Andrei Mardari / NewsMaker

Fraudă cu fonduri europene? Directorul unei companii din Moldova, condamnat și dat în căutare

Directorul unei companii a fost condamnat la 9 ani de închisoare pentru fraudarea fondurilor europene. Totodată, instanța a dispus ca acesta să achite peste 1,1 milioane de lei. În contextul sentinței, care nu este definitivă, persoana a fost anunțată în căutare. Informația a fost comunicată de Procuratura Anticorupție.

Sentința a fost pronunțată pe 7 noiembrie de Judecătoria Cimișlia, sediul central. Persoana a fost condamnată la 9 ani de închisoare pentru escrocherie săvârșită prin folosirea situației de serviciu, în proporții deosebit de mari. Pe lângă pedeapsa cu închisoarea, instanța i-a aplicat o amendă în mărime de 450 000 de lei și i-a interzis dreptul de a exercita activități legate de gestiunea bunurilor materiale pe o perioadă de 5 ani. Totodată, instanța a decis ca inculpatul să achite părții vătămate 701 800 de lei, sumă ce include prejudiciul cauzat prin infracțiune și penalitățile contractuale.

Conform Procuraturii Anticorupție, inculpatul a încheiat un contract cu Agenția pentru Eficiență Energetică (AEE) și o companie beneficiară, în cadrul Proiectului „Energie și Biomasă”, finanțat de Uniunea Europeană.

„Acesta s-a obligat să livreze echipamente de producere a brichetelor de biomasă, în valoare de 638 000 lei. Expertiza tehnică a constatat că două din cele trei utilajele livrate nu corespundeau specificațiilor prevăzute în contract. Sub pretextul înlocuirii lor, inculpatul ar fi ridicat echipamentele din depozit și le-ar fi înstrăinat unor persoane necunoscute, însușindu-și banii obținuți. Acesta nu a restituit fondurile primite de la AEE, cauzând instituției un prejudiciu în proporții deosebit de mari”, a declarat Procuratura Anticorupție.

Potrivit instituției, sentința nu este definitivă și poate fi atacată cu apel la Curtea de Apel Sud în termen de 15 zile. „În vederea executării pedepsei, față de inculpat a fost aplicată măsura preventivă a arestului, acesta fiind anunțat în căutare”, a mai comunicat Procuratura Anticorupție.

***

Agenția pentru Eficiență Energetică este o autoritate administrativă subordonată Ministerului Infrastructurii și Dezvoltării Regionale. Instituția are misiunea de a implementa politica de stat în domeniul eficienței energetice, al performanței energetice a clădirilor și al valorificării surselor de energie regenerabilă, inclusiv prin atragerea și gestionarea resurselor financiare destinate finanțării proiectelor din aceste domenii.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

presedinte.md

Maia Sandu a discutat cu Înaltul Comisar OSCE pentru Minoritățile Naționale despre alegerile din Găgăuzia

Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a avut vineri, 26 iunie, o întrevedere cu Înaltul Comisar al OSCE pentru Minoritățile Naționale, Christophe Kamp, aflat în vizită la Chișinău. Oficialii au discutat, între altele, despre situația din Găgăuzia.

Potrivit unui comunicat al Președinției, discuțiile au vizat protecția drepturilor persoanelor aparținând diferitelor grupuri etnice și consolidarea coeziunii sociale. Șefa statului a subliniat că procesul de aderare la Uniunea Europeană este văzut drept cea mai sigură garanție pentru asigurarea egalității de șanse și a respectării drepturilor tuturor cetățenilor, indiferent de limbă sau etnie.

În acest context, Maia Sandu a evidențiat progresele realizate în ultimul an în domeniul educației multilingve și al incluziunii sociale, implementate în cooperare cu Oficiul Înaltului Comisar al OSCE.

Un alt subiect abordat a fost situația din autonomia găgăuză. Președinta a accentuat necesitatea organizării unor alegeri libere și corecte în Găgăuzia și a asigurării unui spațiu informațional „sănătos”. Totodată, aceasta a precizat că reforma administrației publice locale nu afectează statutul special al autonomiei, garantat de Constituție, și a menționat că specificul raionului Taraclia va fi respectat.

La finalul întrevederii, părțile au reconfirmat angajamentul de a continua cooperarea dintre Republica Moldova și Oficiul Înaltului Comisar al OSCE pentru Minoritățile Naționale.

***

Amintim că mandatul Adunării Populare a expirat pe 12 noiembrie 2025, iar alegerile pentru o nouă componență au fost amânate de două ori, pe 22 martie și 21 iunie 2026, pe motiv că nu au fost respectate prevederile legale privind constituirea și funcționarea autorității electorale responsabile de organizarea scrutinului.

Ministerul Justiției a solicitat Curții Constituționale controlul constituționalității mai multor prevederi legislative, inclusiv a celor referitoare la competența Adunării Populare de a aproba membrii organului electoral central și la implicarea acesteia în numirea conducătorilor structurilor teritoriale ale unor instituții naționale precum Ministerul Afacerilor Interne, Ministerul Justiției și Serviciul de Informații și Securitate. Sesizarea va fi examinată pe 7 iulie.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: