Colaj NM

FOTO de la liceul „Liviu Deleanu” din Chișinău, unde a avut loc un incendiu: elevii vor învăța online și luni

Elevii liceului „Liviu Deleanu” din Chișinău, unde a avut loc un incendiu, vor învăța de la distanță și luni – 15 aprilie. În aceeași zi se va decide cum vor învăța elevii ulterior, în funcție de rezultatele analizelor privind calitatea aerului în incinta liceului. 

Primăria Chișinău a anunțat că elevii Liceului Teoretic „Liviu Deleanu” vor continua studiile la distanţă, în format online, şi în ziua de luni, 15 aprilie 2024. Decizia a fost luată la o nouă şedinţă a Comisiei pentru Situații Excepționale, sectorul Buiucani.

„În funcţie de rezultatele analizelor privind calitatea aerului în incinta liceului, prelevate de Centrul de Sănătate Publică Chişinău, luni 15 aprilie va fi luată o decizie privind modul de desfăşurare ulterioară a lecţiilor. Între timp, sunt depuse toate eforturile pentru curăţarea spaţiilor afectate din liceu şi crearea condițiilor necesare pentru a asigura un mediu de învățare sigur pentru elevi și personalul didactic”, au comunicat reprezentanții Primăriei.

Direcţia Generală Educaţie, Tineret şi Sport din municipiul Chişinău a precizat că la şedinţa Comisiei pentru Situații Excepționale a participat administrația Liceului Teoretic „Liviu Deleanu”, inclusiv reprezentanți ai Inspectoratului General pentru Situații de Urgență. Potrivit Direcției până pe 15 aprilie, Centrul de Sănătate Publică va veni cu rezultatele de laborator a calității aerului din încăperile instituției de învățământ.

Telegram/Primăria Chișinău
Telegram/Primăria Chișinău
Telegram/Primăria Chișinău
Telegram/Primăria Chișinău
Telegram/Primăria Chișinău
Telegram/Primăria Chișinău
Telegram/Primăria Chișinău

Amintim, pe 5 aprilie, la Liceul Teoretic „Liviu Deleanu” din sectorul Buiucani a avut loc un incendiu. Flăcările au cuprins demisolul instituției de învățământ. Zece echipe de intervenție au participat la stingerea focului. Din clădire au fost evacuați circa 1 900 de elevi. Victime nu au fost raportate. Detalii AICI. Pe 6 aprilie s-a decis că elevii liceului vor învăța de la distanță, în format online, în perioada 8-12 aprilie. Detalii AICI.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Nicușor Dan, despre întâlnirile lui Ion Ceban cu primari din România: „Din politeţe l-au primit”

Președintele României, Nicușor Dan, susține că întâlnirile pe care unii primari din România le-au avut cu primarul municipiului Chișinău, Ion Ceban, nu ar trebui interpretate drept un semn de susținere politică. Potrivit liderului de la Cotroceni, acestea ar fi fost simple gesturi „de politețe”.

Întrebat dacă numirea lui Adrian Veștea în funcția de premier ar putea afecta relațiile României cu Republica Moldova, în contextul în care acesta și-a exprimat anterior dorința de a colabora cu Ion Ceban, Nicușor Dan a spus că nu vede în aceste contacte o problemă.

„Am fost şi eu primar al Bucureştiului şi ştiu că domnul Ceban făcea din când în când vizite prin România şi încerca să se ducă pe la primari. Unii l-au primit, alţii nu l-au primit, nu e nimic mai important, nu e vorba de vreo susţinere, pur şi simplu, o chestiune de politeţe. Eu am sunat la Minister şi mi-au zis: «mai bine nu te întâlni», dar alţii n-au sunat şi, din politeţe, l-au primit, nu e nimic mai mult de atât”, a explicat Nicuşor Dan, citat de News.ro.

De menționat că primarul și liderul MAN, Ion Ceban, are interdicție de intrare pe teritoriul României, pentru o perioadă de 5 ani, începând cu data de 9 iulie 2025. Măsura este valabilă și în întregul spațiu Schengen. Ceban a calificat anterior, în repetate rânduri, decizia drept una politică și a atacat-o în instanța de judecată.

În reacție, ministra de Externe de la București, Oana Țoiu, a declarat că decizia de a-i interzice primarului Chișinăului accesul în România a fost luată în contextul în care, de ceva timp, autoritățile române documentează „legături complicate” ale acestuia cu reprezentanți ai Federației Ruse. Ceban a negat și aceste informații.

Pe 8 iunie, curent, Ceban a pierdut procesul cu ministra Afacerilor Externe a României, în prima instanță. Decizia nu este definitivă. Ceban a anunțat deja că o va contesta.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: