igsu

UPDATE: VIDEO Doi adulți și doi copii s-au înecat în raionul Comrat, după ce barca în care se aflau s-a răsturnat

Scafandrierii IGSU din raionul Comrat sunt în misiune de recuperare a corpurilor neînsuflețite a patru persoane înecate. Este vorba despre doi adulți și doi copii, care s-au înecat după ce barca în care se aflau în mijlocul iazului Meșeni s-a răsturnat. Tragedia s-a produs în după-amiaza de 1 iulie.

Update 21:38: Conform ultimelor informații operative către orele 19:18 scafandrierii IGSU au recuperat din apa iazului Meșeni corpul neînsuflețit a unui bărbat, care s-a înecat. Lucrările de căutare subacvatice a altor două persoane vor continua în dimineața zilei de 2 iulie.

În după amiaza zilei de 1 iulie, salvatorii IGSU din sudul țării au fost solicitați să intervină pentru a recupera corpurile neînsuflețite a doi minori și a doi adulți, care s-au înecat după ce o barcă cu care se aflau în mijlocul iazului s-a răsturnat.

Apelul la Serviciul 112 a fost recepționat la ora 16:23. Pentru efectuarea lucrărilor de căutare subacvatică au intervenit salvatorii și scafandrierii din Detașamentul Salvatori și Pompieri Comrat. La fața locului, angajații IGSU au observat corpul minorului pe suprafața apei.

Copilul decedat avea doar 2 ani și jumătate. Corpul neînsuflețit a fost extras de salvatori la o distanță de 20 metri de barca gonflabilă inversată.

Scafandrierii continuă lucrările de căutare subacvatică pentru a recupera alte trei persoane care se presupune că s-ar fi înecat. Cauza și circumstanțele accidentului pe apă urmează a fi stabilite de organele de resort.

IGSU
IGSU

 


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.


If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Copii „luați ostatici” și amenințați cu arme: noi exerciții antiteroriste în grădinițele din Rusia (FOTO)

În grădinițele din Rusie au început noi exerciții antiteroriste, în cadrul cărora sunt simulate inclusiv atacuri armate și luări de ostatici. Imaginile publicate de instituțiile de învățământ arată copii culcați cu fața la podea, iar în unele cazuri persoane înarmate îndreaptă armele spre aceștia, scrie publicația „Novaia Gazeta”.

Exercițiile au început pe 18 august și vor dura două zile. Potrivit publicației, peste 100 de grădinițe din diferite regiuni ale Rusiei au anunțat deja pe rețelele de socializare că au participat la acestea.

În timpul simulărilor, copiii au fost puși să se culce cu fața la podea sau să se aplece. În unele grădinițe au fost simulate luări de ostatici, iar în altele copiii și educatorii au baricadat ușile.

„În cadrul exercițiilor au fost simulate mai multe scenarii: un atac armat cu utilizarea unor lichide inflamabile, precum și luarea ca ostatici a copiilor și a unui cadru didactic dintr-o grupă a grădiniței”, se arată într-un mesaj publicat de una dintre instituții.

Potrivit sursei citate, astfel de exerciții nu sunt organizate pentru prima dată în grădinițele din Rusia. Acțiuni similare au avut loc și în primăvara anului 2025.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: