fost adoptată în prima lectură. Totuși, proiectul de lege a fost retras pe fundalului valului de nemulțumiri și critici față de acesta, venite atât din partea societății, cât și a politicienilor din opoziție.

NM a solicitat un comentariu referitor la protestul Partidului „Inima Moldovei” de la Ministerul Afacerilor Externe, însă, deocamdată, nu am primit un răspuns.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: