pravda.com.ua

FOTO Atac masiv asupra Ucrainei: un spital de copii – avariat. Sunt cel puțin 20 de morți și 50 de răniți

Ucraina a raportat pe 8 iulie despre un atac masiv lansat de Rusia asupra localităților ucrainene. Președintele Vladimir Zelenski a spus că țara a fost atacată cu peste 40 de rachete de diferite tipuri. Sub atac au nimerit Kievul, Dnepr, Krivoi Rog, Slaviansk, Kramatorsk, Pokrovsk. La Kiev a fost atacat inclusiv un spital de copii, cel mai mare din Ucraina. În total, aproximativ 20 de persoane au murit și 50 au fost rănite. 

Președintele Ucrainei Vladimir Zelenski a spus că au fost atacate Kievul, Dnepr, Krivoi Rog, Slaviansk, Kramatorsk. „Peste 40 de rachete de diferite tipuri. Au fost avariate case, infrastructura și un spital de copii”, a comunicat Zelenski.

Potrivit BBC News, primarul Kievului Vitalii Kliciko a declarat că 11 persoane au suferit răni, iar 8 se află la spital. Au fost avariate clădiri rezidențiale, totodată a nimerit sub atac o instituție medicală pentru copii. Ulterior ministrul ucrainean al Sănătății a raportat victime la spitalul de copii din Kiev.

Șeful biroului prezidențial ucrainean, Andrei Ermak, a spus că la Krivoi Rog sunt mulți morți și răniți.

Mai târziu, Ministerul ucrainean de Interne a anunțat că în total în țară se înregistrează 20 de morți și aproximativ 50 de răniți. 7 persoane au murit la Kiev, 13 la Krivoi Rog și 3 – la Pokrovsk.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Facebook/Maia Sandu

Maia Sandu, pe primul loc la încrederea românilor în lideri străini. I-a depășit pe Trump și Macron

Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, este liderul internațional cu cea mai mare rată de încredere în România. Asta arată datele unui sondaj al companiei Avangarde de la București, care a fost prezentat pe 16 septembrie.

Potrivit cercetării sociologice, Maia Sandu are o cotă de încredere de 44% în rândul cetățenilor României. Aceasta este urmată de președintele SUA, Donald Trump (44%), președintele Franței, Emmanuel Macron (40%), și șefa Comisiei Europene, Ursula von der Leyen (39%).

La polul opus, președintele Federației Ruse, Vladimir Putin, este liderul internațional cu cea mai scăzută rată de credibilitate: doar 18% dintre români declară că au încredere în el, în timp ce 78% afirmă contrariul.

Avangarde

Încrederea în instituții

Datele sondajului arată că, la nivel instituțional, NATO se bucură de încrederea celor mai mulți cetățeni români, cu o cotă de 74%. Uniunea Europeană se clasează pe a doua poziție, cu un indicator de încredere de 62%, fiind urmată de ONU – cu 61% și Comisia Europeană și Parlamentul cu câte 57%.

De cealaltă parte, organizația BRICS are cea mai scăzută rată de credibilitate: doar 27% dintre români spun că au încredere în aceasta.

Avangarde

Sondajul Avangarde a fost realizat în perioada 8–14 septembrie, pe un eșantion de 1 000 de persoane din România, prin interviuri telefonice. Marja de eroare este de ±3,4%, la un nivel de încredere de 95%.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: