Colaj NM

FOTO Pavajul istoric din centrul capitalei: Primăria dă asigurări că pietrele nu au fost afectate

În timpul lucrărilor de reparaţie a străzii 31 August din Chișinău a fost descoperită o porţiune cu pavaj vechi. Pe online a apărut informația că pietrele au fost extrase. Corespondentul NM a fost la fața locului. Muncitorii au declarat că pietrele nu au fost extrase, acestea au fost acoperite cu pământ pe perioada lucrărilor. Și purtătoarea de cuvânt a primarului capitalei a confirmat informația. 

Autoritățile au anunțat, pe 17 martie, despre suspendarea traficului rutier pe str. 31 August 1989, tronsonul cuprins între str. Ismail și str. Ciuflea „Măsura a fost luată în legătură cu necesitatea executării lucrărilor de reabilitare a străzii 31 August 1989”, comunicau reprezentanții Primăriei Chișinău.

Ulterior, primarul capitalei Ion Ceban a declarat că a luat decizia de a stopa lucrările de reparație – „au fost descoperite două insule cu pavaj vechi, caldarâm”, comunica edilul.

Totodată, el a solicitat autorităților centrale „să examineze rapid porțiunile vizate”.

„Trebuie să ne mobilizăm, responsabilii trebuie să se grăbească, să nu stea pe la cafea, iar dacă va fi nevoie suntem gata să finanțăm unele lucrări. Un lucru trebuie să fie însă clar, nu putem lăsa șantierul descoperit doi ani în centrul capitalei”, declarat Ceban, pe Facebook.

La scurt timp, pe online a apărut informația că pietrele de pavaj ar fi fost extrase.

Natalia Ixari, purtătoarea de cuvânt e edilului, a scris pe online că informația este falsă. „Totul este pe loc. (…) Nimic nu s-a scos de acolo mai ales că sunt și responsabilii și reprezentanții Primăriei, ministerului și comunitatea de arheologi”, a precizat Ixari.

Corespondentul NM a mers la fața locului. Muncitorii de pe șantier au declarat că pietrele nu au fost extrase, dar acoperite cu pământ pe perioada lucrărilor. Potrivit corespondentului NM, în apropiere de strada Pușkin, bucățile de pavaj sunt vizibile.

NewsMaker
NewsMaker
NewsMaker
NewsMaker
NewsMaker

Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

BNS: Mortalitatea în Moldova este în scădere. Care au fost principalele cauze de deces în 2025

Bolile aparatului circulator au rămas principala cauză de deces în Republica Moldova în 2025, fiind responsabile pentru 56,6% din totalul deceselor înregistrate în țară, potrivit datelor publicate de Biroul Național de Statistică. Pe locul doi se situează tumorile maligne, cu 17%, urmate de bolile aparatului digestiv cu 7,8%, bolile respiratorii cu 4,9% și accidentele, intoxicațiile și traumele cu 4,7%.

Datele arată diferențe semnificative între femei și bărbați. În cazul bolilor cardiovasculare, femeile înregistrează o pondere a deceselor mai mare cu 13,4 puncte procentuale decât bărbații.

În schimb, la alte categorii se observă un tablou invers. Bărbații înregistrează o mortalitate mult mai mare din cauza accidentelor, intoxicațiilor și traumatismelor — de 3,4 ori mai mult decât femeile. De asemenea, decesele prin boli respiratorii sunt de peste două ori mai frecvente la bărbați, iar cele provocate de tumori maligne și boli ale aparatului digestiv sunt de aproximativ 1,5 ori mai ridicate.

Distribuția mortalității diferă și pe regiuni. Bolile aparatului circulator au cea mai mare pondere în regiunea Nord (59,9%). Tumorile maligne sunt mai frecvente ca pondere în municipiul Chișinău (19,3%) și în UTA Găgăuzia (17,3%). Bolile digestive au o pondere mai mare în regiunea Centru (9,9%) și Sud (8,4%).

În ceea ce privește bolile respiratorii și cauzele externe (accidente, intoxicații și traume), cele mai ridicate valori au fost înregistrate în municipiul Chișinău, unde acestea ajung la 7% și respectiv 6,1% din totalul deceselor. La polul opus, regiunea Nord înregistrează cea mai mică pondere a deceselor din cauze externe (3,8%).

În total, în Republica Moldova au decedat 32.100 de persoane în 2025, cu 1.500 mai puțin față de 2024, o scădere de 4,4%, potrivit BNS.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: