Fostul director al liceului „Orizont” din Ceadâr-Lunga, vizat într-un nou dosar în Turcia. Procurorii cer mărirea pedepsei

Pe 17 decembrie va avea loc o nouă ședință de judecată în dosarul fostului director al liceului „Orizont” din orașul Ceadâr-Lunga, Feridun Tüfekçi. Bărbatul este vizat într-un nou dosar, fiind cercetat pentru activitatea sa jurnalistică. Mai mult, procurorii insistă asupra măririi termenului de detenție, informează Nokta, astăzi, 13 decembrie.

Informația a fost confirmată de soția acestuia, Galina Tüfekçi. Femeia a spus că nu știe încă câți ani de închisoare va solicita procurorul, însă, inițial era vorba despre 28 de ani de detenție.

În octombrie 2019, Feridun Tüfekçi a fost condamnat la șapte ani și cinci luni de închisoare în Turcia. Alți profesori expulzați din Republica Moldova au primit în Turcia pedepse cu închisoarea de la 6,5 la 12 ani.

Amintim că pe 6 septembrie 2018, șapte persoane din conducerea liceului „Orizont”, fondat și condus de cetățeni turci, au fost reținute de către reprezentanți ai Serviciului de Informații și Securitate și ulterior expulzate din Republica Moldova.

Curtea Europeană a Drepturilor Omului a emis anterior o hotărâre, prin care a declarat că Republica Moldova a încălcat drepturile la libertate și siguranță ale respectivilor cetățeni turci. Guvernul de la Chișinău trebuie să plătească 125 de mii de euro în cazul a cinci profesori, iar plângerile celorlalți doi sunt în proces de examinare la Înalta Curte de la Strasbourg. În august, Procuratura Generală a deschis un dosar penal pentru exces de putere și depășirea atribuțiilor de serviciu. În acest caz sunt cercetați șefa Biroului de Migrație și Azil, Olga Poalelungi, și fostul director adjunct al SIS Alexandru Baltaga, care a fost plasat în arest preventiv la domiciliu.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Imagine simbol

O femeie din Chișinău ar fi fost ucisă de propriul fiu. Băiatul s-a aruncat de la etajul 4, când a venit poliția

O femeie în vârstă de 48 de ani a fost găsită fără viață în apartamentul său din sectorul Rîșcani al capitalei. Poliția a intervenit în seara de 17 iulie, în urma unui apel la Serviciul 112 care anunța despre o posibilă crimă.

Ajunși la fața locului, oamenii legii au deblocat ușa apartamentului și au descoperit cadavrul femeii, cu semne vizibile de moarte violentă. Potrivit informațiilor preliminare, victima ar fi fost înjunghiată în zona inimii.

În momentul în care la fața locului au sosit ambulanța și poliția, fiul femeii, în vârstă de 23 de ani, s-ar fi aruncat în gol de la etajul 4. Acesta a supraviețuit impactului și a fost transportat de urgență la spital cu multiple leziuni.

Pe caz a fost inițiat un proces penal pentru omor, iar ancheta este în desfășurare. Autoritățile urmează să stabilească toate circumstanțele tragediei.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: