Colaj NM

FOTO Maia Sandu, la postul vamal Sculeni: „De astăzi, automobilele și autocarele vor beneficia de condiții de așteptare și de control europene”

Președinta Maia Sandu a anunțat că a vizitat, pe 20 iulie, postul vamal Sculeni. Șefa statului a spus că postul trece printr-un amplu proces de extindere și modernizare și că șapte piste noi de control vamal pe sensul de ieșire din țară au fost deja finalizate. 

Pe o rețea de socializare, Maia Sandu a menționat că a vizitat astăzi postul vamal Sculeni, care trece printr-un amplu proces de extindere și modernizare.

„Șapte piste noi de control vamal pe sensul de ieșire din țară au fost deja finalizate. De astăzi, automobilele și autocarele de pasageri vor beneficia de condiții de așteptare și de control cu adevărat europene în postul vamal Sculeni. Până la sfârșitul anului vor fi încheiate și lucrările pe sensul de intrare și vom avea un post vamal pe deplin modernizat”, a precizat șefa statului.

Președinta a mulțumit Uniunii Europene „pentru sprijinul financiar acordat în reconstrucția acestui important obiectiv de infrastructură”.

„Țara noastră trebuie să aibă posturi vamale, drumuri, poduri și căi ferate moderne. Deja avem primele rezultate. Vom continua să investim în infrastructura țării, pentru că modul de viață european înseamnă și infrastructură europeană”, a adăugat șefa statului.

Facebook/Maia Sandu
Facebook/Maia Sandu
Facebook/Maia Sandu
Facebook/Maia Sandu
Facebook/Maia Sandu
Facebook/Maia Sandu
Facebook/Maia Sandu
Facebook/Maia Sandu

În februarie 2022, reprezentanții Guvernului declarau că punctul de trecere a frontierei de la Sculeni urmează să fie extins și modernizat în cadrul proiectului „Reabilitarea și modernizarea birourilor vamale de frontieră de pe granița România – Moldova,  birourile vamale Albița – Leușeni, Sculeni – Sculeni și Giurgiulești – Giurgiulești”. Se menționa că proiectul, cu o valoare totală de 10 milioane de euro, este finanțat de Uniunea Europeană și co-finanțat de cele două state.

Guvernul preciza că pentru postul vamal Sculeni, proiectul prevede modernizarea clădirii administrative, construcția unor noi pavilioane, majorarea numărului pistelor de control vamal, construcția platformei de scanare, reabilitarea sistemelor de alimentare cu apă și canalizare.

Lucrările în cadrul postului vamal Sculeni au început parțial în anii 2018-2019, fiind realizate însă necalitativ, cu încălcări grave, fapt ce a adus un prejudiciu Serviciului Vamal de circa 9 milioane de lei”, comunicau reprezentanții Guvernului, adăugând că a fost demarată o nouă licitație și procedura de depunere a ofertelor, iar finalizarea lucrărilor de construcție fiind preconizată pentru anul 2023.

În februarie 2023, reprezentanții Serviciului Vamal menționau că lucrările de reabilitare la postul Vamal Sculeni au fost executate în proporție de aproximativ 20%.

Iar în mai 2023, Comisia pentru Situații Excepționale a Republicii Moldova a decis alocarea a 23 milioane de lei pentru modernizarea postului vamal Sculeni.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Festivalul Vinului de Autor 2025 confirmă potențialul vinurilor moldovenești

Chișinăul a trăit pe 6 și 7 septembrie una dintre cele mai calde ediții ale Festivalului Vinului de Autor. În curtea Muzeului Național de Istorie a Moldovei, vinul a devenit limbaj comun pentru aproape 4.000 de vizitatori, veniți să descopere istorii ascunse în fiecare pahar.

Atmosfera a fost una unică: de la degustări ghidate cu sommelieri și conversații sincere cu vinificatorii, la muzică live și momente de convivialitate. Totul a fost despre vinuri de calitate produse în Moldova, despre tradiții, terroir și pasiunea celor care pun suflet în fiecare sticlă. Publicul a arătat că există o generație de consumatori atenți, dornici să înțeleagă diferența dintre vinul de serie și cel creat cu devotament, în ediții limitate.

Arcadie Foșnea, președintele Consiliului Asociației Micilor Producători de Vinuri din Moldova și fondatorul Cramei Mircești, a declarat la deschiderea festivalului:

„ Asociația noastră se dezvoltă cu pași rapizi, inclusiv datorită sprijinului oferit de partenerii noștri. Le mulțumesc și colegilor care, pentru acest weekend, au lăsat pivnițele și au venit să fie alături de amatorii de vinuri, să împărtășească emoții și să felicite publicul cu vinuri deosebite. Le doresc tuturor o toamnă bogată, pentru că așteptările sunt mari, iar vinurile de autor merită cât mai mulți admiratori și prieteni adevărați.”

Ulterior, acesta a adresat mulțumiri partenerilor festivalului – Victoriabank (partener principal), Oficiul Național al Viei și Vinului, Ukraine-Moldova American Enterprise Fund, Asociația Națională pentru Turism Receptor și Intern, SUPRATEN, Lagmar și BASF Agricultural Solutions Moldova – precum și vinificatorilor care au adus în fața publicului colecțiile lor limitate, vinuri ce trebuie nu doar gustate, ci și înțelese, inclusiv, într-un cadru festiv, alături de connaisseuri, muzică bună și pairing gastronomic inspirat.

Creștere și diversitate

Unul dintre cele mai vizibile rezultate ale acestei ediții este creșterea numărului de participanți: 40 de vinificatori și-au prezentat vinurile, comparativ cu 36 în 2024. Această diversitate a adus împreună terroiruri variate, tehnici inovatoare și stiluri personale, transformând festivalul într-o experiență completă pe scena culturală și gastronomică din Moldova.

Vinuri mici ca număr, mari ca valoare

Pe parcursul celor două zile, clinchetele de pahare s-au împletit cu reflecții despre viitorul industriei. Ștefan Iamandi, reprezentant al Oficiului Național al Viei și Vinului, a subliniat rolul pe care îl joacă micii producători în imaginea internațională a Moldovei:

„Dragi iubitori ai vinului de autor, dragi producători, sunteți ‘mici’ doar ca definiție a legislației. În realitate, produceți vinuri mari, care an de an cuceresc lumea și medaliile internaționale. Vinurile moldovenești sunt cele mai medaliate din Europa de Est. Fiecare dintre voi aduce unicitate și autenticitate, iar asta face Moldova unică pe harta vinului.”

Comunitate și cultură

Mai presus de cifre, festivalul a consolidat o comunitate vie. Vinificatorii au vorbit despre tradiții și inovații, vizitatorii au învățat să aprecieze subtilitățile unui vin bine lucrat, iar împreună s-a conturat o cultură a consumului bazată pe curiozitate, respect și conștiență.

Experiența festivalului a fost completată de Asociația Sommelierilor din Republica Moldova, care pe parcursul celor două zile a susținut patru masterclassuri interactive. Publicul a descoperit cum forma paharului poate schimba percepția asupra vinului, ce asocieri neașteptate se pot crea între vinurile de autor și gastronomia locală, dar și cum arată o degustare în orb – un exercițiu menit să pună în valoare atenția, simțurile și obiectivitatea participanților.

Pentru cei care vor să retrăiască atmosfera festivalului și să-și caute chipurile dragi printre albume, toate fotografiile sunt disponibile aici:

Un rol important l-au avut și partenerii media – Agromedia.md, Agrobiznes, Locuri.md, Diez, Locals.md, Agora, Agroexpert.md, NewsMaker și wine-and-spirits – care au contribuit la ducerea mesajului mai departe către publicul pasionat de vinuri autentice.

O tradiție care crește

Ediția din 2025 a demonstrat încă o dată că vinul de autor este mai mult decât un produs: este parte a identității și culturii moldovenești. Festivalul a devenit un reper anual pentru cei care apreciază autenticitatea și rafinamentul, dar și un spațiu de învățare – unde publicul descoperă diferența dintre vinul de serie și vinul de autor, creat cu atenție, în ediții limitate.

În acest fel, evenimentul contribuie nu doar la promovarea producătorilor locali, ci și la formarea unei culturi a consumului responsabil și conștient, în care vinurile de calitate sunt valorizate pentru istoria, terroirul și munca din spatele lor.

Pentru a rămâne conectați la noutăți și pentru a afla data următoarei ediții, publicul este invitat să urmărească paginile oficiale, unde vor fi anunțate detaliile despre Festivalul Vinului de Autor 2026.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: