presedinte.md

FOTO Maia Sandu a primit-o în vizită la Președinție pe actrița Kristin Davis, care a jucat în Sex and the City

Președinta Maia Sandu s-a văzut cu actrița Kristin Davis, care a jucat-o pe Charlotte în serialul Sex and the City. De menționat că Davis a efectuat o vizită în Republica Moldova în calitate de ambasadoare a bunăvoinţei a Înaltului Comisariat pentru Refugiaţi al Naţiunilor Unite (UNHCR).

Reprezentanții Președinției de la Chișinău susțin că Sandu a discutat cu Davis „despre munca pe care o face ca să ajute refugiații din diferite țări, despre modalitățile cum poate fi atrasă mai bine atenția comunității internaționale și a presei internaționale la nevoile refugiaților, dar și a mobiliza mai multe acțiuni de sprijin și asistență umanitară”.

Am vorbit și despre cum țara noastră este afectată de consecințele războiului Rusiei contra Ucrainei, despre cum am făcut față crizei umanitare de la începutul invaziei, despre măsurile de ajutorare și de protecție a refugiaților întreprinse de Guvernul de la Chișinău și, mai ales, despre cetățenii, care au ajutat și continuă să îi ajute cu inima deschisă pe refugiații ucraineni”, a spus Maia Sandu, potrivit reprezentanților Președinției.

Împreună cu Kristin Davis, șefa statului a fost la Centrul Comunitar „151”, unde femeile din Ucraina le-au povestit despre dramele trăite în țara lor natală, despre cum și-au pierdut pe cei dragi și au fost nevoite să lase toată agoniseala, ca să se salveze pe ele și copiii lor din calea războiului.

Ne-au vorbit și despre viața lor din Moldova și despre cât de tare vor să revină acasă, la Odesa, Nikolaev, sau Herson. Le-am spus că sunt persoane deosebit de puternice, că rezistența și curajul poporului ucrainean ne inspiră, și că avem pacea în Moldova și datorită lor”, a menționat președinta.

presedinte.md
presedinte.md
presedinte.md
presedinte.md
presedinte.md
presedinte.md
presedinte.md
presedinte.md
presedinte.md
presedinte.md

Kristin Davis este o renumită actriță americană și producătoare. Aceasta este cel mai bine cunoscută pentru rolul lui Charlottei York din serialul Sex and the City (1998-2004).

Kristin Davis este alături de UNHCR, Agenția ONU pentru Refugiați, din 2014. Ea a călătorit în Uganda, Republica Democrată Congo, Rwanda, Kenya, Africa de Sud, Bangladesh și Moldova pentru a afla mai multe despre activitatea UNHCR și despre situația refugiaților.

Davis a vizitat pe 16 septembrie Republica Moldova. Artista s-a întâlnit cu refugiații ucraineni din țara noastră. Totodată a participat la evenimentul artistic intitulat „Explorând arta ca o cale spre reziliență”, organizat de Ministerul Culturii al Republicii Moldova și UNHCR, Agenția ONU pentru Refugiați. Evenimentul a cuprins activități interactive și discuții despre rolul artei în consolidarea rezilienței și incluziunii refugiaților în societate și a culminat cu un spectacol susținut de trupa de teatru „Voice of the Country” din Ucraina.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Ministerul Apărării al Republicii Moldova

Femeile și bărbații din Moldova ar putea urma cursuri militare voluntare. Ministerul Apărării lucrează la o nouă lege

Republica Moldova ar putea introduce, în premieră, programe de instruire militară voluntară pentru civili – atât femei, cât și bărbați. Ministrul Apărării, Anatolie Nosatîi, a anunțat, în cadrul emisiunii „Cabinetul din umbră” de la Jurnal TV, că instituția pregătește modificări la legislația privind rezerva și mobilizarea, astfel încât persoanele care doresc să contribuie la apărarea țării să poată participa periodic la instruiri militare.

„Îmi doresc o armată profesională, prin contract, dar cu menținerea posibilității de instruire a rezervei active a forțelor armate, ceea ce ar presupune diferite forme de instruire a civililor – a bărbaților și a femeilor – pentru a îndeplini misiunea de apărător al țării așa cum prevede Constituția. Nu obligatoriu, dar voluntar”, a declarat ministrul Apărării.

Nosatîi a explicat că legislația actuală nu oferă încă posibilitatea instruirii militare voluntare pentru civili, însă ministerul va propune în curând modificări. Potrivit ministrului, vor fi puse în dezbatere publică mai multe modele, inclusiv cel al creării unei rezerve voluntare, în care cetățenii interesați să poată participa periodic la instruiri militare pentru a dobândi competențele necesare apărării țării.

„Sunt cetățeni conștienți, care înțeleg importanța acestui domeniu, și ar veni periodic, ar însuși arta militară pentru a îndeplini nu zic cele mai sofisticate, dar unele funcții care sunt necesare pentru a apăra țara. (…) Din interacțiunea cu societatea, cunosc mulți cetățeni care doresc să o facă. De aceea, vom da posibilitatea și, cine va dori, vom fi bucuroși să îi avem alături de noi”, a declarat ministrul Apărării.

Proiectul legislativ urmează să fie definitivat în primul trimestru al anului viitor și publicat pentru consultări cu societatea civilă și cetățenii.

Armata națională numără, în prezent, potrivit ministrului Apărării, aproximativ 6500 de militari.

În prezent, în Republica Moldova este valabil serviciul militar obligatoriu, în baza căruia toți tinerii ce au atins vârsta de 18 ani sunt înrolați în cadrul armatei. Excepție fac studenții, persoanele cu probleme medicale, situații familiale dificile sau convingeri religioase ori personale.

Durata satisfacerii serviciului militar în termen este de 12 luni. Alternativ, studenții pot opta pentru pregătire militară în cadrul catedrelor militare universitare.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: