poliția.md

FOTO/VIDEO Amplă operațiune a poliției. Au fost efectuate 9 percheziții și reținuți 11 membri ai unei grupări

Oamenii legii au reușit să destructureze o grupare infracțională, specializată în furturi și jafuri, săvârșite pe teritoriul raioanelor Hîncești, Cimișlia, Criuleni și Ialoveni. Pentru anihilarea grupării au fost implicați zeci de polițiști, fiind derulată o amplă operațiune pentru documentarea acțiunilor ilicite ale celor 11 membri ai grupării.

După o monitorizare mai îndelungată a grupării, ieri, 9 iunie, ca urmare a nouă percheziții autorizate, trei membri ai acesteia au fost reținuți, șapte dintre ei fiind cercetați în stare de libertate. Liderul grupării își ispășește pedeapsa în penitenciar,  pentru infracțiuni similare. Membrii grupării au vârste cuprinse între 15 și 28 de ani și au mai fost anterior judecați pentru astfel de infracțiuni.  

Suspecții pătrundeau în locuințele victimelor atât noaptea, cât și ziua, prin efracție, forţând geamurile sau ușile din termopan, în timp ce proprietarii lipseau de acasă.

În urma perchezițiilor efectuate, polițiștii au depistat și ridicat de la domiciliile figuranților: bijuterii din aur, laptop-uri, telefoane mobile, instrumente electrice și alte bunuri furate. Suma totală a pagubei la infracțiunile înregistrate depășește  1.500.000 de lei.

poliția.md
poliția.md
poliția.md
poliția.md
poliția.md
poliția.md
poliția.md

Dacă vor fi găsiți vinovați, suspecții riscă pedeapsă cu închisoare de la 5 la 15 ani. 

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

„Nota 6-7″. Cum apreciază unul dintre donatorii PAS activitatea guvernării în domeniul economic

Vasile Tofan, partener senior al fondului de investiții private „Horizon Capital” și unul dintre donatorii Partidului  Acțiune și Solidaritate (PAS), se declarată dezamăgit de partidul de guvernare „în anumite privințe”. În cadrul emisiunii NM „Есть вопросы”, omul de afaceri a apreciat politicile în domeniul economic cu notele 6-7. De asemenea, Tofan a recunoscut că, de-a lungul timpului, i s-a propus de mai multe ori să ocupe funcții publice.

„Nu ascund că am simpatie pentru această generație de lideri și politicieni care încearcă să schimbe ceva. În același timp, sunt critic la adresa lor și, ca mulți alții, sunt dezamăgit în anumite privințe. Dar apreciez faptul că, în general, ei sunt oameni cinstiți. Spre deosebire de mulți care finanțează opoziția cu saci întregi de bani, ei abordează acest lucru transparent”, a declarat Tofan.

Întrebat cum apreciază politica economică a guvernării din ultimii patru ani, investitorul a fost rezervat în nota acordată.

„Le-aș da un 6–7 din 10. Au intenții bune, sincere, dar, ca mulți politicieni, le lipsește curajul pentru a implementa reforme cu adevărat eficiente”, a spus el.

În contextul stagnării economice, Tofan consideră că situația este cauzată de o combinație de factori interni și externi.

„E o prostie să negi influența războiului, secetei sau crizei din industria auto europeană. Hai să trecem rapid prin factorii principali. În primul rând, războiul — un factor evident pentru toată lumea, investițiile nu vin. În al doilea rând, seceta: sectorul agricol reprezenta înainte cam 12% din PIB, acum este în jur de 5%, deci o pierdere de circa 7%.

Al treilea — componentele auto, care de mulți ani sunt cel mai mare articol de export al Moldovei: aproape 20% din exporturi. Industria auto germană este acum într-o criză profundă.

Al patrulea factor — demografic. Creșterea economică este numărul de persoane care muncesc, înmulțit cu productivitatea lor. Dacă populația scade, asta afectează economia direct”, a menționat el.

Omul de afaceri a atras atenția că multe dintre problemele cu care se confruntă țara nu pot fi puse exclusiv în cârca PAS.

„Am enumerat patru factori principali, dar provocările sunt mult mai multe. Acestea sunt dificultăți reale, externe și interne, pentru care PAS nu poate fi considerat responsabil. Deși mulți afirmă că exodul populației a fost cauzat de guvernarea PAS, realitatea este că demografia urmează un trend global, care nu se schimbă pe termen scurt”, a punctat Tofan.

De asemenea, Tofan a recunoscut că, de-a lungul timpului, i s-a propus de mai multe ori să ocupe funcții publice.

„Nu sunt politician. Sunt prea rațional și, în același timp, prea emoțional pentru asta. Resimt o repulsie față de politicieni. Când aud ce spun unii dintre ei, mă întreb: chiar cred în ceea ce spun sau doar mint pentru a obține puterea? Nu știu ce e mai grav”, a subliniat acesta.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: