Maxar Technologies

FOTO Imagini din satelit arată acumularea de trupe rusești în trei locuri, la frontiera cu Ucraina

Informațiile de pe teren și imaginile din satelit sugerează că Rusia își consolidează trupele și echipamentele în cel puțin trei locuri de la granița cu Ucraina: regiunile Belgorod și Voronej, precum și în jurul orașului Matveev Kurgan din sud.

În interiorul Ucrainei, Rusia își consolidează operațiunile în jurul orașului Izium și se pregătește să se îndrepte spre sud pentru a cuceri Sloviansk, potrivit Institutului pentru Studiul Războiului, citat de BBC.

Compania Maxar Technologies a publicat imagini din satelit cu regiunea Belgorod a Rusiei. În acestea se vede deplasarea tehnicii militare.

De acolo, trupele rusești ar putea să avanseze spre est sau sud-est pentru a încercui un contingent de forțe terestre ucrainene.

În cazul în care Mariupol cade, forțele rusești ar putea începe să împingă spre nord pentru a finaliza încercuirea unui grup mai mare de trupe ucrainene. Se crede că unele dintre cele mai experimentate și mai bine echipate unități ucrainene se află în est.

Acestea sunt puternic săpate în poziții cheie, iar analiștii spun că trupele rusești ar putea avea dificultăți în a le forța să iasă, scrie Europa Liberă România.

Maxar Technologies.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Maia Sandu

Maia Sandu, după întâlnirea cu premierul României: „Tot ce realizăm împreună înseamnă stabilitate și oportunități”

Președinta Maia Sandu s-a întâlnit pe 23 august cu premierul României, Ilie Bolojan, aflat în vizită oficială în Moldova. Șefa statului a declarat ulterior pe rețelele sociale că a discutat cu prim-ministrul român despre cooperarea în domeniul energetic, proiecte de infrastructură, precum și despre un schimb comercial și cultural „tot mai dinamic”.

„Republica Moldova și România se sprijină reciproc și construiesc împreună un viitor european sigur și prosper. Astăzi, la Chișinău, cu Prim-ministrul României, Ilie Bolojan, am discutat interconexiuni energetice care ne fac mai puternici, poduri și drumuri care apropie oamenii de pe ambele maluri ale Prutului, reducerea timpilor de așteptare la frontieră și schimburi comerciale și culturale tot mai dinamice. Tot ce realizăm împreună – de la energie și infrastructură, până la investiții și locuri de muncă – înseamnă mai multă stabilitate, mai multe oportunități, iar pentru Republica Moldova și pași concreți către calitatea de membru a Uniunii Europene”, a scris Sandu într-o postare pe rețelele sociale.

Totodată, oficialii au discutat și pe aspecte ce țin de securitatea regională și integrarea europeană a R. Moldova. Șefa statului a subliniat importanța unui efort comun pentru a contracara interferențele străine care încearcă să submineze democrațiile ambelor țări.

Precizăm că prim-ministrul României, Ilie Bolojan, efectuează pe 23 august o vizită de lucru în Republica Moldova – prima sa vizită oficială la Chișinău după preluarea mandatului.

Vizita include o serie de activități comune cu premierul Dorin Recean. Cei doi au întreprins o vizită la punctul de trecere a frontierei Galați–Giurgiulești. În urma acesteia, Recean a anunțat că începând cu ziua de mâine, 24 august, va fi instituit controlul coordonat la vama Galați–Giurgiulești.

Ulterior, prim-miniștrii au susținut o conferință de presă comună. „Chișinău și București, într-o zi cât mai apropiată, vor sta la masa europeană de decizii pentru viitorul întregului continent”, a menționat Dorin Recean. La rândul său, Bolojan a declarat că România „va susține fără ezitare R. Moldova, ca un prieten statornic și partener angajat” în parcursul său european.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: