(FOTO) Daniel Procopciuc, brațul de aur al Moldovei, a revendicat al treilea titlu de Campion Mondial la Armwrestling
Full Article 3 minutes read

Tânărul moldovean Daniel Procopciuc a devenit, din nou, campion mondial la Armwrestling. Evenimentul s-a desfășurat în acest an la București, România.

Sportivii au participat la „WORLD ARMWRESTLING AND PARA-ARMWRESTLING CHAMPIONSHIPS 2021” desfășurat în acest an la București, România. Evenimentul a întrunit 1200 de sportivi din 46 țări. Sportivii moldoveni au revenit acasă cu o medalie de aur, șase de argint și una de bronz. Cel care a clasat Moldova pe locul unu mondial a fost, din nou, Daniel Procopciuc, care l-a înfruntat pe cel mai titular sportiv din Rusia, Oleg Cherkasov, la categoria până la 70 de kg.

Procopciuc a declarat că succesele sale le datorează în primul rând antrenorului său, Alexandru Grumeza care a fost apreciat, recent, cu titlul de Antrenor Emerit al Republicii Moldova. Potrivit lui Grumeza, care este și președintele Federației moldovenești de armwrestling, Daniel este cel care îmbină de minune sportul și medicina iar datorită perseverenței sale rezultatele frumoase nu se lasă a fi așteptate. Menționăm că Daniel Procopciuc este originar din raionul Fălești, a absolvit Universitatea de Stat de Medicină și Farmacie „Nicolae Testemițanu”, fiind traumatolog-ortoped rezident.

Facebook Carbyne x media

În cadrul campionatului mondial din acest an, prima medalie pentru Republica Moldova a fost cucerită de către Daniel Moraru, care a obținut medalia de bronz, în categoria -85kg, tineret, brațul stâng. Și echipa de Para-Armwrestling a înregistrat rezultate excepționale la Campionatul Mondial. În competiția cu brațul stâng, Ion Cernei, dizabilități vizuale -80kg, Vladimir Butucea, dizabilități vizuale -100kg și Iaroslav Buchili, dizabilități locomotorii, suferința membrelor superioare au obținut medalii de argint iar Anton Nacu, dizabilități locomotorii, standing -60kg, medalie de bronz.

A doua zi a Campionatului Mondial de Para-Armwrestling a fost dedicată luptelor cu brațul drept unde Ion Cernei și Vladimir Butucea au obținut medalii de argint. Daniel Procopciuc a încununat grandios evoluția echipei de seniori în ziua dedicată luptelor cu brațul stâng, astfel a fost urcată cea mai înaltă treaptă a podiumului mondial în categoria -70kg.

Acum o lună, sportivii moldoveni au cucerit în Vilnius, la cel de al 30-lea Campionat European de Armwrestling, în total 22 de medalii, dintre care: 11 de aur, 6 de argint și 5 de bronz.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.