tayga.info

FOTO/VIDEO Proteste anti-război în mai multe orașe din Rusia. Oamenii sunt reținuți 

În mai multe orașe rusești, pe 13 martie, au loc proteste împotriva războiului cu Ucraina. Oamenii au ieșit să protesteze la Ekaterinburg, Vladivostok, Moscova, Irkutsk, Permi, Novosibirsk. De cealaltă parte, poliția a început să-i rețină pe protestatari.

Potrivit OVD-Info, au fost reținute deja 93 de persoane în 13 orașe rusești. Reprezentanții Ministerului Afacerilor Interne al Rusiei nu au comentat deocamdată informațiile despre numărul de rețineri.

Moscova

Ekaterinburg

Novosibirsk

Permi

Irkutsk

În total, potrivit OVD-Info, de când a început războiul din Ucraina au fost reținute 13 853 persoane care au participat la acțiuni împotriva războiului.

Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

ziar.md

Peste 650 de permise auto, anulate după o schemă de fraudare a examenelor la Bălți și Edineț

Agenția Servicii Publice (ASP) a anulat peste 650 de permise de conducere obținute fraudulos, în urma unei scheme de fraudare a examenelor teoretice. Probele au fost susținute în subdiviziunile din Bălți și Edineț, în perioada februarie – septembrie 2025. Potrivit instituției, aceasta este cea mai amplă acțiune de acest fel de până acum.

Verificările au arătat că, în timpul susținerii probelor teoretice, au avut loc abateri care au au „viciat corectitudinea evaluării”. În acest context, pentru a asigura legalitatea și integritatea procesului, ASP a dispus anularea probelor, ceea ce a dus la anularea permiselor eliberate în baza acestor rezultate.

În total, au fost inițiate 663 de proceduri administrative, iar 652 de probe teoretice au fost anulate. Șeful ASP, Mircea Eșanu a anunțat că, deși toate persoanele vizate au fost invitate la discuții, doar aproximativ 200 s-au prezentat. Atunci, acestora li s-a oferit posibilitatea de a susține din nou, gratuit, examenul teoretic. Eșanu a precizat că, din numărul total, doar cinci persoane au acceptat, dintre care trei au promovat.

Potrivit ASP, zece persoane au recunoscut că au fraudat examenul la proba teoretică, folosind echipamente speciale – camere video și microfoane ascunse – pentru a primi indicații în timp real. Trei dintre acestea au declarat că au oferit și bani pentru a promova proba.

„Orice permis obținut ilegal va fi anulat, indiferent de când a fost eliberat. Cei care oferă mită trebuie să înțeleagă foarte clar: riscați să rămâneți și fără bani, și fără permis. Corupția nu este o garanție, ci o pierdere sigură”, a declarat Mircea Eșanu, directorul Agenției Servicii Publice.

Instituția a precizat că toate probele au fost transmise Procuraturii Anticorupție pentru inițierea unor dosare penale.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: