Vocea Basarabiei/imagine simbol

Forța Fermierilor solicită declararea „stării de calamitate” în agricultură UPDATE

Asociația „Forța Fermierilor” solicită urgentarea creării comisiilor de specialitate în raioane pentru identificarea zonelor afectate de secetă și declararea stării de calamitate în agricultură. Petiții în acest sens au fost expediate Guvernului și Ministerului Agriculturii și Industriei Alimentare.

Asociația a subliniat impactul sever al secetei. „Drept urmare a unei comunicări strânse pe care Asociația Forța Fermierilor o are cu agricultorii, constatăm cu mare tristețe că schimbările climaterice se aprofundează în
țara noastră, prin seceta prelungită și în acest an”, se arată în adresarea asociației.

Adițional, „Forța Fermierilor” a cerut Guvernului să ia măsuri de sprijin pentru fermierii afectați, inclusiv sprijin din partea Uniunii Europene. De asemenea, organizația a solicitat începerea unor discuții urgente și transparente cu Guvernul cu scopul de a aborda problemele grave din agricultură.

UPDATE (16.30) Contactată de NM pentru un comentariu, reprezentanta Serviciului informare și comunicare cu mass-media din cadrul Ministerului Agriculturii și Industriei Alimentare, Daniela Turculeț, a precizat că, vineri, va avea loc o ședință la acest subiect.

„MAIA deja monitorizează cu atenție situația și întreprinde vizite în teritoriu. Totodată vor funcționa Comisiile pentru Situații Excepționale pentru a avea în timp real informații despre situația pe fiecare caz. Mâine (24 mai), la ora 8.00, toate direcțiile raioanele reprezentate de șefii acestora se întrunesc în ședința planificată cu reprezentanții ministerului, pentru a discuta starea semănăturilor și culturilor multianuale. Ședința va fi transmisă live pe platforma MAIA”, a comentat pentru NM Daniela Turculeț, reprezentanta ministerului.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

nordnews.md

Șefa organizației „ȘOR” din Edineț – condamnată la 4 ani de închisoare

Fosta președintă a organizației teritoriale Edineț a ex-Partidului „ȘOR”, Svetlana Panciuc, a fost condamnată la 4 ani de închisoare pentru finanțare ilegală a formațiunii. Decizia a fost pronunțată de Judecătoria Chișinău, sediul Buiucani, pe 3 noiembrie.

Potrivit materialelor dosarului, în perioada iulie – octombrie 2022, Panciuc a primit de la un grup criminal organizat condus de oligarhul Ilan Șor circa 4,9 milioane de lei. Banii au fost folosiți pentru organizarea protestelor, întreținerea formațiunii, „promovarea și realizarea intereselor partidului” pe scena politică din Republica Moldova și obținerea puterii în stat prin metode ilegale.

Decizia judecătorească poate fi contestată la Curtea de Apel Centru în termen de 15 zile.

Inculpata nu își recunoaște vina.

Cauza penală privind finanțarea ilegală a Partidului „ȘOR” a fost pornită în anul 2022 — cu un an înainte ca Curtea Constituțională să declare formațiunea neconstituțională. Potrivit procurorilor, oligarhul Ilan Șor, dat în urmărire, cheltuia milioane de lei pentru întreținerea partidului care îi purta numele, sume transmise în numerar și nedeclarate în rapoartele oficiale de finanțare ale formațiunii. Banii erau folosiți pentru plata „salariilor în plic” ale angajaților partidului și a onorariilor participanților la protestele antiguvernamentale.

În 2024, Procuratura Anticorupție a început să trimită în instanță episoade separate din dosar. În aceste dosare figurează lideri ai organizațiilor teritoriale ale ex-Partidului „ȘOR”, considerați complici care au permis ca formațiunea să primească finanțare de la Ilan Șor.

Ilan Șor însuși a fost condamnat în contumacie la 15 ani de închisoare în dosarul „Frauda bancară”. Acesta a fugit din R. Moldova în 2019, după ce democrații au pierdut puterea, și în prezent se află în Rusia.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: